Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Francouzský vodní pes...

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 10
DNES: 716
TÝDEN: 2403
CELKEM: 534224

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 hra štěňátek

V internetovém časopisu na www.casopis.planetazvirat.cz jsem pro vás našla zajímavý článek. Sice jsem se touto tématikou zabývala už v mnoha článcích a povídám o výchově na každém nedělní kurzu pro štěňátka, ale opakování je prý matka moudrosti, řekl kdysi někdo chytrý, a tak rozhodně nebude vadit, když si znovu tyto informace přečtete.
A.V.

#

Výchova štěněte


Přivolání a chůze na vodítku – základ výcviku
Procházka bude příjemná pro pána i pro štěně jen tehdy, když pes nebude bázlivý ani agresivní a bude umět poslouchat. Základem psí poslušnosti na procházce jsou dva požadavky: aby na vodítku netáhl a aby na zavolání přiběhl. Zvládnutí dalších povelů, jako Sedni a Zůstaň, není na nácvik tak obtížné jako chůze na vodítku. Aby pes pochopil, co se po něm žádá, musí být pozorný. Ovšem i pozornost je nutné cvičit.

#

Jak cvičit pozornost
Neúspěšné přivolávání psa, který si dál jde po svém, je častým obrázkem mezi venčícím lidem. Jeho příčinou je fakt, že psa jeho pán momentálně příliš nezajímá, a navíc je mu jasné, že je mimo dosah trestající ruky. Pes musí mít před pánem respekt, aby sám sledoval jeho pohyb a plnil všechna přání. Paradoxně se taková žádoucí pozornost vyvolá lehkým přehlížením ze strany pána. Předci psů byli odpradávna zvyklí následovat vůdce smečky, což byl jedinec, který měl logicky u ostatních největší autoritu. Jestliže se pán dobrovolně vzdá této autority tím, že začne honit svého psa, v psích očích je to projev pánovy podřízenosti, která mu velí následovat svého vůdce. Aby přežila štěňata ve smečce, musela vždy následovat svou matku, upínat na ni svou pozornost a zdržovat se v její nejtěsnější blízkosti. S přibývajícími týdny se tato schopnost vytrácí. Pokud ale nový živitel – pán – včas podchytí toto instinktivní jednání a dál ho rozvíjí při cvičeních pozornosti, získá daleko cennější devizu než pouhé naučení štěněte povelu Sednout.

#

Jak na to
Prvním krokem při cvičení pozornosti je naučit psa chodit pěkně na vodítku. Začátky s obojkem a krátkým vodítkem jsou pro štěně těžké, proto každý krok, který třebas omylem povede k pánovi, je třeba chválit a odměňovat. Znovu odchází směrem od štěněte a pokud ho následuje, opět chválí. Cvičení se provádí tak dlouho, dokud pes pána sám nenásleduje. Díky odměnám brzy zapomene na vodítko i na obojek, ale odměňovat se má jen tehdy, když je na pána upřena jeho pozornost. V této fázi je ještě jedno, zda jde vpravo nebo vlevo od nohy.
Cvičení pozornosti se pak může ještě ztížit. Pes je stále v dosahu krátkého vodítka, ale jakmile ochabne jeho pozornost vůči pánovi, ten změní směr. Vodítko drží sice pevně, ale netahá za ně. Už jen napnutí přiměje psa, aby pána následoval. Jakmile je vedle něho, následuje odměna. Hra bude štěně bavit a bude očekávat změnu směru a následující pamlsek.
Dalším krokem je stejné cvičení na delším vodítku. Pes už pána nebude následovat bezprostředně, možná si i sedne. Přesto se od štěněte vzdaluje. Jakmile pes zbystří pozornost a vydá se za ním, je opět pochválený. Cvičení se dá ztížit, když se bude provádět v místech, kde se vyskytují i jiní psi. Vždy po pěti akcích se nechá pes odpočinout.
Když má pes tento nácvik zvládnutý, stupňuje se dál míra jeho rozptýlení. Jakmile člověka pes pustí z očí, pán vyrazí opačným směrem. Pětimetrové vodítko nechá povolené. Cílem je, aby se štěně vydalo hned za ním. Pokud potřebuje celou délku vodítka, než vyrazí, výcvik ještě není optimální, pokud je šňůra kratší, může se začít s nácvikem chůze u nohy.

#

Chůze u nohy
Při chůzi u nohy má pes přesně určené místo vedle pána, u psích sportů vždy z levé strany, v ostatních případech se zvolí pro výcvik ta strana, která vyhovuje. Oproti chůzi na vodítku jde pes těsně vedle pána, u předem dané nohy. Pes je odměněn jedině v případě, že půjde vedle určené nohy. Když pes pochopí, za co je odměňován, přidá se k nácviku ještě povel K noze. Pokud už štěně dokáže jít vedle nohy půl minuty a déle, opět se mu mu úkol znesnadní množstvím rozptylujících lákadel. Nikdy se nesmí škubat a tahat za vodítko. Štěně ještě nechápe, co to znamená, a nadarmo je to znervózní. Když už se stane, že pes má tendenci někam vyrazit, vodítko lze jen zlehka přitáhnout a ihned se vydat opačným směrem, s prověšeným vodítkem. Pes tak dostane novou příležitost, jak pána následovat, a když ji využije, je pochválen.
Kdy zvolit chůzi na vodítku a kdy chůzi u nohy, záleží na okolnostech. Na procházce po louce bude zbytečné, aby šel pes u nohy, ale na přeplněném městském chodníku to bude žádoucí.

#

Chyby
Pes nesmí určovat, kdy smí chůzi u nohy přerušit.
Pán nesmí dovolit, aby se pes zastavil u každého stromu.
Pes na vodítku si nesmí hrát s jiným psem.
Povel K noze není vhodný tehdy, když je pes z nějakého důvodu příliš rozptýlený na to, aby pánovi věnoval svou pozornost.

#

A na závěr jeden tip:
Profesionální cvičitelé psů často drží při výcviku pamlsek mezi svými rty, takže snadno docílí toho, aby je pes ustavičně sledoval. Pozornost posilovaná tímto způsobem se vyplácí při závodech v poslušnosti. Ovšem ne všechna plemena se budou dívat vzhůru ke svému pánovi. Menší psi se řídí pohybem pánových bot nebo kolen a ani lovečtí psi to nemají (na rozdíl třeba od pasteveckých) ve zvyku.

 

A na tomto odkazu najdete článek v originálu

#