Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 5
DNES: 713
TÝDEN: 2400
CELKEM: 534221

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Sezóna klíšťat

Dnes už snadno přijdeme ke klíštěti i v městských parcích nebo v trávě před chalupou. Výskyt klíšťat se posunul dokonce i v čase a je zcela běžné,  že je z kůže své a svých zvířat odstraňujeme poměrně často i na přelomu února a března.

Klíšťata vyhledávají na tělech svých nedobrovolných hostitelů ta nejjemnější a nejcitlivější místa, kde se lze důkladně přichytit. V případě psů je to morda, okolí očí a uší, někdy i ušní zdvojení, na krku, kolem loketního kloubu a v podpaží, v blízkosti konečníku, na břiše nebo mezi pánevními končetinami, ale tito cizopasníci nepohrdnou ani méně atraktivními místy.

Čím je nebezpečné

Hlava klíštěte je opatřena drobnými klepety a ústní ústrojí tvoří malý chobot opatřený háčky. To umožní klíštěti se do kůže doslova zavrtat. Na takové poranění reaguje většina postižených místním zánětem, který se může ještě dál zhoršit, je-li klíště infikováno nebo při neodborném odstranění klíštěte. I při správném postupu však často zůstává v kůži i po několik následujících měsíců granulom – uzlíkovitý zánět. Stále více psů trpí alergickými reakcemi v podobě zvýšené svědivosti, přispívající ke vzniku různých ekzémů a dalším déletrvajícím kožním onemocněním, otevřeným ranám a tím i vstupu jiných infekcí do těla. Klíště také působí jako přenašeč mnohých onemocnění, zejména boreliózy.

Vývojová stádia

Klíště obecné (Ixodes ricinus) je jedním z nejznámějších a nejhojnějších zevních cizopasníků. Samečci jsou asi dva milimetry velcí a mají hnědočervenou až černou barvu, samička (i nenasycená) měří dvojnásobek a její barva je spíše skořicová až žlutočervená. Po nasátí dokáže samička zvětšit svou velikost až na jeden centimetr a barva se změní na šedavou až modročervenou.
Samičky kladou až několik tisíc vajíček, ze kterých se po čase vylíhnou larvy. Ty čekají na vhodného hostitele, kterým bývají drobní hlodavci. Z larvy, která se napije krve, se stává nymfa, která rovněž potřebuje krev pro poslední přeměnu v dospělé klíště. Celý vývoj klíštěte trvá rok i více, protože všechna vývojová stádia dovedou přečkat v klidovém stavu i bez přísunu krve poměrně dlouhou dobu.

Boj s klíšťaty

Nejlepší cestou je prevence. Existují různé přípravky, které by měly při vhodné aplikaci zabránit napadení klíšťaty. Dokonce jich je na trhu tolik, že si lze jen těžko vybrat. Svou roli hraje velikost, věk i váha psa, jeho využití, typ srsti i individuální odezva zvířete. Nemělo by se experimentovat s jiným dávkováním, než uvádí výrobce, mohlo by to psovi uškodit.
Pokud se přes všechna preventivní opatření klíště přichytí, existuje řada osvědčených a leckdy i protichůdných návodů, jak ho odstranit; všechny se ale shodují v tom, že je třeba tak učinit rychle. Někdo zastává názor, že se má klíště nejprve zahubit (olejem, mastí ap.), jiní zase tvrdí, že mrtvé vězí v kůži daleko pevněji a navíc mrtvolka vylučuje víc škodlivin.
Mezi technikami odstranění klíštěte převažují ty s uchopením klíštěte a jeho pootočením a současným vytažením. Jako nástroj k uchopení může posloužit buď chovatelova ruka (nejlépe v rukavici), nebo různé nástroje prodávané v chovatelských obchodech nebo elektroprodejnách (tzv. krokodýlek). Vytažené klíště je třeba bezpečně zlikvidovat, nejlépe spálením. Rozhodně ho neničíme vlastní rukou - rozmačkáním ap. Člověk je totiž ohrožen nejen boreliózou, ale na rozdíl od psa také klíšťovou encefalitidou.
Jestliže při neobratné manipulaci klíště přetrhneme a zbytek kusadel nebo celá hlavička zůstanou v rance, raději je tam necháme. Po čase zaschnou a se stroupkem se vyloupnou. Násilím odstraňované zbytky většinou způsobují rozsáhlejší zánět.
Po každé manipulaci s klíštětem ranku vydesinfikujeme a důkladně si umyjeme ruce

Podklady pro tento článek byly převzaty z www.planetazvirat.cz, upravila A.V.