Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Honey

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 9
DNES: 714
TÝDEN: 2401
CELKEM: 534222

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Silvestr

 

#


Prodejci zábavní pyrotechniky mívají ke konci roku skutečné žně. Petardy, světlice a dělbuchy jdou na dračku. Dokud budou barevné efekty a hlasité výbuchy volně dostupné, už od Mikuláše budou děsit lidi i zvířata.

#


Někdo to rád hlučné
Stejně jako jsou lidé zamlada tolerantnější k hluku všeho druhu, i štěňata a mladí psi mohou na předsilvestrovské, silvestrovské a novoroční ohňostroje reagovat klidně a nezúčastněně. Jak čas plyne, jednoho Silvestra můžete být zaskočeni neadekvátností odezvy doposud flegmatického psa. Reakce psů na hluk se může v průběhu jejich života změnit i po úraze, během březosti nebo po porodu feny.
Uvádí se, že pro zhruba padesát procent psů jsou výbuchy vysloveným stresem, na který reagují více či méně zvládnutelným rozrušením až panikou. Trpí obrovským strachem, pokud jsou venku a snaží se dostat k rodině, demolují výběh, pokud jsou doma, ničí nábytek, pod který se snaží schovat, jejich stres se může obrátit až v agresivitu. V hrůze a šoku jsou dezorientovaní, mají snahu bezhlavě utéci a skrýt se. Nezapomeňte, že pes nechápe, proč je kolem tolik hluku, a že má navíc mnohem citlivější uši než člověk.
Druhá polovina psů reaguje buď neutrálně, nebo s lehkým neklidem, který lze zvládnout bez veterinárního ošetření; a také - zcela výjimečně – vyloženě pozitivně. To jsou především psi lovečtí nebo služební s příslušným výcvikem.

#

Důsledky
I když bude mít pes štěstí a nevběhne přímo pod kola auta, nemá zdaleka vyhráno. Na Nový rok je v ulicích a lesích nejvíce ztracených psů, kteří v panice prchali několik kilometrů a už nenašli cestu domů. Někteří z nich se už ke své rodině nikdy nevrátí a jen ti nejšťastnější z nich najdou nové pány. Starší a nemocní psi dožívají svůj čas v útulcích, aniž by kdy pochopili důvody své opuštěnosti.
A dokonce i v domácím a důvěrně známém prostředí mohou kardiaci nebo extrémně citliví psi důsledkem silného stresu a nezvládnutého strachu uhynout.
Mezi nejčastější vnější příznaky strachu u psů patří třes, schovávání se pod nábytek nebo za majitele, hlasové projevy – kňučení, štěkání nebo vytí, pomočení a pokálení a také náhlá agresivita.
Reakce psa závisí spíše na individualitě psa a jeho výchově, než na genech. Irští setři nebo jezevčíci bez výcviku patří mezi plemena, která silvestrovské oslavy snášejí nejhůře. Samotný výcvik se na reakci psa podílí jen do jisté míry - i v těchto kategoriích jsou psi, kteří výcvik se střelbou prodělali, ale psychicky jej nezvládli.
I když se přes vaši veškerou snahu patologický strach u psa projevuje, můžete se pokusit najít pomoc u některého zkušeného výcvikáře. Ten by měl poradit s výchovou a sestavit tréninkový plán pro terapii strachu psa. To je ovšem běh na dlouhou trať a Silvestr je za dveřmi...

#


Silvestr je tady
Pokud pes není dosud označen čipem nebo tetováním, přilepte mu na obojek adresu a svůj telefon. Zkontrolujte, jestli obojek není příliš volný, aby se z něho pes nemohl v panice vyvléknout. Ode dne, kdy se začnou ozývat první dělbuchy, vycházejte ven zásadně se psem na důkladném vodítku a venčení nesvěřujte malým dětem.
Uvažte, zda právě na Silvestra nedat psovi náhubek: jednak tím můžete minimalizovat důsledky jeho možného úrazu, pokud si bude chtít očichat nevybuchlý dělbuch, jednak zabráníte tomu, aby pozřel zbytky pyrotechniky (což už se v minulosti mnohokrát stalo), a také usnadníte případnému bázlivějšímu nálezci vašeho psa rozhodování, zda se na obojek podívat či nikoliv.
Na Silvestra se vydejte na velké vyvenčení brzy odpoledne, než začnou nedočkavci odpalovat první dělbuchy, a to i se psem, který vloni snášel podobné situace klidně. Riziková doba je po 20. hodině. K půlnoci, kdy detonace kulminují, minimálně další dvě hodiny už se psem vůbec nevycházejte. Klidného psa můžete doma nechat a vyjít si sami ven, ale zvíře, které už vloni reagovalo neúměrně, nestresujte ještě víc tím, že byste ho doma (natož na návštěvě v neznámém prostředí) nechali samotného. Pokud vás výbuchy zastihnou na procházce, dejte vodítko na krátko a problematické místo obejděte. Přitom na psa klidně mluvte a odvádějte jeho pozornost jiným směrem, např. povely poslušnosti.

#


Doma z vycházky
Psy žijící v kotcích a boudách raději vezměte na silvestrovskou noc do domu. Nejenže budou ve vaší blízkosti klidnější, ale budou také chráněni před náhodnými dopady světlic.
Psům, kteří jsou z výbuchů nervózní, zajistěte klidné místo, kde se cítí bezpečně. Většinou je to tam, kde je jeho lidská smečka. Pes dobře vycítí náladu v rodině, hlavně jejího vůdce. Pokud se bude "alfa jedinec" chovat klidně, pomůže to částečně odbourat psovu nervozitu. Když pes neví, kdo ve smečce vládne, nebo se dokonce za jejího vůdce pokládá sám, pak je pro něj pocit zodpovědnosti spolu se stresovou situací, se kterou se neumí vyrovnat, velmi vyčerpávající a vyvolává poruchové chování. Během večera na psa klidně mluvte, udržujte s ním kontakt očima nebo ho hlaďte. Rovněž pomáhá odvádět pozornost psa od podnětů zvenku hrou, případně rutinními povely a jejich odměňováním drobnými pamlsky – drobnými proto, že silvestrovská noc bývá dlouhá a snadno byste psa mohli překrmit. Ovšem ani přehnaný zájem o chování psa není vhodný.
Pokud to je jen trochu možné, respektujte místo, které si zvíře k přečkání hluku vybere. Snažte se "překrýt" výbuchy zvenčí zvuky v bytě, např. hudbou nebo zesílením televize. Důsledně zavírejte dveře, pokud to sníží hlučnost v bytě, okna zakryjte žaluziemi nebo závěsy, aby nebyly vidět záblesky.
Pozornost oknům a dveřím věnujte i proto, abyste zabránili případnému poranění v domácím prostředí při snaze o útěk (balkon, stoupačky, světlík a podobně).
Někteří psi snášejí pěnové (případně vatové) ucpávky v uších. Před vyzkoušením se doporučuje ucpávkami protáhnout provázek, abyste je později dokázali bezpečně vytáhnout.

#


S pomocí veterináře
Pokud váš pes reaguje na petardy tak, že ani výše uvedená opatření nejsou nic platná, neobejdete se bez utišujících prostředků.
Existují bylinné čaje, homeopatika i klasické léky. Určitě se s dostatečným předstihem poraďte se svým veterinářem, co psovi podat. Předstih je nutný už proto, že např. homeopatické přípravky, které uvolňují napětí, je třeba podávat několik dní před dnem D. Protože homeopatikům se v této Planetě zvířat věnujeme v samostatném článku, zmíníme se krátce o bylinkách a o lécích.
Stále častěji se využívá Bachova květová terapie - kapky, které se psům a zvířatům vůbec podávají na doporučení ošetřujícího veterináře.
Léky jsou zásadně na předpis, protože veterinář musí posoudit celkový zdravotní stav zvířete. Dobře si zapamatujte doporučené dávkování a pečlivě prostudujte návod, zejména to, jak dlouho lék působí – většinou dokáže překlenout celou kritickou dobu, ale je nutné podat jej tak, aby mohl v pravou chvíli působit, ale zároveň aby jeho účinky nevyprchaly příliš brzy.
Z léků, které mohou být předepsány, se často užívají Sedalin (gel nebo tablety) s účinnou látkou acepromazin. Jejím působením nastává u zvířat psychický útlum a svalové zklidnění. Lék je možné užívat i před dlouhou cestou, před stříháním srsti nebo před náročnějším veterinárním vyšetřením, ale může mít individuální výkyvy v souvislosti s váhou, příslušností k plemenu, v závislosti na věku a celkovém zdravotním stavu psa.
Někdy jsou předepisovány i léčiva pro lidi, např. Xanax tablety. Rozhodně by ale neměl pes dostávat Rohypnol, který by pro něho mohl mít fatální následky.
Co dělat, když se pes zaběhnul
Když se pes zaběhne v prostředí, které dobře zná, je možné, že po zklidnění situace v okolí opadne i jeho stres a sám najde cestu domů.
Pokud se zaběhne v místě, kde je víc ohnisek hluku, pes utíká i několik kilometrů a zpátky už cestu nenajde. Také v případě, že se pes ztratí v cizím prostředí v lese, na chalupě u známých ap., sám domů netrefí, a to ani tehdy, je-li cvičen ke stopování. Pak musíte začít s hledáním.
Předpokládejte rovnou, že hledání nebude akce na pět minut. Důkladně se oblečte a rovnou se vybavte baterkami. Když vyrazí psa hledat více členů rodiny, je to výhoda, protože zvládnete několik okruhů současně. Vezměte s sebou telefony, abyste si průběžně podávali zprávy. Na škodu není vzít s sebou bloček a tužku. Ptejte se chodců i sousedů a nechávejte jim na sebe telefonní kontakt.
Pokud selhalo osobní hledání v okolí i telefonické poptávání v nejbližším útulku, zkuste hned ráno vylepování letáků. Lepší než fotka je krátký základní popis zevnějšku psa velkým písmem, podrobnosti včetně jeho jména a kontaktu na vás už nemusí být tak výrazné.
Současně kontaktujte městskou policii a nejbližší soukromé psí útulky.
Hodně štěstí do nového roku přeje všem chovatelům i jejich psům.
(Tolik rady čerpané z internetu)


#