Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

štěňátka

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 10
DNES: 716
TÝDEN: 2403
CELKEM: 534224

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Výchova štěněte

#
Základy pro výchovu psa pokládá už chovatel, u kterého se štěně narodilo.

 

Vštěpování
Prostředí, ve kterém štěně žilo prvních sedm týdnů svého života společně s ostatními aspekty určilo, zda bude pes agresivní nebo bázlivý. Pokud tuto dobu strávilo bez kontaktů s lidmi, nebude socializováno a nedospěje v přizpůsobivého a společensky akceptovatelného psa.
Psi, kteří jsou od počátku zvyklí na lidskou přítomnost, dotyky, pachy a zvuky, se později nebudou bát a snadno se přizpůsobí i všem dalším podnětům, které je v životě s lidmi čekají.

#


Výchova
Výchovou se rozumí vytvoření a upevnění pravidelných návyků, nezbytných pro život v civilizované společnosti.
Vychovaný pes by měl znát své jméno a přijít na jeho zavolání, měl by správně reagovat na základní povely (sedni, lehni, ke mně, k noze a zůstaň) a v neposlední řadě by neměl mít odmala problémy s nošením obojku a s chůzí na vodítku.
Nezbytnou součástí výchovy je čistotnost, ke které musíme štěně vést od prvního vkročení do nového domova.
Štěňata vychováváme hrou, odměňujeme pochvalou a pamlskem. Při výchově jsme důslední a trpěliví. Jako tresty bychom používat pokárání, případně mírnou formu tělesného potrestání, tedy zatřepání za kůži na krku. S postupujícím věkem štěněte postupně nároky na poslušnost zvyšujeme.
Výchovou psa rozumíme také to, že psa průběžně seznamujeme s různými typy prostředí včetně pouliční dopravy, s dostupnými dopravními prostředky, s jinými psy a zvířaty vůbec, a také s co největším počtem lidí. Samozřejmostí by měla být stoprocentní důvěra štěněte k pánovi a celé rodině. Nemělo by se bát, protože bychom z něj velmi těžko vychovali sebevědomého jedince. Většina agresivních psů jsou vlastně nevyrovnaní jedinci, kteří útočí právě ze strachu.

#


Výcvik
Jak vlastně definovat výcvik? Je to v zásadě soubor cílevědomých opatření, která psa připraví na chování v určitém prostředí a na pracovní nebo sportovní výkon. Na rozdíl od výchovy může být výcvik úzce specializován, např. pro služební, lovecké nebo speciální sociálně zdravotní účely. Pokud se nezkušený majitel štěněte obrátí o pomoc na odborníky, měl by se výcviku psa také zúčastňovat. Měl by trávit se svým psem co nejvíce času, měl by se od odborníků poučit a pes by si měl spojit výcvik s jeho osobou, nikoliv jen s cizím člověkem.
Kdy začít s výcvikem je potřeba konzultovat, protože pro různá plemena i pro různé typy výcviku jsou doporučeny odlišné věkové hranice. Také je nutné přihlédnout k individualitě daného psa. Všeobecně se uvádí rozpětí od devíti měsíců do tří let. Od jednoduchých cviků postupně náročnost zvyšujeme.

#


Zkazit se dá obojí
Obecně řečeno, kdo nezvládne výchovu svého psa, nezvládne ani výcvi. Nevychovaní psi pak například proštěkají celé dny, nereagují na základní povely, na vodítku táhnou, žebrají u stolu... a mají mnoho dalších zlozvyků, které se s přibývajícím věkem špatně odstraňují a napravují.
Základní výchova psa by měla být samozřejmostí pro každého majitele. Výcvik psa je pak většinou veden podle záměrů a potřeb chovatele nebo majitele. Povinnost výcviku je určená jen pro některá plemena se zvláštním určením. Mnozí velcí, silní a dominantní psi však výcvik také potřebují, což by mělo být podchyceno včas, než zvířata uplatní svou převahu nad nezkušeným majitelem.
Speciální výcviky probíhají podle dlouho zkoušených a ověřovaných postupů. Uplatňování vlastní cesty většinou nezaručuje požadované výsledky a nesplní představy majitele, natož úspěšné složení předepsaných zkoušek. "Zpackaný" výcvik se pak jen velmi těžko napravuje.

#


Trpělivost – základ výchovy
Protože většina z nás chce mít ze svého štěněte příjemného domácího společníka, který bude pro nás přínosem a pro okolí "hodným psem", je dobré se ještě před pořízením štěněte poradit s nějakým zkušeným kynologem nebo pořídit literaturu pojednávající o výchově psů. Dokonce i pokud máme zkušenosti s výchovou psů, není na škodu přečíst si něco o zvláštnostech, které nás čekají s příchodem jiného plemene. I když nebudeme požadovat od svého pejska nijak extrémní poslušnost, přesto bychom neměli zanedbat nic podstatného.

#