Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

a zase Sany

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 11
DNES: 716
TÝDEN: 2403
CELKEM: 534224

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 

Neroste vaše štěňátko příliš rychle?

 štěně

 

Kolik má vážit? A kdy? Není malé? Nebo příliš velké? Je jeho hmotnost normální?

Každý majitel štěněte zkoumavě prohlíží čtyřnohou kuličku, která se den za dnem stále zvětšuje. Jak to tedy vlastně je?

Štěňata malých a středních plemen rostou a téměř o nich nevíme. Ale jak vypadá vývoj štěňat velkých a obřích plemen. Je mnohem pozvolnější a trvá mnohem delší dobu. Má svá specifika a spoustu prostoru pro chyby ve výživě.

Pes je z pohledu výživy dospělý ve chvíli, kdy dosáhne 90% hmotnosti, kterou by měl v dospělosti mít. V této době je také vhodné přejít na krmivo pro dospělého psa. V případě, že krmíme granulovaným krmivem vyšší třídy, doporučení výrobce pro přechod na recepturu pro dospělé psy se většinou kryje právě s termínem dosažení 90% hmotnosti dospělého psa. Nejintenzivnější období růstu prodělává pejsek těsně po porodu, kdy do 7 až 9 dne, pokud má fena dostatek kvalitního mléka, zdvojnásobí svou hmotnost. Další patrný vrchol je od 2. do 6.měsíce věku. Štěně nám v tomto období roste prakticky před očima.

Orientačně: velká plemena (od 25 do 45kg v dospělosti) by měla ve čtyřech měsících věku dosáhnout 16% své hmotnosti v dospělosti, plemena obří (nad 45kg v dospělosti) dosahují 15% hmotnosti dospělého psa již v měsících dvou. Největší nebezpečí z pohledu vlivu nevyrovnané nebo nesprávné krmné dávky je zažehnáno po 6 měsíci věku. Tempo růstu se s věkem postupně snižuje.

Byly popsány stohy papíru o nutnosti pozvolného vývoje mladých psů s ohledem na vývoj kostry a svalové soustavy. Růst mladých jedinců by neměl být ani příliš pomalý, ani příliš rychlý. Ideální je optimální střed. Jak ale poznáte, že je Váš pejsek právě tak akorát? Doporučuje se srovnávat jedince se sourozenci s vrhu, s jedinci v rámci plemene. Při porovnání se doporučuje brát v úvahu pohlaví jedince (fenky jsou zpravidla drobnější a menší než psi). Teoretická doporučení je ale poměrně nesnadné uvádět do praxe, když není s kým porovnávat.

Zkusíme najít řešení. Mohla by jím být tabulka, kterou zpracovala jedna nejmenovaná firma, která není neznámou značkou. Tabulka se sice vztahovala k dávkování krmiva, avšak uvádí i údaje momentální hmotnosti štěňat, která je vztažena k věku. Dávkování krmiva bylo z tabulky odstraněno a vznikla orientační tabulka s údaji, kolik že by štěně v x-tém měsíci života vlastně mělo mít kilogramů. Tak bychom mohli při kontrole přijít na to, jestli není něco v nepořádku. U čistokrevných psů je předpokládaná hmotnost psa v dospělosti známa. Obtížnější situace je u kříženců, ale pokud bychom mohli vyjít z % dosažené hmotnosti ve 2 nebo 4 měsíci věku (jestli mám vyroste obr nebo jen velikán je na štěňátku zřejmé), mohlo by to pomoci v orientaci také majitelům tzv. bezpapíráků.

Hodnoty v tabulce představují momentální hmotnost štěněte v závislosti na jeho věku a předpokládané hmotnosti v dospělosti.

tabulka hmotností psů

 

článek byl převzat z www.mujpes.cz

zkrácen a upraven