Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 12
DNES: 716
TÝDEN: 2403
CELKEM: 534224

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 

Jak krmit psa? Přiměřeně!
 

 

 
Určitým vodítkem pro odhad správné kondice je standard plemene, kde je určeno rozmezí ideální velikosti a hmotnosti dospělého psa nebo feny, doporučené dávky konkrétního krmiva jsou uvedeny na každém balení seriózního výrobce psí stravy. Absolutní čísla či indexy ale ne vždy odrážejí stav psa v určité životní fázi a taky fyzické zátěži či způsobu života.
A samozřejmě, na každého jedince platí jiné měřítko. Aby se chovatel dobral správného množství potravy pro svého psa, musí mít navíc správný odhad, cit nebo intuici. Pokud se to nedaří, nastává některý z následujících neoptimálních stavů.
 
Vyhublý pes
Zřetelně patrná jsou žebra, páteřní obratle a lopatky, kůže kopíruje kostru. Svaly jsou sice naznačené, ale zdají se ploché a ochablé, podkožní tuková vrstva zcela chybí. Linie břicha je jakoby "podkasaná".
Náprava stavu je dlouhodobá, krmné dávky je třeba zvyšovat opatrně a s ohledem na možná zdravotní rizika, která budou pravděpodobně vyhublost provázet.
Samozřejmě, že optimální kondici chrta nelze srovnávat s optimální kondicí plemen odlišné konstituce.
  
 
Pes s podváhou
Podváha není stav na hranici přežití. U severských plemen mimo sezónu se označuje jako kondice udržovací, záchovná. Pes vypadá relativně dobře, i když má patrná žebra s minimem podkožního tuku. Má útlý pas, spodní linie je také poměrně strmá, ale boční silueta plnější než u předchozího stavu.
K úpravě kondice do ideálního stavu stačí mírné zvýšení denní dávky krmiva určeného pro psy s běžnou aktivitou, a v období, kdy je zapotřebí plného výkonu, se podává energeticky vydatnější krmivo.
 
Pes s nadváhou
Nadváha je stav, který o trochu přesáhl výstavní kondici. Žebra nejsou téměř znatelná, linie břicha je skoro v rovině s linií hrudníku, hřbet se rozšiřuje, boční linie jsou rovnoběžné.
Pokud nestačí snížení krmných dávek běžného krmiva, je čas přejít na stravu pro psy s nižší aktivitou, případně začít s redukční dietou.
 
Obézní pes
Pes je tlustý tehdy, nejsou-li ani náznakem vidět žebra, natož modelace svalstva, hrudní koš má sudovitý tvar, břicho je prověšené, kulaté a plné. Rovněž hřbet se prověšuje, je plochý a široký, boční linie se směrem k zádi nesbíhají. Nejvyšší čas přejít na speciální typ nízkokalorického krmiva pro psy s nadváhou. Nejedná se jen o zásah do exteriéru vašeho psa, ale také myslete na jeho zdraví, zátěž celkové kostry, kloubů atd.
 
Pokud pes splňuje váhové podmínky svého standardu, pravděpodobně také vypadá "akorát". Dosáhl dokonalého hmotnostního stavu.
 
Ideální hmotnost
Jde o stav nazývaný také "výstavní kondice". Pes plně odpovídá požadavkům standardu plemene i typu své tělesné konstituce. Svaly jsou dobře vykreslené, vrstva podkožního tuku přiměřená, břicho není propadlé ani plné.
Ideální hmotnost ovšem představuje u psů pracovních, výkonných a sportujících mírnou nadváhu, která by při zátěži byla na obtíž. Proto je tolerována jen v období výstav. Používejte vždy krmivo odpovídající velikosti psa, jeho věku, životní fázi a stupni fyzické aktivity.

informace převzaty z http://casopis.planetazvirat.cz