Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 6
DNES: 713
TÝDEN: 2400
CELKEM: 534221

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Bullmastif (bullmastiff)

 

Historie


První informace o mimořádně silném a odvážném psu byla roku 1791 v Anglii. Jednalo se o zkřížení mastifa s buldokem, z kterého vznikají velmi zajímaví kříženci. Byli velcí, rychlí, nebojácní a hlavně tišší. Pro svoje povahové vlastnosti se stali velmi vyhledávaným pomocníkem lesníků v boji proti pytlákům. Tento silný, ostražitý a pohybově nadaný pes s výborným čichem dostal přezdívku „pes lesníků“ jinde zas „pes nočního hlídače .
Tento pes byl schopen pracovat nehlučně. Zaútočil až na povel, kdy pytláka povalil a přidržel u země, aniž by ho nějak poranil.
Propagací a chovem tohoto mimořádného plemene se stal hrabě Vivian Hollendr. Během let přivedla obrovská oddanost a schopnosti tohoto psa do služeb policie, kde bleskovým útokem odzbrojil zločince. Díky svojí ovladatelnosti a poslušnosti se stal prototypem policejního psa.
Úplně prvním uznávaným psem plemene bullmastif byl pes jménem Thorneywood Terror pana W. Burtona, který se také jako první bullmastiff představil na výstavě psů roku 1871 v Londýně. Tento pes patřil na přelomu století k nejvyhledávenějším. Byl tak známý, že i mimisterstvo války ho používalo pro ukázky výcviku.
Do dnešního ideálu, co se týče vzhledu, měl tento vynikající pes však hodně daleko.
Druhým psem, který již nesl výrazné rysy budoucích bullmastifů, byl pes „Ostmaston Turk“, který toto plemeno již reprezentoval svým typem hlavy, stavbou těla i barvou.
 

 


Vývoj bullmastifa
Otcem chovu bullmastifů je zapsán chov “Farcraft“ pana Moseleye z Burslemu. Jeho pes, který se narodil roku 1921 jménem Farcraft Fidelity, se stal typickým představitelem a hlavním plemeníkem pro chov bullmastifů v celém světě. Byl nejúspěšnějším psem na Cruftově výstavě a během své kariéry nebyl nikdy poražen. Pan Moseleye prosazoval nekompromisně aktivního, mohutného a pohybově nadaného psa. Štěňata tohoto chovatela byla prodávána pouze prominentním Angličanům. Ročně vyprodukoval kolem 100 štěnat při své chovatelské základně, kde bylo kolem 16 fen a 5 krycích psů. Jeho psi byli vyváženi do USA, Afriky, Kanady, Francie, Holandska, Belgie, Německa a Itálie.
První uznání jako plemeno se dostalo bullmastifovi roku 1924 Kennel Clubem. V říjnu roku 1927 byl schválen jako nové anglické plemeno a roku 1925 byl založen „národní klub policejních bullmastifů“, jehož presidentem se stal pan Moseley.

Chov bulmastifa

Jako plemeno " b u l l m a s t i f f " je tento pes uznán v FCI dne 2. 3. 1988 a je zařazen mezi málopočetná dogovitá plemena psů – moloss plemena . U nás je bullmastif veden jako společenské plemeno skupiny II. V USA se řadí mezi plemena pracovní, v Austrálii patří do skupiny užitkových psů a v zemi původu ho stále ve velké oblibě využívá policie a vojsko.
Bullmastiff je prostě plemeno univerzální. Povahově naprosto vyrovnaný a činorodý. Tento velice aktivní pes však dokáže stejně dobře bez povšimnutí prospat celý den. Miluje svoji rodinu a dokáže rozdávat lásku všem kolem sebe. Dospělý jedinec nese velice těžko odloučení od svého okolí a od smečky.

Výchova v rodině
Jde o velice aktivního psa, který potřebuje důslednou a přiměřenou výchovu. Je velmi citlivý na hierarchii ve své lidské a psí smečce, ve které žije. Výchova musí být láskyplná avšak důsledná. Každý majitel tohoto psa si musí ujasnit, kdo bude v domácnosti pánem, zda majitel nebo pes, avšak zbytěčná tvrdost může vztah mezi psem a majitelem pokazit vrozenou dobrou a vyrovnanou povahu. K výcviku se musí přistupovat s tolerancí a fantazií majitele i psa. Vzhledem k povaze potřebuje bullmastiff spíše výchovu nežli výcvik. Se socializací se musí začít ihned s příchodem psího miminka do rodiny.
Vztah k lidem je u bulmastifa typickým rodinným, miluje děti a všechny příslušníky rodiny. Jsou velmi přátelští a velice snadno a s nadhledem snesou a tolerují výstřelky i energičtějších dětí.

Povaha
Bullmastif výborný rodinný pes, neohrožený hlídač i milující člen rodiny. Díky své vrozené vyrovnanosti je schopen dobře odlišit skutečné nebezpečí od rušnější hry dětí. Je od přírody dobrým hlídačem. Má výborně vyvinutý smysl pro obranu své rodiny, je pozorný a stále zvědavý. Své okolí pozoruje s lenivou pozorností. V případě nebezpečí se však dovede vyburcovat v důrazného ochránce rodiny. Bulmastif nemá sklon k agresivitě, ale odmítavě reaguje na snahu jiných psů podrobit se jim.

Péče
Péče o bullmastifa je snadná. Srst stačí pravidelně prokartáčovat, což považují za velice příjemné. Pravidelná kontrola uší je však nutná, jelikož uši jsou překlopeny. Bullmastif má krátkou srst, ale i přesto je chován vzhledem k velikosti venku. Tento chov mu však nečiní žádné problémy, pokud je chován v zateplené boudě. Bullmastiff je aktivní společník, a proto nepohrdne jakoukoli vycházkou. Miluje volnost, ale i ruch města, kde ho kolemjdoucí vřele pohladí. To miluje.
Nečiní mu problémy ani delší vycházky lesem, rád se vrhne do jakékoli malé i velké říčky nebo rybníka. Koupání, to je jeho, za jakéhokoliv počasí.

Zdraví
Bullmastif je odolný vůči jakékoli bolesti a většinou ji nedá ani znát. Není náchylný na nemoce, a proto návštěvy u veterinárního lékaře se zaměřují pouze na nutná očkování a odčervení. Bullmastiff je velké plemeno, a proto potřebuje kvalitní krmivo s dokonalým vyvážením všech živin. Jakýkoliv prohřešek v krmivu v době růstu se krutě nevyplácí. Může dojít k pohybovým problémům. Pes nesmí být ani průběhu růstu přetěžován nadměrnými nároky na jeho fyzické výkony. Při výživě bullmastifa je velice dobré spolupracovat s chovatelskou stanicí pro toto plemeno.

Jaké štěnátko
Toto je asi základní otázka každého nového majitele štěnátka. U chovatele se buduje vztah k lidem a štěně získává základní znalosti do života, které vedou k zdárnému fyzickému i psychickému vývoji.
Základna bulmastifů u nás není nijak veliká, ale i přesto jsou výborné dlouholeté chovatelské stanice, které plně vyhovují mezinárodním podmínkám chovu. Vzhledem k tomu, že se jedná o málopočetné plemeno, jsou jejich znalosti z oblasti anotomie, výživy a výchovy velice potřebné, někdy ani ten nejlepší veterinář nedovede poradit tak, jako dlouholetí zkušení chovatelé, protože i pro ně je plemeno bullmastif novinkou.

Celková charakteristika plemene
Rodinný hlídací pes. Hodí se do městských bytů i do více obydlených oblastí, kde je ceněna jeho bezproblémová povaha a hlavně to, že bullmastiff minimálně štěká. Jeho sebevědomá povaha vynikne však u rodinných domů, kde využije svoje poslání pro které byl původně vyšlechtěn. Je přizpůsobivým partnerem pro celou rodinu. Nerad se však podrobuje jiným psům, se kterými nevyrůstá ve smečce, toto je znatelné zejména u psů.

Chov u nás
Počet registrovaných chovných jedinců se pohybuje kolem 130. Jedná se o málopočetné plemeno, které získává stále více obdivovatelů pro svoji atraktivnost.
 

 


Standard

BULLMASTIFF -BULMASTIF

PŘEKLAD DO NĚMČINY: Diana Hermann (Club für Molosser e.V.)

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 24. 06. 1987. 

POUŽITÍ: Hlídací pes.

KLASIFIKACE FCI:
Skupina 2 Pinčové a knírači – molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena.
Sekce 2.1 – Molosové, dogovití psi
Bez pracovní zkoušky

CELKOVÝ VZHLED:
Plný síly, vykazuje velkou sílu, aniž by přitom působil těžkopádně. Je vyrovnaný a aktivní.

CHOVÁNÍ /CHARAKTER (POVAHA):
Plný síly, vytrvalý, aktivní a spolehlivý. Velmi činorodý, ostražitý a věrný.

HLAVA: Široká a hluboká.

MOZKOVNA:
Lebka: hlava je při pohledu ze všech stran velká a kvadratická. Jakmile je vzbuzena pozornost psa, na čele se tvoří lehké vrásky. Tyto vrásky však v klidu nejsou vidět. Obvod lebky by měl odpovídat kohoutkové výšce.
Stop: Zdůrazněný stop.

LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTI:
Nosní houba: Nos je široký s doširoka otevřenými nosními otvory.
Tlama: Tlama je krátká, vzdálenost od špičky čenichu ke stopu obnáší zhruba třetinu celkové délky hlavy od špičky nosu k vrcholu týlního hrbolu. Tlama pod očima je široká a až ke špičce čenichu si zachovává zhruba stejnou šířku. Ten je tupý a kvadraticky řezaný, s horní linií tlamy tvoří pravý úhel a je ve správném poměru k lebce. Tlama z profilu není ani špičatá, ani klenutá, ale plochá.
Pysky: Pysky nevisí, nikdy nesmí sahat hlouběji, než k dolnímu okraji dolní čelisti.
Čelisti/zuby: Dolní čelist je široká až do konce. Žádoucí je klešťový skus, malý předkus je povolen, ale neměla by se mu dávat přednost. Špičáky jsou velké a osazené široko od sebe, ostatní zuby jsou silné, stejnoměrné a dobře uložené v čelisti.
Líce: Líce jsou dobře vyplněné.
Oči: Tmavé nebo oříškově hnědé, jsou středně velké, posazené tak od sebe na šířku tlamy, mezi nimi je střední rýha. Světlé nebo žluté oči jsou navýsost nežádoucí.
Uši: Ve tvaru V, složené dozadu, daleko a vysoko nasazené ve stejné výši jako týlní hrbol, čímž propůjčují hlavě kvadratický vzhled, to má velký význam. Uši jsou malé a jejich barva je tmavší, než barva srsti na těle. Jakmile je vzbuzena pozornost psa, špičky uší se nacházejí na jedné úrovni s očima. Růžové uši (jako u chrta) jsou navýsost nežádoucí.
KRK: Dobře klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý a obvod téměř odpovídá obvodu hlavy.

TRUP:
Hřbet: Hřbet je krátký a rovný, což způsobuje kompaktní podsaditou stavbu těla. Hřbet však nesmí být tak krátký, aby to mělo vliv na pohyblivost bullmastiffa. Kapří hřbet nebo spadající hřbet jsou navýsost nežádoucí.
Bedra: Bederní partie široká a svalnatá s odpovídající hloubkou slabin.
Hruď: Hrudník je hluboký a široký a dosahuje hluboko mezi hrudními končetinami, hrudní kost dosahuje hluboko.

OCAS: Vysoko nasazený, v nasazení silný, ke špičce se zužuje, dosahuje až k hleznům. Je nesen rovně nebo v oblouku, ale nikdy svisle nahoru jako u chrta. Ocas ve tvaru rukojeti pumpy je vysoce nežádoucí.

KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny jsou silné a rovné, se silnými kostmi. Jsou postavené široko od sebe a díky tomu je přední fronta rovná.
Plece: Plece jsou svalnaté, šikmé a plné síly, nicméně ne přehnaně těžké.
Přední nadprstí: Přední nadprstí rovné a silné.
PÁNEVNÍ KONČETINY: Pánevní končetiny silné a svalnaté.
Lýtko: Lýtko dobře vyvinuté. Svědčí o síle a pohyblivosti bez náznaků těžkopádnosti.
Hlezno: Hlezna přiměřeně úhlená. Kravský postoj vysoce nežádoucí.
TLAPY: Dobře klenuté, kočičí, se zahnutými drápy. Tvrdé polštářky. Žádoucí jsou tmavé drápy. Prošlápnuté tlapky jsou vysoce nežádoucí.
CHODY: Pohyb vykazuje sílu a účelnost. Při přímém pohybu by se neměly ani hrudní ani pánevní končetiny křížit nebo "plést"; pravá hrudní končetina a levá pánevní končetina by se měla zvedat a pokládat současně. Pevný hřbet, který neovlivňuje nepříznivě silný posuv pánevních končetin, poskytuje vyrovnaný a harmonický pohyb.

OSRSTĚNÍ
SRST: Osrstění krátké a tvrdé, odolné proti počasí a těsně přiléhá k tělu. Dlouhé, hedvábné nebo vlnité osrstění je vysoce nežádoucí.
BARVA: Jakýkoliv odstín žíhané, jelení červeni nebo červené. Barva musí být bez stínů a jasná. Malé bílé odznaky na hrudi jsou povoleny. Ostatní bílé odznaky jsou nežádoucí. Černá tlama se k očím zesvětluje, tmavé lemy očí podtrhují výraz.

 

 

VELIKOST A HMOTNOST :
Kohoutková výška: Psi: 63,5 až 68,5 cm
Feny: 61 až 66 cm
Hmotnost: Psi: 49,9 až 59 kg
Feny: 41 až 49,9 kg.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

Pozn.: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela v šourku.

Převzato z internetu