Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 7
DNES: 725
TÝDEN: 2412
CELKEM: 534233

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 
PLÍSNĚ
 
Dermatofytozy neboli plísňová onemocnění kůže postihují nemalou část pacientů přicházejících do veterinárních ordinací s kožními problémy.
Plísní se u zvířat vyskytuje více druhů, nejčastěji Microsporum canisa Trichophyton mentagrophytes. Nejčastěji se setkáváme s plísní u koček a malých hlodavců – morčat a králíků.
 
Je velice důležité, aby majitel, který se přinese kočičku např. z útulku, ji nechal co nejdříve prohlédnout veterinárním lékařem. Ten si může všimnout i zatím malých kožních změn a zahájit včas léčbu. Totéž platí pro rodiče, kteří koupí svému dítěti morčátko nebo králíčka ve zverimexu. Tato prohlídka nového člena rodiny je důležitá i proto, že dermatofytozy jsou přenosné na člověka a rizikovou skupinou jsou lidé s ještě ne zcela vyvinutým imunitním systemem – děti a také starší nebo nemocní lidé.
 
Klinické příznaky zahrnují vypadávání srsti, šupinatění kůže, kožní léze mohou mít typický kruhový tvar. Nejčastěji se první místa objeví na hlavě, uších a končetinách.
 
V první fázi onemocnění kůže nesvědí, až když se později přidá sekundární bakteriální infekce, začíná se postižené zvíře intenzivně drbat, čímž si potíže ještě zhorší.
 
Diagnostika se provádí odběrem vzorku srsti a jeho kultivací na tzv. DTM mediu, kde plíseň vyroste a dochází ke změně barvy media ze žluté na červenou. Pokud se dermatofytoza potvrdí, přistupujeme k léčbě, která je sice účinná, ale zdlouhavá. Léčba může být lokální - aplikací tzv. antimykotik ve formě spreje nebo roztoku. Tato varianta předpokládá úplné ostříhání zvířete, aby účinná látka mohla působit.
 
Pokud to není možné nebo je lokální terapie neúčinná, příp. postižení příliš rozsáhlé, je třeba zahájit podávání antimykotik celkově, a to ve formě tablet nebo roztoku. Léčba trvá většinou 8 týdnů, po prvních 4 týdnech se stav zlepší, ale je nutné léčbu dokončit, jinak se onemocnění může vrátit. Vzhledem k náročnosti celkové léčby pro organismus je vhodné po skončení léčby provést odběr krve na jaterní a ledvinné testy.
 
Velmi důležitá je také důkladná sanace okolí – vyprat pelíšek a desinfikovat průběžně prostor kde zvíře žije. Všichni členové rodiny, kteří jsou v kontaktu s nemocným zvířetem, by měli dodržovat osobní hygienu.
 
Při léčbě a prevenci druhu Microsporum canis je též u nás možné použít vakcinaci, a to u psů a koček.
 
Informace převzaty z http://www.vaseveterina.cz/