Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 12
DNES: 716
TÝDEN: 2403
CELKEM: 534224

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah


Nebezpečná čokoláda

Otrava čokoládou aneb proč nedávat psovi čokoládu.

Mnozí z nás milují čokoládu, ale málokdo tuší, jaké látky jsou v této dobrotě obsaženy. A protože máme rádi svoje psy, chceme jim všemožně „přilepšovat“. Většinou to však nebývá ku prospěchu psa. Stačí, když se rozhlédneme a vidíme, kolik denně potkáváme „šťastných“ obézních psů, kteří se sotva valí. Jsou ale pamlsky, které neohrožují zvíře jen nepřímo obezitou, ale mohou způsobit samy o sobě vážné zdravotní potíže a mnohdy i smrt zvířete.
Také odměňujete svého miláčka čokoládou? Neodoláte, když baštíte tuhle dobrotu, abyste se rozdělili se svým psem? Možná, že po přečtení tohoto článku si uvědomíte nebezpečí a přestanete hazardovat s jeho zdravím a životem. Smyslem článku je upozornit na potenciální nebezpečí, ne však vyděsit majitele psů tak, aby s každým olíznutým drobečkem čokolády běželi k veterináři. I když je někdy možná lepší zbytečně běžet, než si pak vyčítat, kdybychom nešli.

Tak a teď trochu „odborně“:

Čokoláda obsahuje látky, které jsou pro psa ve vyšších dávkách toxické. Jedná se o alkaloidy – metylxantiny, zejména theobromin a kofein. Jsou to látky působící na srdeční činnost a na centrální nervový systém a rychle se vstřebávají z trávicího traktu. Theobromin i kofein se vyskytují v kakaových bobech, semenech koly a čajovníkových lístcích. Obě tyto látky mají mutagenní účinek, to znamená, že mění genetickou informaci, obsaženou v buňkách. Mají negativní vliv na rozmnožování, při pokusech na myších a krysách snižovaly tvorby spermií a vysoké dávky u březích samic způsobovaly pokles porodní hmotnosti mláďat a jejich menší životaschopnost. Stále ještě není mezi chovateli dostatečně známo, jak nebezpečné je podávání čokolády psům. Je i dost případů, kdy zvíře zkonzumuje větší množství čokolády v nestřeženém okamžiku, zejména je to problém u štěňat. Čokoládu může psovi nabídnout také malé dítě.
#Pokud pes sní dostatečně velké množství čokolády, dochází u něj k projevům otravy. V první fázi je pes žíznivý, má průjem a zrychlenou srdeční činnost. Tyto příznaky se zesilují, pes je hyperaktivní, hodně močí, zrychleně dýchá a modrají mu sliznice. Dále nastupují poruchy koordinace pohybů, třes, zvýšení tělesné teploty a křeče – to už jsou projevy velmi těžké otravy. Zvíře může bez pomoci veterináře uhynout v komatu na srdeční a dechovou zástavu. Méně často se otrava projevuje zpomalením srdeční činnosti. Kromě toho může pozření čokolády, díky vysokému obsahu tuků, vyvolat akutní zánět slinivky břišní.
První známky otravy se projevují do 6-12 hodin po pozření. Nejnebezpečnější je kakaový prášek, pak čokoláda na vaření, hořká a mléčná čokoláda. Nejnižší obsah metylxantinů je v čokoládě bílé. Čokoláda na vaření je asi 10x jedovatější než čokoláda mléčná. V testech toxicity byly stanoveny smrtelné dávky pro psa. Pokud výsledky těchto testů vztáhneme na psa o váze 5 kg, pak pro celou polovinu pětikilových psů, kteří sní asi 100g hořké čokolády (=1 tabulka), je tato dávka smrtelná. U čokolády na vaření stačí při stejné váze psa asi 40g, u mléčné je to asi 250g. Mírné příznaky se mohou objevit už po pozření asi 50g mléčné, 20g hořké a 7g čokolády na vaření. (Uvedená množství jsou pouze orientační, každý pes je jiný, některému stačí mnohem méně, jiný je zase odolnější).

A nyní rady, jak postupovat, když zjistíme, že náš pes snědl čokoládu?

Není nač čekat, zejména pokud se jedná o větší množství. Čím dřív se s tím začne# něco dělat, tím větší je šance, že se podaří psa zachránit. Pokud to zjistíme nejpozději do 4 hodin po tom, co pes čokoládu snědl,  bývá účinné vyprázdnění žaludku. I když existují způsoby, jak přimět psa ke zvracení různými „domácími“ způsoby, je lépe nechat to na veterináři, protože má k tomuto účelu účinné preparáty a jen on posoudí, zda je dobré u psa zvracení vyvolávat. V době, kdy již nastoupily účinky jedu je totiž pro psa zvracení nejen neúčinné, ale i velmi nebezpečné, protože hrozí vdechnutí zvratků. Pokud uplynuly více jak 4 hodiny od pozření čokolády, je třeba psa neprodleně dopravit k veterináři. Ve vážnějších případech vyžaduje stav našeho psa několikadenní hospitalizaci a nepřetržité sledování (samozřejmě záleží na jeho stavu).
A jak vyvolat u psa zvracení, pokud ho přichytíme těsně po činu nebo víme, že to nemůže být déle než hodina, kdy čokoládu zbaštil?
Veterinář radí vpravit 1-1,5 polévkové lžíce peroxidu vodiku 3% psovi do krku. Mělo by to vyvolat zvracení. Není to, pravda, návod pro každého, protože každý pes je jiný a funguje na něj něco jiného, ale třeba vám to jednou pomůže….
 
(Čerpáno z práce MVDr. D. Dvořákové: Toxicita metylxantinů- intoxikace psů a koček čokoládou, uveřejněné ve Veterinářství 8/2001)

 

 
#