Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 8
DNES: 732
TÝDEN: 2419
CELKEM: 534240

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 

Léto a vnější parazité

Parazity dělíme na dvě základní skupiny – vnitřní (endoparazity) a vnější (ektoparazity).

Nejen ptákem živ je čmelík

Čmelíci jsou původně parazité některých divoce žijících ptáků. Ve volné přírodě se vyskytují zejména v hnízdech vrabců domácích (Passer domesticus), špačků obecných (Sturnus vulgaris) nebo holubů skalních (Columba livia). Z volně žijících ptáků se pak šíří i do domácích chovů okrasného ptactva a drůbeže a hojně napadá slepice, krůty, kachny i domácí holuby. Zejména čmelík kuří, který patří mezi tzv. obligatorní (nucené) vnější parazity, se živí sice převážně krví ptáků, ale v případě přemnožení nebo při nedostatku vhodnějších hostitelů napadá savce, tedy i psa a dokonce i člověka.

Život a smrt čmelíka

Čmelík kuří (Dermanyssus galinae) je drobný roztoč bílé až žlutohnědé barvy. Samice měří 0,7 mm na délku a 0,4 mm na délku, samec 0,6 mm a 0,3 mm. Po nasátí krve se čmelíci zbarví jasně červeně až rubínově a zvětší svůj tělesný objem až na 1 mm. Hřbetní štítek samice nese 15 párů jehlovitých štětin. Krev sají jak dospělí jedinci, tak i jednotlivá vývojová stádia s výjimkou šestinohé larvy.

Samička klade vajíčka jednotlivě v hnízdech nebo ve škvírách. Při teplotě 23°C se během tří dnů líhnou šestinohé larvy, které se bez dalšího sání za 24 až 30 hodin svléknou v osminohé protonymfy. Ty pak vyhledávají hostitele a sají krev. Za dalších 24 hodin se svlékají v deutonymfy. Deutonymfy se po nasátí krve za 36 až 50 hodin svlékají v dospělé jedince.

Nebezpečné kousnutí

Bodnutí savce těmito roztoči není příliš bolestivé, ale způsobuje nepřiměřenou místní alergickou reakci vedoucí až k velmi svědivým zánětům, jejichž následkem mohou být po delší době změny na kůži, které se podobají ekzému. Napadení psi jsou především navečer a v noci velmi neklidní, často se škrábou. Při masivním napadení může dojít k chudokrevnosti, zvířata jsou apatická. Následkem neustálého škrábání může dojít ke vzniku drobných kožních poranění, do kterých se druhotně snadno zavleče infekce. Při masivním napadení mohou vznikat skutečné ekzémy až dermatitidy.

Protože se přes den čmelíci zdržují mimo tělo hostitele (spí ve vrstvě trusu, v hnízdě, seně nebo na slámě, a krev sají v noci), bývá obtížné je určit jako původce kožních potíží. Podezření na napadení čmelíky si lze v srsti psa ověřit po setmění, posvítí-li si chovatel např. baterkou, protože parazit je viditelný i pouhým okem.

K napadení člověka dochází buď při práci v kurnících, nebo při přemnožení čmelíků ve vrabčích či holubích hnízdech na římsách a fasádách domů, odkud často masivně pronikají do bytů. Ze psů mívají nejčastěji čmelíky ti jedinci, kteří žijí na dvorech společně s drůbeží.

Z čmelíka kuřího byl prokazatelně izolován virus koňské encefalitidy, encefalitidy St. Louis i klíšťové encefalitidy, a byla potvrzena možnost jejich přenosu na hostitele.

Léto a vnější parazité

Ochrana a léčba

Ptáci a jejich hnízda mohou být zdrojem dalších krevsajících roztočů, jako je Haemogamassus nidi a Eulaelaps stabularis. K likvidaci roztočů v bytě postačují jednorázový desinfekční zásah. Používají se přípravky na bázi organofosfátů (např. Metathion). Pro účinnou likvidaci zdroje nákazy je nutné odstranit nejen ptačí hnízdo, ale i vrstvu trusu na nocovišti holubů.

Pro léčbu následků napadení roztoči se používají speciální přípravky, které doporučí veterinární lékař. Může to být insekticidní pudr, který se aplikuje přímo do srsti postižených psů, nebo některý z řady dalších moderních preparátů.

Současně je třeba zničit možná útočiště čmelíků (např. v psí boudě apod.), odstranit nebo aspoň důkladně vydezinfikovat všechny podložky z pelechu psa a zlikvidovat čmelíky také na dalších hostitelích. Typ přípravku vhodného k dokonalé očistě prostředí, ve kterém se pes nachází a kde byl čmelíky napaden, je vhodné nechat si rovněž doporučit veterinářem. Velmi důležité je vyhledat zdroj zamoření, protože bez jeho likvidace by mohlo být ošetření jen krátkodobé. Při aplikaci je potřeba dbát přesných pokynů výrobce a veterinárního lékaře, aby byl účinek dokonalý a zároveň neohrozil ostatní živé tvory. Při slabém zamoření se doporučuje opakování aplikace přípravků zhruba po půlroce, při silnějším zamoření jednou za tři měsíce.

Prevence

Chová-li někdo ať užitkové nebo okrasné ptactvo, měl by věnovat náležitou péči hygieně chovu. Klece a kurníky je třeba pravidelně čistit, dlážky asanovat desinfekčním prostředkem (Savo, BioKill, horká voda s louhem) a stěny i strop čas od času vystříkat např. Biolitem. Stejně jako na blechy, vši, všenky, zákožky a jiné vnější parazity, je i na čmelíky účinný sprej Diffusil V-MR. Důkladnou očistu je vhodné provádět tehdy, když jsou "domácí" mimo svůj příbytek, protože výše zmíněné přípravky jsou při vyšší koncentraci škodlivé nejen pro hmyz, ale i ptáky a savce.

V bytech městského typu se rozhodně nedoporučuje krmit divoce žijící ptactvo na svých oknech a římsách v blízkosti okenních parapetů a rovněž půdní prostory by měly být dobře zabezpečené proti hnízdění zejména holubů. Pokud už někdo musí na půdu, která je přístupná ptákům, rozhodně by s sebou neměl brát svého psa. Chrání tak nejen jeho, ale i sebe a svou rodinu.

(Převzato z www.planetazvirat.cz)