Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

neděle 8.3.2009

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 7
DNES: 714
TÝDEN: 2401
CELKEM: 534222

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Na psí geriatrii
#

U psů se za seniora považuje zvíře starší šesti až osmi let, ale záleží na velikosti plemene. Pro chovatele není novinkou, že malá plemena se v průměru dožívají vyššího věku než velká a obří, takže pokud můžeme považovat za jakousi hranici stáří dvě třetiny průměrného života, pak u malých plemen s dožíváním např. 12 až 13 let bude pes stár v osmi letech, střední a velká plemena dožívající se 10 až 11 let zhruba v sedmi a obří plemena s dožitím 8 let začnou mít první stařecké neduhy už po pátém roce svého života.

#

 
Příznaky stárnutí
Chovatelé nejlépe poznají u svých psů, že se začíná snižovat jejich výkonnost, elán, že hůře vidí a slyší nebo že se mění jejich tělesné proporce. Na první pohled je i pro nezasvěceného pozorovatele příznakem stárnutí psa šedivějící srst. Příkladem plemene, které šediví brzy, je dlouhosrstý jezevčík, bílá (a některá barevná) plemena šedivění úspěšně maskují a další plemena, např. pudl, kokršpaněl nebo novofundlandský pes, nešedivějí ani ve vysokém věku. Naopak zvířata žijící ve volné přírodě, psi lovečtí a pracovně vytížení šedivějí dříve než psi žijící v teple a pohodlí.
První šedivé chlupy se zpravidla objevují na pyscích a bradě (někdy už po čtvrtém roce života), postupně pes šediví i na lících a kolem nosu (cca kolem sedméno roku), později na víčkách a očních brvách (8 let), o rok později na čele a v jedenácti letech mohou mít někteří psi šedivou celou hlavu.
Zatímco šedivění není nic, co by psa ohrožovalo nebo omezovalo, existují další příznaky stárnutí, které mohou signalizovat nutnost odborného zásahu. Tak například častější pití může být předzvěstí mnoha chorob, které je třeba včas podchytit: normální průměrná denní spotřeba vody se pohybuje kolem 50 - 60 ml/ kg hmotnosti, a pokud přesáhne hranici 100 ml/ kg za den, je nutné nechat psa vyšetřit. Nejčastějším onemocněním se zvýšeným příjmem vody jsou cukrovka, Cushingův syndrom, snížená funkce ledvin, starší feny mívají výkyvy hormonální hladiny po hárání, spojené obvykle se zánětlivým onemocněním dělohy apod. S produkcí pohlavních hormonů souvisejí možné problémy nejen u fen, ale i u psů. Starší psi mohou trpět obezitou nebo naopak podváhou a mívají sklony k nádorovým onemocněním.
Se zhoršenou funkcí smyslů, která také stárnutí doprovází, se ani po veterinární stránce příliš dělat nedá. Operativně lze řešit vrozené oční vady nebo poúrazové stavy, které nesouvisejí s věkem, a tak se chovatel musí zpravidla smířit s tím, že jeho pes k stáru hůře vidí i slyší, což má samozřejmě vliv na veškeré vnímání psa i jeho reaktivitu.

#


Geriatrie
Specializovaná geriatrická oddělení větších veterinárních klinik se věnují obtížím stárnoucích psů. Například zhoršující se zrak je příznakem stárnutí, ale to pro psa, který se orientuje především podle čichu, není zásadní handicap. Je možné odstranit nebo alespoň zmírnit obtíže život ohrožujících stavů, jako jsou např. selhání ledvin nebo různé typy nádorů. Není tajemstvím, že stejně jako lidé v pokročilém věku mohou mít i staří psi mentální potíže. Ty se mohou projevovat nejen snížením psychické čilosti, ale v některých případech zřejmě i příznaky obdobnými "lidské" Alzheimerovy choroby. Nejčastějším problémem starých psů bývá tzv. stařecký strach z osamění, projevující se zejména v noci, kdy se pes probudí, je dezorientovaný a v panice se buď vymočí a vykálí, nebo se hlasitě dovolává své smečky. Geriatr určí, zda má takové chování příčiny fyzické, např. nádorového původu, a pokud ne, předepíše psovi léky zmírňující jeho nepokojné stavy. V neposlední řadě může veterinář předepsat šetrná dlouhodobá analgetika těm psím seniorům, kteří trpí chronickými bolestmi velkých kloubů a páteře.

#

 
Prevence
Před stářím nikdo neuteče – ale včasným podchycením chorob je lze alespoň stabilizovat v tom nejméně obtížném stádiu. Je dobré nechat už štěně, zejména disponovaných plemen, vyšetřovat poslechem, například při každoročním očkování. Odhalit šelest tak lze již při mírném stupni postižení a při podezření na vznikající chlopňovou nedostatečnost je nutné provést podrobnější klinické vyšetření vč. sonografického, případně i rentgenový snímek hrudníku nebo biochemické vyšetření krve. Na základě těchto vyšetření pak odborník posoudí funkčnost srdce a určí léčebné postupy pro daný stav.
Rizika srdečních obtíží v pokročilém věku zvyšuje nadváha, takže nejúčinnější prevencí je od štěněcího věku přiměřené množství a složení potravy i odpovídající míra pohybu. Pokud už pes nadváhou trpí, je třeba hmotnost snížit. Podle statistických studií má prokazatelný vliv na infekce srdečních chlopní, endokardu (vnitřní srdeční výstelka) a tkáně ledvin plak zubního kamene. Infekce vzniklé touto cestou se nemusejí zpočátku na zdravotním stavu psa nijak projevovat, ale postupně vedou k poškozením těchto orgánů. Proto se nesmí zanedbávat péče o chrup psa a je třeba pravidelně odstraňovat zubní kámen.
Má-li chovatel psa-kardiaka, pak musí důsledně dodržovat předepsanou léčbu co do množství i způsobu dávkování medikamentů, akceptovat doporučenou dietu a přizpůsobit i denní režim rodiny měnícím se potřebám psa.
Strava i relativně zdravých starých psů by měla zohledňovat sníženou míru tělesné aktivity, protože donedávna vyhovující kalorická hodnota bude nyní nadbytečná a pes začne tloustnout. Obezita zatěžuje výrazným způsobem srdce a dechový aparát, přetěžuje klouby a páteř a vede i k horší funkčnosti jater a ledvin. Na trhu existuje řada krmiv speciálně určených pro seniory. Doporučí-li už veterinář psovi s obtížemi neslanou dietu, neznamená to jen "nesolit" v případě, že pes dostává doma připravovanou psí stravu, nebo upustit od zlozvyku mnoha chovatelů dávat psovi odřezky a zbytky osoleného lidského jídla. Je třeba si uvědomit, že hlavně granulovaná krmiva jsou většinou dost slaná - a sůl váže v těle přebytečnou vodu. Pacientům se zhoršenou stažlivostí srdce může veterinář doporučit přidávat do potravy tablety nebo roztok specifických aminokyselin.
Pro kardiaky může být extrémní zátěží i procházka za horkých dnů, takže se venčení doporučuje hlavně brzy ráno a pozdě odpoledne a večer, a rovněž není vhodné v létě se starým a nemocným psem cestovat.
I psi se nyní dožívají vlivem kvalitní péče a stravy vyššího věku, a tak jsou ohroženi nemocemi typickými pro seniory stejně jako my. Čím dříve se odhalí snížená funkce jakéhokoli orgánu, tím větší je šance na úspěch – a v mnoha případech se vystačí jen s dietou. Proto je třeba doporučit všem majitelům starých zvířat, aby jim nejméně jednou ročně nechali vyšetřit moč a případně krev. Jen včasným nasazením adekvátní léčby lze zabránit rychlému postupu onemocnění a riziku dalších komplikací.

#