Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 11
DNES: 714
TÝDEN: 2401
CELKEM: 534222

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

O TRESTÁNÍ
Nejprve na úvod
#Již několik let proudí do našich knihkupectví mnoho nových, graficky pěkně zpracovaných knih na krásném, lesklém papíru, plných mnoha a mnoha „zaručených informací“ o chování a výchově psů aneb „jak na to“. Bohužel ne všechny informace jsou úplně dobře vysvětlené a následně nejsou úplně správně pochopené.
I v odborných časopisech vychází mnoho článků o chování psů, jejich výchově a socializaci. Některé názory, které v časopisech a knihách najdete, jsou trochu v rozporu s tím, co máme zažité.
Přestože patřím mezi ty, kteří téměř hltají všechno nové, musím říci, ač se to možná mnohým z vás nebude líbit, že mi některé názory připadají, že jdou tak trochu ruku v ruce s trendem dnešní výchovy dětí. A věřte mi, že bývám občas dost konsternovaná touto výchovou – nevýchovou od dnešních mladých rodičů. Dětem je dovoleno téměř naprosto všechno, aby mohly „rozvíjet“ svoji osobnost bez omezení. A jak ji rozvíjejí, před tím mi občas poklesne brada. Stejně, jak je benevolentní výchova dětí, je benevolentní i výchova psů.
Trend „mít psa“ stále stoupá, patří to tak nějak k dnešnímu stylu života. Zároveň bývá někdy moderní pořídit si štěně u nás ne zcela běžného plemene. Obrovské množství plemen psů nám někdy komplikuje náš výběr. V encyklopediích najdeme o každém plemenu hlavně pozitiva, o negativách se moc nepíše. A tak se setkáváme s „demokratickou“ výchovou psů velkých plemen, která končí dost často tragicky. Bohužel většinou pro psa. Majitelé dost často, i když neúmyslně, podcení výchovu svého psa a následky jejich soužití pak nezvládnou. Pokud si to uvědomíme včas, je sice možná náprava, alespoň částečná, ale stojí nás rozhodně mnohem více úsilí, času a trpělivosti, než když máme všechno předem promyšlené.#
Přestože se pravděpodobně to, co napíšu, nesetká s pochopením, zkuste mojí úvahu dočíst do konce. Chci se totiž zmínit o tom, že dnes je „in“ také zachraňování psů z útulků. Je to jistě chvályhodné, dát novou šanci psům, kteří se vinou nezodpovědných množitelů a majitelů dostali do útulků. Měli bychom ale zvážit, zda to zvládneme, měli bychom si být vědomi případných problémů, které může pes z útulku mít právě z prožitých traumat, o nichž však zhola nic nevíme.
Někteří psi působí jako uzlíček nervů, strachu a fóbie, bojící se i vlastního stínu a útočící ze strachu na všechno okolo sebe. Je tedy na zváženou, zda si raději nepořídit štěně z normálního chovu, poznat nejprve chovatele a navštívit ho několikrát, než si štěně odebereme, abychom viděli, v jakých podmínkách žije, jestli to bude vyrovnané zvíře nebo právě ustrašený pes. Tendence zachránit ty chudáky z katastrofálních podmínek útulků nebo chovů u množitelů nám mohou přijít v budoucnu hodně draho, a to nemluvím jen o penězích. Taková zvířata dostáváme většinou ve zbídačelém stavu, odstavená dříve, než velí čest správnému chovateli, třeba i v šesti týdnech. Pejsci si nesou do života pravděpodobně hodně problémů, a to nejen zdravotních. K tomu ještě nezkušený majitel, který vidí jen to, že zachránil zvířátko, a je zaděláno na problém. Navíc tím, že se stále snažíme zachraňovat to, co někteří bezohlední množitelé vyprodukovali, umožňujeme jim v této činnosti samozřejmě pokračovat. Draho nám to může pak přijít nejen za případnou veterinární péči, ale také možnými problémy, které může neurotický pes přinést.
#Ale to jsem se dostala někam, kam jsem se dostat nechtěla. Bohužel mě tato tématika vždycky rozčílí a naivita některých lidí mě fascinuje.

Nazpět k původnímu tématu.

Původní myšlenka se vztahovala k tématice trestat či netrestat psa aneb lze vychovat psa (dítě) bez trestů? Já si tedy myslím, že nikoli. To však neznamená, že musíme trestat tvrdě. Výchova psa je o rozlišení správného a nežádoucího chování. Správné chování odměňujeme a chválíme, a tím motivujeme psa ke správnému chování. Nežádoucímu chování se snažíme předcházet a pokud přesto nastane, vhodným způsobem psa usměrňujeme – případně trestáme, přičemž se snažíme trestat ve správnou chvíli a adekvátním způsobem. Čtěte dále povídání inspirované článkem z webové stránky časopisu Planeta zvířat.

Úloha trestů ve výchově psa#

Účinnější je „zlobení“ předcházet vhodnou výchovou a jednotlivé obtíže postupně odstraňovat. Je normální, že i vychovaný pes svého majitele občas testuje, co si může dovolit. Pokud to se zkoušením pánovy trpělivosti přežene, je třeba vždy důkladně zvážit případné potrestání a nikdy nejednat v afektu.

Kdy trestat

Bezprostředně po činu, tedy tehdy, když je pes přistižen. Někteří chovatelé se domnívají, že pes si je i po několika hodinách po provedení  činu vědom toho, co způsobil, že je možné to poznat z výrazu i z chování psa. Pravda je však jiná. Pes okamžitě vycítí náladu svého pána, a i když už dávno zapomněl, že něco provedl, reaguje buď útěkem, nebo podřízeným chováním na rozčilení svého pána. Pes si brzy začne spojovat příchod pána s následujícím trestem, začne se jeho příchodů bát. Mohl by se také (v závislosti na plemeni) stát buď agresivním nebo neurotickým psem.

Za co trestat
Trest by měl přijít za nežádoucí chování psa. Pokud pes během nepřítomnosti majitele# rozhází nebo zničí věci, je lépe zatnout zuby, psa netrestat a škodu zlikvidovat, protože jsme psa při nežádoucím chování nepřistihli a trest by si tudíž se zničenými věcmi nespojil. Pokud je pes trestán za špatné provedení povelu, např. když přijde až na několikáté zavolání, je výchovnou chybou ho za to trestat. Pes by si mohl spojit uposlechnutí povelu s následujícím potrestáním a příště by mohl přijít ještě váhavěji. V tomto případě, ač se to zdá trochu nelogické, je třeba psa chválit a odměňovat, aby si zapamatoval, že čím dříve na zavolání přiběhne, tím rychleji dostane odměnu.

Jak trestat
 
V žádném případě nebít. Bitím se podporuje agresivita u psů, a navíc se v očích psa stává# člověk agresorem. Některému nežádoucímu chování je lepší předejít například zajištěním psa po dobu naší nepřítomnosti v odkládacím boxu. Je to lepší nejen kvůli ničení našich věcí, ale také z důvodů bezpečnosti psa. Uzavření psa do boxu je vhodným způsobem prevence a ne trestu. Většina mladých psů se baví rozhazováním věcí z nudy a nedostatku jiné činnosti.
Fyzické tresty srolovanými novinami nebo proutkem mnozí chovatelé neuznávají, protože ty nevycházejí z přirozeného chování zvířat. Fena při výchově svoje mláďata umravňuje vytaháním za kůži. Jako fyzické tresty lehčího rázu lze použít vycukání na vodítku, stlačení kohoutku nebo zmáčknutí čumáku. Většina majitelů psů ve vypjatých chvílích, ke kterým nutně dochází, zvyšuje hlas. 
Hlasité projevy ve smečce divokých psů však patřily k obraně, nikoli k vyřizování účtů. Proto křik nemusí mít vždy výchovný efekt, pouze snad umožní majiteli ventilovat nahromaděné emoce. Verbální trest formou kárání však většina psů dobře chápe, zejména pokud chovatel ztiší hlas, naladí hlubší tón a bude mluvit důrazně – asi tak, aby jeho domluva připomínala psovi vrčení. Není třeba psa trestat v tom smyslu, jak to chápeme my, lidé. Fyzický trest formou bití pes nepochopí a může se svého člověka začít bát. Účinnější je "zlobení" předcházet vhodnou výchovou a jednotlivé obtíže postupně odstraňovat. Je normální, že i vychovaný pes svého majitele občas testuje, co si může dovolit. Pokud to se zkoušením pánovy trpělivosti přežene, je třeba vždy důkladně zvážit případnou formu a sílu potrestání, avšak nikdy nejednat v afektu.
                                                                                                          A.V.
                                                                                                                           
 

#