Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Baroušek

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 10
DNES: 712
TÝDEN: 2399
CELKEM: 534220

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 
SRDEČNÍ ČERVI – EXOTICKÁ CHOROBA I U NÁS
 
O této chorobě by měli vědět ti, kteří se chystají v létě na dovolenou k moři do zemí jižní Evropy – např. Chorvatska, Španělska, Francie nebo Itálie. Kromě těchto lokalit se onemocnění objevilo poprvé i u nás – na jižní Moravě v okolí Břeclavi.
 
Srdeční červivost, jak název výstižně napovídá, je onemocnění způsobené nahromaděním bílých tenkých červů v srdci. Tito parazité (lat.Dirofilaria immitis) mechanicky narušují funkci srdečního svalu a způsobují selhání srdce.
 
K nakažení dochází prostřednictvím přenašeče – v tomto případě je jím komár. Ten nasaje s krví nemocného zvířete i larvy, tzv. mikrofilarie. Pak je k dalšímu vývoji třeba, aby se komár pohyboval 30 dní při teplotě 18 C. Pokud se poté přisaje na zdravé zvíře, přenese do jeho krevního oběhu tyto larvy, které se vyvinou v dospělce. Ti se usídlí v srdci a jsou zdrojem dalších larev. Toto je zjednodušené schéma vývoje parazita. Právě nutnosti vývoje při určité teplotě vnějšího prostředí se přikládá výskyt na jižní Moravě, protože v jiných částech republiky by bylo pravděpodobně příliš chladno.
 
Klinické příznaky odpovídají obrazu srdečního selhání –kašel, dušnost, hubnutí, anemie, následuje selhání dalších orgánů – jater, ledvin.
 
Diagnostika se provádí vyšetřením krevního nátěru, v němž se nacházejí larvy. Pokud je zvíře v pokročilém stadiu choroby, lze nalézt dospělé parazity v srdci pomocí sonografického vyšetření. Léčba je náročná a v pokročilých případech neúčinná. V naší republice máme ale preparát, který je možno použít preventivně. Před zahájením dlouhodobého podávání je vhodné zvíře vyšetřit, zda již není nakaženo. V oblastech s výskytem Dirofilarií se doporučuje podávat STRONGHOLD v době výskytu komárů – od května do listopadu 1x měsíčně. Pokud se chystáme k moři, stačí ho použít několik dní před cestou. Přípravek je k dostání u veterinárních lékařů, účinkuje 1 měsíc po podání a je ve formě spot on, tzn. že se aplikuje na kůži za krkem.
 
Onemocnění je přenosné na člověka i na ostatní teplokrevné savce – např. na kočku, stejně jako kožní varianta, kterou způsobuje parazit Dirofilariarepens.  
 
Informace převzaty z http://www.vaseveterina.cz/