Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 6
DNES: 723
TÝDEN: 2410
CELKEM: 534231

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Ctirad

Zítra má svátek Drahoslav

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od 800m srážky sněhové. Denní teploty 3 až 7°C. Noční teploty 3 až -1°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

VÝŽIVA PSA - ÚVOD

Každý, kdo se rozhodne pořídit si psa, by měl kromě jiného také vědět, čím ho bude krmit. Jednotlivé úseky psího života kladou různé nároky na výživu. Rozdíl je také ve velikosti plemene, které si pořídíme.

pejsek

Je všeobecně známo, že pes je masožravec, a proto se někteří novopečení majitelé domnívají, že čím víc masa jejich štěňátko dostane, tím lépe. To platilo především pro dobu před r. 1989, kdy v naší republice nebylo možné koupit granule pro psy nebo konzervy. Psi byli krmeni většinou tím, co měla k jídlu celá rodina, v lepším případě se vařilo pro psa zvlášť. Pes může být odchován i na vařené stravě, ale je třeba dodržovat určitá pravidla. Čisté maso obsahuje velké množství bílkovin, ale má nedostatek ostatních složek potravy – hlavně vlákniny a uhlohydrátů. Proto je zcela nezbytné při vařené stravě dodržovat poměr jednoho dílu masa na dva díly přílohy. Pokud dostane rostoucí pes delší dobu jen maso, dochází k závažným poruchám růstu kostí a kloubů, které mohou vyústit až v totální selhání pohybového aparátu. Štěňata s takovou „rachitidou“, jako se tomuto stavu lidově říkalo, byla velice často ošetřována právě v předrevolučním období. V dnešní době se s tímto problémem už nesetkáváme, přesto především výživě velkých plemen psů je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

pejsek s kostí

Obecně platí, že každé štěně, které si od chovatele přineseme ve věku zhruba 7 týdnů, by mělo být minimálně jeden měsíc 4x až 5x denně. Pokud zvolíme krmení konzervovanou stravou – tzn. granule a konzervy, rozdělíme jeho krmnou dávku tak, že ráno, v poledne a večer dostane větší část a na dopolední a odpolední svačinu připadne menší část krmení. Denní krmnou dávku vyčteme na obalu zvolené suché stravy nebo konzervy podle stáří a velikosti plemene. Při výběru značky krmení rozhodně je doporučeno poradit se s veterinárním lékařem.V dnešní době je obrovský výběr granulovaného krmiva, které jsou však rozdílné jak v kvalitě, tak i v ceně. Pokud se majitel štěněte rozhodne pro nejlevnější variantu granulí, může se stát, že jeho štěně bude mít zdravotní problémy.

štěňátko papá

VÝŽIVA PSA – VELKÁ A MALÁ PLEMENA

Rozdíl ve výživě jedince malého a velkého plemene spočívá v rozdílné úrovni metabolismu a růstových potřeb. Například štěně yorkshirského teriera roste a dospívá rychleji a jeho tělesná konstituce neklade vysoké nároky na vyvážené množství minerálních látek v jeho stravě. Naopak například štěně leonbergra roste z počátku rychle, ale jeho tělesný růst bude zcela ukončen přibližně ve dvou letech. Jeho hmotnost, a tedy enormní nárůst tělesné hmoty během dospívání, klade velké nároky na kvalitu výživy a její vyvážení z hlediska obsahu minerálních látek a energie. Musíme si uvědomit, že štěně leonbergra váží při odstavu od matky 5x více než dospělý yorkshirský terier.Neznamená to, že malého psa můžeme krmit čímkoliv. Pokud dojde k vážnému porušení dietních zásad, můžeme i malému psu způsobit opravdu zásadní zdravotní problémy. Obecně platí, že jestliže budeme věnovat výživě štěněte ať už malého nebo velkého plemene zaslouženou pozornost, bohatě se nám to vrátí v podobě zdravého pejska.

Tytyty

V dnešní době je možné zakoupit různé značky suchého krmení určeného přímo pro štěňata malých plemen. Takto označená krmiva patří většinou mezi dražší značky, ale jak bylo vysvětleno v úvodu, v této etapě života psa hraje výživa zásadní roli a není dobré na ní šetřit. Malé štěňátko také nemá velkou spotřebu, takže zdánlivě drahý pytel vystačí na delší dobu. Kvalitnější krmiva jsou většinou koncentrovanější, takže pro nasycení stačí psovi menší množství. Stejně jako pro malá plemena jsou určeny jiné druhy i pro plemena velká. To, co bylo řečeno výše, platí zde dvojnásobně. Finanční nároky budou ale u kvalitních značek podstatně vyšší a zodpovědný chovatel na to upozorní zájemce o štěňata předem. Novopečený majitel, který zakoupí kvalitní krmivo a chce pro své štěně to nejlepší, má často pocit, že jednostrannou stravou svého psa o něco ochuzuje. Takže začne svému miláčkovi dávat ještě tvaroh, vejce, vařené maso aby mu přilepšil. Tím ale narušuje onu rovnováhu mezi příjmem minerálních látek a energií, kterou zajišťují ve správné míře kvalitní granule. Proto když zpestřování stravy, tak jen ve velmi malé míře formou pamlsků.

pejsek s miskou

VÝŽIVA STÁRNOUCÍCH ZVÍŘAT

Stejně jako se mladý jedinec vyvíjí a roste, dospělý organismus stárne. V průběhu stárnutí se zvyšuje náchylnost k onemocněním a snižuje se životaschopnost zvířete. Jedná se o proces, který probíhá u každého jedince jinak – je tedy velmi individuální. Rozdílný průběh je podmíněn geneticky a vlivy vnějšího prostředí. Jedním z nich je i výživa. Její kvalita je velice důležitá a je to jeden z faktorů, které může majitel přímo ovlivnit. Úroveň výživy ovlivňuje některé orgánové systémy přímo (trávicí systém) nebo nepřímo prostřednictvím vstřebaných živin (játra, ledviny, slinivka břišní, kůže, imunitní systém, pohybový aparát). V trávicím systému probíhají při stárnutí některé změny, které ovlivňují kvalitu zpracování potravy – snižuje se produkce slin, snižuje se sekrece žaludečních šťáv, zhoršuje se stav střevní sliznice a důsledkem toho se snižuje vstřebávání živin a jejich využití. Proto by potrava měla být lehce stravitelná s vyšším zastoupením vlákniny pro zlepšení střevní peristaltiky. Ledviny a játra jsou dalšími, v době stárnutí, velmi zatěžovanými orgány. Jejich úkolem je odstraňovat zplodiny z organismu. Nevhodnou stravou se zvyšuje jejich zatížení, a tím se také zkracuje jejich životnost. Poměrně vysoký počet stárnoucích zvířat trpí obezitou, což je další faktor ovlivnitelný složením stravy. Majitel psa má dvě možnosti – může zvířeti připravovat domácí stravu nebo využít některého krmiva pro seniory v podobě konzerv nebo granulí. V případě, že je zvíře schopno granule nebo konzervy přijmout, je vhodné vybrat ze široké nabídky krmiv pro seniory, neboť tam jsou zohledněny výše uvedené poznatky a složení krmiva nejlépe odpovídá požadavkům stárnoucího organismu. Pokud z jakéhokoliv důvodu zvíře nebo majitel odmítá tato krmiva, je možné připravit domácí stravu.Vždy je ale doporučováno se poradit s veterinárním lékařem o nejvhodnějším složení domácí stravy vzhledem ke zdravotnímu stavu daného psa.

Ke článkou byly použity podklady z http://www.vaseveterina.cz/ a upraveny.

granulky pro pejsky