Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Igina

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 9
DNES: 712
TÝDEN: 2399
CELKEM: 534220

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

 

O stárnutí
 
Za psího seniora je možné považovat zvíře už od šesti až osmi let. Záleží na velikosti plemene. Malá plemena se v průměru dožívají vyššího věku než velká a obří, takže pokud můžeme považovat za jakousi hranici stáří dvě třetiny průměrného života, pak u malých plemen s dožíváním např. 12 až 13 let bude pes starý v osmi letech, střední a velká plemena dožívající se 10 až 11 let zhruba v sedmi a obří plemena s dožitím 8 let začnou mít první stařecké neduhy už po pátém roce svého života.
 
Příznaky stárnutí
 
Nejlépe se pozná přicházející stáří tak, že se u psů začíná snižovat jejich výkonnost, elán, že hůře vidí a slyší nebo že se mění jejich tělesné proporce. Na první pohled je i pro nezasvěceného pozorovatele příznakem stárnutí psa šedivějící srst. U některých plemen není šedivění tak výrazné, některá plemena (např. pudl, kokršpaněl nebo novofundlandský pes) nešedivějí ani ve vysokém věku. Zvířata žijící ve volné přírodě, psi lovečtí a pracovně vytížení šedivějí dříve, než psi žijící v teple a pohodlí.
První šedivé chlupy se zpravidla objevují na pyscích a bradě (někdy už po čtvrtém roce života), postupně pes šediví i na lících a kolem nosu (cca kolem 7. roku), později na víčkách a očních brvách (8 let), o rok později na čele a v jedenácti letech mohou mít někteří psi šedivou celou hlavu.
Zatímco šedivění není nic, co by psa ohrožovalo nebo omezovalo, existují další příznaky stárnutí, které mohou signalizovat nutnost odborného zásahu.
Tak například častější pití může být předzvěstí mnoha chorob, které je třeba včas podchytit. Normální průměrná denní spotřeba vody se pohybuje kolem 50 - 60 ml/ kg hmotnosti a pokud přesáhne hranici 100 ml/ kg za den, je nutné nechat psa vyšetřit. Nejčastějším onemocněním se zvýšeným příjmem vody jsou cukrovka, Cushingův syndrom, snížená funkce ledvin, starší feny mívají výkyvy hormonální hladiny po hárání, spojené obvykle se zánětlivým onemocněním dělohy apod. S produkcí pohlavních hormonů souvisejí možné problémy nejen u fen, ale i u psů. Starší psi mohou trpět obezitou nebo naopak podváhou a mívají sklony k nádorovým onemocněním.
Se zhoršenou funkcí smyslů, která také stárnutí doprovází, se ani po veterinární stránce příliš dělat nedá, a tak se musíme zpravidla smířit s tím, že pes k stáru hůře vidí i slyší, což má samozřejmě vliv na veškeré jeho vnímání a jeho reakce. Zhoršující se zrak pro psa, který se orientuje především podle čichu, není zásadní handicap.
Stejně jako lidé v pokročilém věku mohou mít i staří psi mentální potíže. Ty se mohou projevovat nejen snížením psychické čilosti, ale v některých případech zřejmě i příznaky obdobnými "lidské" Alzheimerovy choroby. Nejčastějším problémem starých psů bývá tzv. stařecký strach z osamění, projevující se zejména v noci, kdy se pes probudí, je dezorientovaný a v panice se buď vymočí a vykálí nebo se hlasitě dovolává své smečky.
Někteří psí senioři mohou trpět chronickými bolestmi velkých kloubů a páteře, což lze zmírnit předepsáním šetrných dlouhodobých analgetik od veterináře.
 
Prevence
 
Před stářím nikdo neuteče, ale včasným podchycením chorob je lze alespoň stabilizovat v tom nejméně obtížném stádiu. 
Rizika srdečních obtíží v pokročilém věku zvyšuje nadváha, takže nejúčinnější prevencí je od štěněcího věku přiměřené množství a složení potravy i odpovídající míra pohybu. Pokud už pes nadváhou trpí, je třeba hmotnost snížit.
Podle studií má prokazatelný vliv na infekce srdečních chlopní, endokardu (vnitřní srdeční výstelka) a tkáně ledvin plak zubního kamene. Infekce vzniklé touto cestou se nemusejí zpočátku na zdravotním stavu psa nijak projevovat, ale postupně vedou k poškozením těchto orgánů. Proto by se neměla zanedbávat péče o chrup psa a bylo by dobré pravidelně odstraňovat zubní kámen.
Strava i u relativně zdravých starých psů by měla zohledňovat sníženou míru tělesné aktivity, protože vyhovující kalorická hodnota krmení u mladšího zvířete je u staršího psa nadbytečná a pes začne tloustnout. Obezita zatěžuje výrazným způsobem srdce a dechový aparát, přetěžuje klouby a páteř a vede i k horší funkčnosti jater a ledvin. Na trhu existuje řada krmiv speciálně určených pro seniory. Doporučí-li už veterinář psovi s obtížemi neslanou dietu, neznamená to jen "nesolit" v případě, že pes dostává doma připravovanou psí stravu nebo upustit od zlozvyku mnoha chovatelů dávat psovi odřezky a zbytky osoleného lidského jídla. Je třeba si uvědomit, že hlavně granulovaná krmiva jsou většinou dost slaná a sůl váže v těle přebytečnou vodu.
Pro kardiaky může být extrémní zátěží i procházka za horkých dnů, takže se venčení doporučuje hlavně brzy ráno a pozdě odpoledne a večer, a rovněž není vhodné v létě se starým a nemocným psem cestovat.
I psi se nyní dožívají vlivem kvalitní péče a stravy vyššího věku, a tak jsou ohroženi nemocemi typickými pro seniory stejně jako my. Čím dříve se odhalí snížená funkce jakéhokoli orgánu, tím větší je šance na úspěch – a v mnoha případech se vystačí jen s dietou. Proto je třeba doporučit všem majitelům starých zvířat, aby jim nejméně jednou ročně nechali vyšetřit moč a případně krev. Jen včasným nasazením adekvátní léčby lze zabránit rychlému postupu onemocnění a riziku dalších komplikací.
 
Informace pro článek byly čerpány z www.planetazvirat.cz
 
Bary z Cimrmanu 11 a půl roku