Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 12
DNES: 716
TÝDEN: 2403
CELKEM: 534224

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

První stopa

Stopa – úplné začátky (výchova pro sport)

Na to, kdy začít se psem výcvik na stopách, se názory odborníků liší. Někteří zastávají názor začít co nejdříve, někteří se přiklánějí k pozdějšímu věku psa.
Je několik metod, jak se štěnětem, začít stopovat. Velmi dobře je to popsané v knize „Pachové práce psů ve sportovní kynologii“ od Miroslava Ryneše.#
Já jsem začínala se štěnětem, kterému byly tři měsíce. V tomto věku vlastně necvičíme, ale vychováváme. Důležité je získat důvěru štěněte, mít s ním dobrý vztah. Vše učíme formou hry. Jednoznačně se musí se štěnětem zacházet trpělivě a nikdy, v žádném případě, hrubě. To je prvořadá zásada pro práci na stopách obecně.
Začínali jsme metodou s využitím pamlsků. Zájem štěněte na stopě jsem se snažila získat kousky krmení (masa, sýra), které jsem kladla ve stopě do svých šlápot či do trasy stopy. Tímto způsobem se poměrně rychle vypracovává „podmíněný reflex“, kdy štěně sleduje stopu, protože je motivováno právě kousky krmení (pamlsky) a na konci ho čeká za odměnu miska s krmením.
Postup na stopě je následující:
Před stopou štěně nekrmíme, aby mělo zájem o pamlsky. Stopu si nejprve promyslíme. Důležitý je terén, počasí, směr větru a ještě další faktory. Také je důležitá naše dobrá orientace v terénu. Vyhlédneme si tedy nějaký vzdálený pevný orientační bod (strom, sloup, dům, atd. ne auto – to by mohlo odjet), tak, abychom se ho mohli orientačně držet, až budeme stopu pokládat. Pro začátky je dobré „čuchat“ na nízké trávě (ne však čerstvě posekané), nejlépe poránu nebo večer, když je rosa nebo po dešti. Zkrátka, když je vlhko. Na slunci se pach rychle odpařuje a ve stopě ho zůstává málo, což je pro začátečníka náročné a nemusel by to zvládnout. Důležitý je také vítr. Ideální je samozřejmě bezvětří, ale pokud fouká slabý vítr, měli bychom ho mít v zádech. To znamená, že musíme stopu pokládat po větru. Budeme totiž štěně učit stopovat s nízkým nosem, což by při stopování proti větru bylo složitější, protože vítr fouká psovi pach do čenichu, tudíž by se nemusel namáhat stopu hledat s nízkým nosem a mohli bychom ho tak naučit zlozvyk. Pro začátek máme u sebe pro štěně hračku, kterou označíme konec stopy, později na dalších stopách budeme používat „předměty“, což jsou vlastně kousky textilie o velikosti zhruba 10 x 5 x 1 cm, která dobře vstřebává pach, například kousky koberce, filce, prachovky, atd.
Štěně uvážeme nedaleko místa, kde chceme stopu položit, aby na nás vidělo a mohlo zvědavě pozorovat, co tvoříme. Případně nám ho může podržet blízká osoba.
Stopa začíná vždy tzv. „nášlapem“. To je místo, kde se kladeč stopy (psovod) zdrží krátkou dobu. Může na místě mírně přešlapovat, nejlépe do tvaru „hrušky“, nedupe, může eventuelně otřást z kalhot částečky pachu. Na nášlap je vhodné také položit několik kousků masa, abychom štěně hned na začátku učili zdržet se na nášlapu, pečlivě vyhledat kousky masa nebo sýra. Je to důležité pro budoucnost, aby pes na nášlapu „nasumoval“ pach a mohl tak dobře a přesně sledovat i náročnější stopu. Nášlap samozřejmě označíme (buď tabulkou s bodcem nebo klackem, každopádně něčím výrazným, abychom nášlap viděli i na dálku), a to tak, že klacek zapíchneme do země vlevo kousek za sebe.
Po chvilce zdržení na nášlapu vycházíme přímým směrem na pevný orientační bod asi 20-30 kroků. Je nutné, abychom si pamatovali přesně, kudy jdeme. Děláme malé kroky a do šlápot za sebe a do trasy stopy pokládáme malé kousky pamlsků. Stopu ukončíme mističkou s krmením, případně hračkou. Musíme si nejdříve vyzkoušet, co bude štěně více motivovat, podle toho pak přizpůsobíme další stopy. Stopu ukončíme tak, že uděláme ještě pár kroků přímým směrem a pak se obloukem v dostatečné vzdálenosti od položené stopy vrátíme k uvázanému štěněti. Stopu nesmíme v žádném případě překřížit.
Hned štěně odvážeme a jdeme vypracovat stopu. Štěněti zkrátíme vodítko tak, abychom ho měli skoro těsně u sebe, přivedeme ho před nášlap, sehneme se ke štěněti nebo si sedneme k němu na bobek a příjemným vemlouvavým hlasem mu velíme „stopa, hledej“ a ukazujeme mu na nášlap, případně ho upozorňujeme na pamlsky, které jsme dali na nášlap. Sami na nášlap ještě nevstupujeme. Jakmile štěně začne pamlsky hledat a sbírat, nadšeně ho chválíme. Když posbírá pamlsky na nášlapu, ukazujeme mu na zem ve směru položené stopy a vedeme ho po stopě. Stále ho upozorňujeme na pamlsky, trpělivě mu opakujeme povely „stopa, hledej“, samozřejmě pokud je to třeba. Pokud štěně samo hledá, necháváme ho „pracovat“, po chvilkách chválíme. Pejska držíme nakrátko, aby se neučil „revírovat“. Postupujeme pomalu, štěně v žádném případě nepředcházíme, zůstáváme mu po boku nebo těsně za ním. Spolupracujeme s ním a formou hry ho vedeme po stopě až na konec, kde najde mističku nebo hračku. Následuje nadšená pochvala, pejsek si smí sníst odměnu nebo si s ním nadšeně pohrajeme. Pokud nic nezkazíme, budeme dávat najevo radost ze stopy, určitě to bude naše štěně bavit.
„Práce“ na stopě je pro štěně psychicky i fyzicky náročná, i když nám se to možná tak nezdá. Štěně tedy nepřetěžujeme dlouhými stopami. Zbytečně bychom si vše zkomplikovali, kdyby štěně uprostřed stopy polevilo, mohli bychom si vytvořit do budoucna zbytečné problémy.
Takto popsané stopy můžeme se štěnětem vypracovávat skoro každý den, podle zájmu štěněte, podle počasí. Stopy zatím neprodlužujeme a vypracováváme je hned – čerstvé. Na štěně nespěcháme, spíš se snažíme, aby sledovalo stopu se zájmem a bavilo ho to.
Pro první stopu je důležitá i ukázka a vedení instruktora, který vysvětlí psovodovi některé maličkosti, které se špatně popisují. Tak hodně štěstí na stopě.