Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 6
DNES: 735
TÝDEN: 2422
CELKEM: 534243

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 

Giardioza – zoonóza

Giardioza je střevní onemocnění, které je způsobeno jednobuněčným prvokem Giardií. Jedná se o zoonózu, což znamená, že onemocnění může být přenášeno ze zvířat na člověka.
U lidí je giardióza nejčastějším střevním parazitem. U psů dochází k infekci pozřením vývojových stádií giardie, které jsou vylučovány stolicí jiného infikovaného zvířete. K infekci tak dochází přímým i nepřímým kontaktem s infikovaným jedincem. Po pozření parazita, dochází k jeho množení ve sliznici střeva a ke klinickým projevům onemocnění, nejčastěji prezentovaným průjmem. Léčba pacienta závisí na správné diagnostice a při odpovídajícím postupu má onemocnění dobrou prognozu.

Co je Giardia?

Giardia je jednobuněčný prvok, který žije ve střevě psů, koček, hospodářských zvířat, volně žijících zvířat i člověka. Giardia se vyskytuje ve dvou formách. Aktivní a pohyblivé formě, způsobující infekci, se říká trofozoit. Klidové formě se říká cysta. Cysta má na svém povrchu odolný obal, který jí chrání před nepříznivými podmínkami ve vnějším prostředí, a proto může Giardia přežívat mimo hostitele celé měsíce.

Jaké jsou příznaky giardiózy?

Příznaky jsou nápadnější u mladých nebo imunokompromitovaných zvířat. Pacienti se prezentují náhlými, přechodnými, ale i chronickými průjmy. Mezi další pozorované příznaky, jak u zvířat, tak u lidí, patří nápinky na zvracení, nechutenství, nadýmání a bolestivost dutiny břišní. Giardia narušuje především vstřebávání tuků, a proto je stolice často pastovitá a mastná, odporně zapáchá a obsahuje zvýšené množství hlenu.

Která zvířata se nakazí Giardií?

Mnoho druhů zvířat může být infikováno Giardií. Mezi tyto vnímavé druhy patří i pes a kočka. Vnímavost k infekci je individuální a je ovlivněná stářím, imunokompetencí, stresem a populační hustotou vnímavých jedinců. Pokud dochází ke kontaktu s infekcí, až 50% exponovaných štěňat prodělá střevní infekci. Míra infekce je také vyšší v místech s vysokou koncentrací psů, jako jsou útulky, různá chovná a cvičná zařízení a městské parky. Téměř 100% psů z útulků vystavených infekci giardií prodělá aktivní infekci díky masivní expozici zdroji infekce.

Jak se Giardia přenáší?

Vůbec nejčastějším zdrojem infekce jsou povrchové zdroje vody, protože giardia preferuje chladné a vlhké prostředí. V nepříznivých podmínkách vytváří Giardia klidovou životní formu, tzv. cystu, díky níž může přežívat ve vnějším prostředí měsíce až roky. Giardia bývá nalézána v kontaminované potravě, kontaminovaných povrchových vodách, ve stolici a ve všem, co je kontaminované infekční stolicí a vodou. Přenos infekce je možný pouze fekálně-orální cestou. Giardie není přenosná krví.

Jak se giardioza diagnostikuje?

Giardioza se diagnostikuje přímým průkazem ve stolici nemocného zvířete. Diagnoza je obtížná, vzhledem k nepravidelnému a nízkému vylučování giardie stolicí. Giardioza tak bývá velmi často poddiagnostikovaným onemocněním anebo bývá léčená jako jiné onemocnění trávicího traktu. Z těchto důvodů trpí řada psích pacientů chronicky neléčeným onemocněním a stávají se tak zdrojem infekce i pro své okolí včetně člověka. Poměrně spolehlivou moderní metodou se stává přímý průkaz parazitární DNA ve stolici pomocí PCR. Tento test je naštěstí již na referenčních veterinárních pracovištích v ČR dostupný.

Jaká je léčba giardiozy?

Léčit by se měli všichni psi s klinickými projevy onemocnění. V rodinách s malými dětmi je doporučené léčit i zvířata, která jsou sice klinicky zdravá, ale jsou pomocí diagnostických testů prokázanými přenašeči onemocnění. Obvykle se k léčbě používá metronidazol, který je bezpečným lékem s minimálními nežádoucími účinky. Pomocí metronidazolu lze dosáhnout vyléčení až u 70 % infikovaných jedinců. Efektivnější je fenbendazol, u něhož se udává míra úspěšné léčby okolo 90 % jedinců. Rozhodnutí o délce a typu léčby je vždy na specializovaném veterinárním lékaři. Z hlediska průkazu eliminace infekce jsou doporučená opakovaná diagnostická vyšetření (koprologické vyšetření, PCR diagnostika), jelikož řada infikovaných zvířat při neadekvátní léčbě přechází do chronické formy infekce, která vede k dlouhodobému chřadnutí zvířete.

Asanace infikovaného prostředí

Protože cysty Giardie snadno a dlouhodobě přežívají ve vnějším prostředí, je nutná důkladná asanace a dezinfekce znečištěného prostředí. Vhodné je i vykoupat a vyšamponovat všechna vnímavá zvířata v chovu. Všechna vnímavá zvířata v postiženém chovu je doporučené přeléčit adekvátní léčbou proti giardoze. Jelikož je giardioza zoonóza, je nutné dbát zvýšené opatrnosti a hygieny při ošetřování postižených zvířat.

Jaká je možná prevence onemocnění?

Jedním z nejčastějších zdrojů infekce je povrchová voda, proto nenechávejte pít své psy z volných zdrojů vody a noste jim připravenou pitnou vodu vždy z ověřeného vodního zdroje. Cysty mohou být přítomné i v rybníce a dalších vodních nádržích, proto je doporučitelné psy vždy po koupání v rybníce doma umýt a vyšamponovat. U zvířat pohybujících se častěji ve volné přírodě nebo na místech s vysokou koncentrací vnímavých zvířat k giardioze je doporučené pravidelné koprologické vyšetření čerstvé stolice (ideálně každé 3měsíce). V případě opakovaných nebo dlouhodobých průjmů je vždy vhodné vyhledat specializovaného veterinárního lékaře, který možnou infekci Giardií vyloučí.

Převzato z www.casopis.planetazvirat.cz