Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Informace e-mailem

Novinky e-mailem

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 9
DNES: 444
TÝDEN: 2191
CELKEM: 539800

 

www.sokolfalco.com


 

SOKOL FALCO s.r.o.
 
Česká rodinná firma
s tradicí od roku 1993.
 
Vyrábíme masové speciality pro psy a kočky.
 
Specializujeme se především na 100% masové konzervy, mražené maso a náš sortiment doplňujeme i o sušené masové pochoutky.
Po celá léta výroby se řídíme naším sloganem:
 
„Vyrábíme opravdu z masa“.
 
 

Svátek

Svátek má Zdeněk

Zítra má svátek Milena

Aktuální počasí

Počasí dnes:

23. 1. 2019

zatazenosesnez

Bude oblačno až zataženo, místy slabé sněžení. Denní teploty -5 až -1°C. Noční teploty -5 až -9°C.

Přehrát/Zastavit Další

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Zkoušky z výkonu podle IPO/VPG

 

Termín konání sobota 19. listopadu 2011
Místo konání ZKO Lety
Rozhodčí Břetislav Ťujík
Figurant Roman Šonský Milan Brunovský
Kontakt, informace, přihlášky

Vladimír Kasl

tel. 731 489 759, e-mail: elektro.kasl@seznam.cz

 

Reportáž ze zkoušek

Tak, a máme za sebou poslední letošní sportovní akci. Uff. A jaká byla dnešní akce?

fotograf

Počasí bylo doslova nádherné, na polovinu listopadu, rozhodčí byl skvělý, na většině výkonů bylo znát, že je konec sezóny...

smajlík

Ale všechno pěkně po pořádku. Zájemců  o zkoušky bylo na poslední chvíli tolik, že jsme nemohli poptávku uspokojit. Nakonec nás stálo na nástupu deset, přičemž dva psovodi měli po dvou psech, takže celkem dvanáct psů. Kromě německých ovčáků byl na nástupu také jeden beauceron, jeden knírač a jeden boxer. Vedoucím zkoušek byla tradičně Gábina Stará, posuzoval pan Břetislav Ťujík.

čmuchadlo

Po zahájení zkoušek jsme vyrazili na stopy, tentokrát na kopec na Rovina, na osení. Terény vypadaly dobře, osení tak akorát, zhruba 15-20 cm, poměrně husté, pole sice nebyla velká, ale byla na všechny strany, kam se člověk podívá. A abych nezapomněla, na cvičáku zůstala dvojice psovodů, kteří měli skládat BH, takže čekali, až odčucháme.

Bylo celkem deset stop, z toho tři jedničkové, pět dvojkových a dvě trojkové. Dvojkové pokládal Milan Brunovský, trojkové pokládal Vašek Mejstřík. Začínalo se klasicky jedničkami.

pachové práce

Obilíčko bylo pravděpodobně velmi chutné, protože se psi, potvory jedny, pěkně pásli. Tedy aspoň někteří. Jako první šel na stopu Pepa Šott s Gwenem z Hromadného, kteří za svoje úsilí získali 71 bodů. Jako druhá šla na stopu Dita Kardová s Bonny z Podbrdského kraje. Stopu pro svojí fenku položila trochu zmateně, takže z tvaru, kterým mělo být "účko", se stal jakoby trojúhelník... aby to vyšlo k cestě. Nějak se prostě na prvním úseku stočila do oblouku a bylo to hned. Myslím, že tím, jak položila stopu sama sebe trochu rozhodila a bylo to na fence vidět. Zkrátka to nevyšlo, získaly pouze 7 bodů za snahu na prvním úseku.

Poslední jednička byl Vláďa Kasl s Iccem z Gargamellu. Na stopu jsme neviděli, protože byla za horizontem, ale musela být pěkná, protože si vyčuchali 90 bodů, což je jako "počinek" velmi slušné.

Pokračovalo se dvojkovými stopami. O pořadí se losovalo. Jedničku si vytáhl Kája Ráž s beauceronkou Buggie od Kulaté báby. Bez obou předmětů si vyčuchali 70 bodů, což stačilo akorát na to, aby postoupili "do dalšího kola".

Tuším, že dvojku si vylosovala Petra Fürstová se Chakirou z Gargamellu, stopu předvedly také bez obou předmětů, pan rozhodčí ji ohodnotil 73 body.

Jako třetí šel Vláďa Kasl s Irem (Cafú Půlnoční měsíc). Iro šel svým tempem po celou stopu až ke druhému lomu, na posledním úseku zrychlil. Získali velmi pěkných 92 bodů.

Následovalo losování mezi dvěma trojkami. Jedničku si vylosovala Majka Šubrtová s Brenem z Hromadného. Stopu jsme viděli z hodně velké dálky. Na dálku to nevypadalo špatně, ale Bren ze stopy sešel, a tak byli rozhodčím odpískáni. Škoda, jen 10 bodů.

Druhá trojka byla paní Hana Musilová se svým kníračem Carbon Bright ze Slunečné verandy. I jejich stopa byla ode mě hodně daleko, a tak nemohu podrobnosti posoudit, nicméně body to byly pěkné, podle šlapače byla stopa v jedné části přes úsek rozrytý divokými prasaty, což se nedalo obejít. Knírač zvládl stopu na 87 bodů.

No a nakonec měli odčuchat poslední dvě dvojky. Čtyřku jsme si vylosovali já s Honeyem. Já už od rána tušila, že dnešní stopa nevyjde. To tak někdy je, že na psovi poznáte, že není úplně ve své kůži. K lepšímu jsme dali historku, jak v pátek večer (před zkouškou) si Honey vybral odměnu, kterou jsem pro něj schovávala na sobotu. Zkrátka a dobře, po večeři slupnul skoro třicet deka šunky, kterou jsem mu chtěla dát v sobotu. Trochu mě to nazlobilo, ale co se dá dělat... Jak jsme tak čekali, až na nás přijde řada (zhruba od devíti hodin skoro do jedenácti), pěkně se oteplilo, skoro až moc. Na to, že poslední dva týdny bylo docela chladno, inverze a mlhy, dneska bylo na kopečku nádherně, vylezlo sluníčko a bylo tak kolem 12 stupňů. No, nebudu to okecávat, ať už to bylo, jak chtělo, stopa nestála za nic. Honey hezky vyšel od nášlapu, se zájmem sledoval stopu na prvním úseku až do místa, kde se zapíchl čumákem do země a otálel. Když už otálel chvíli, zpanikařila jsem a vyšla za ním, protože jsem si myslela, že asi označil předmět. Houby s octem, byly to jen myší díry. Ale to, že jsem za ním přišla, ho rozhodilo. No mě taky. Vyšel dál po stopě, za chvíli byl lom, který o kousek přešel, pak se stáhl do stopy, ale jakoby mu docvaklo, že bylo něco špatně, tak se ke mě začal vracet. V dálce před sebou jsem viděla předmět, ale to už bylo špatně, protože Honeymu se vůbec po stopě nechtělo. Rozhodl se, že bude prostě u mě, protože nechce, abych se zlobila... Prostě jsme skončili. Poprosila jsem pana rozhodčího, jestli můžu stopu dojít, ale ani ten zbytek stopy nestál za nic. Zkrátka se nedařilo. Šli jsme si na druhé pole našlápnout opravnou stopu, která byla dobrá.

Poslední dvojka byla Petra Fürstová s Xarrou Slezin Lovan. A protože jsem pokládala a vypracovávala s Honeyem opravnou stopu, jejich stopu jsem neviděla. Odčuchali za 89 bodů, takže byla stopa asi pěkná.

No a stopy byly hotové, mohli jsme frčet na cvičák. Opravdu se oteplilo, bylo docela teploučko, skoro až moc. Byla jsem zvědavá na poslušnosti, změna počasí je určitě poznamená.

ospalý pes

Měla jsem pravdu, počasí poslušnosti opravdu poznamenalo. Začínalo se BH. Oba psovodi získali stejný počet bodů - 48, oba obstáli.

Po BH nastoupil Vláďa Kasl s Iccem z Gargamellu na poslušnost podle VPG 1. Problém nastal u volného aportu, který Icco vůbec nepřinesl. Z nesplněného cviku byl hodně rozhozený. Metrovku zvládl lépe, trochu problém měl zase s aportem přes áčko. Zbytek byl dobrý. Celkem získali 72 bodů, takže postoupili "do posledního kola".

První dvojka, Chakira z Gargamellu, měla hezké chůze i odložení, velký problém měla s aportem přes metrovku, výsledek poslušnosti stejný počet bodů jako Icco, tedy 72. Další dvojkař, Kája Ráž s Buggie od Kulaté báby, statečně bojovali a získali 70 bodů. Buggina část bodů poztrácela na drobnostech, jako je šikmé přisedávání, část bodů proštěkala a další penalizace byla za aporty. Bohužel nesplnila cvik odložení ve stoje, protože za Kájou pořád pochodovala, polovinu bodů ztratila při vysílačce, kdy si lehla až na další povel. Dalším dvojkám se nedařilo a poslušností neprošly. Poslední poslušnost předvedli Hana Musilová se svým kníračem podle IPO3. Byla to hezká poslušnost, za drobné chyby poztráceli na cvicích jen po bodíku, bohužel se úplně podle představ nepovedla vysílačka, kde ztratili polovinu bodů. I tak byl výsledek velmi slušný, cekjen 89 bodů.

Pak se šlo na speciálky podle BH. Oba psovodi se svými psy obstáli.

německý ovčák

No a zbývala jen obrana prořídlého pole psovodů... Jedna obrana podle VPG1, dvě obrany podle IPO2 a obrana knírače podle IPO3.

Začínal Vláďa Kasl s Iccem z Gargamellu. Pan rozhodčí ohodnotil předvedenou obranu 85 body. O jeden bod více, celkem 86 bodů, získala Petra Fürstová se Chakirou z Gargamellu. Chakira byla bojovnější a razantnější než Icco, ztratila dva body na předposlední maketě, tři body na vyštěkání, zbytek bodíků ztratila na zákusech. Další dvojková obrana byla Buggina s Kájou. Buggina měla evidentně jasno v tom, že nějaké makety rozhodně běhat nebude, takže oběhla jen jednu a pak už si to hasila na figuranta, čímž ztratila pár bodů. Vyštěkání bylo pěkné, zbytek bodů ztratila na zákusech. Výsledných 80 bodů a velká spokojenost jak Káji, tak i paničky Světlany.

Čekala nás poslední obrana podle IPO3, knírače Carbona Bright ze Slunečné verandy.  Knírač bezchybně oběhal makety, za plný počet bodů vyštěkal figuranta. Na útěku ztratil jeden bod, na obraně při hlídání taky. Jeden bodík strhnul pan rozhodčí za zadní doprovod, přepad psa při doprovodu byl za plné body. Nakonec přišel kontrolák, kde ztratil knírač dva body, na přepadu jeden. No a výsledek krásných 94 bodů. 

A je to, zbývá dodělat papíry, což je již tradičně na Gábině. Zkoušky se pomalu, ale jistě chýlily k samotnému konci.

A co říci na závěr? Dnešní zkoušky byly poslední letošní a došli jsme k názoru, že už toho bylo na naše psy dost. Sezóna byla dlouhá a náročná, a dnešní výkony tím byly určitě poznamenané. I my jsme unavení a potřebujeme odpočinout. Přes zimu budeme mít čas opravit a docvičit to, co jsme v průběhu sezóny pokazili. Budeme trénovat v klidu na jaro.

Ti, kteří nebyli úspěšní podle svých představ, si budou moci na jaře zkoušky zopakovat a podat lepší výkon. Nakonec, jak já vždycky říkám, když nejde o život, nejde vlastně o nic. Ambice a ctižádost jsou v pořádku, když jsou zdravé a všeho s mírou (nebo že by s Mírou?). Nic se nemá přehánět, pracujeme se zvířaty, a ta mají taky nárok na to, aby se jim všechno vždycky nepovedlo. Takže těm, kteří byli úspěšní, patří gratulace, těm, kterým se nedařilo, se bude jistě dařit příště, obzvlášť když pro to ještě něco udělají...

Díky patří panu rozhodčímu za bezvadnou atmosféru a posuzování výkonů, díky patří i všem ostatním, kteří na zkouškách pomáhali. Tak zase na shledanou příští rok na jaře.

 

pozdrav

A.V.

A ještě fotogalerie

POSLUŠNOSTI - 1. ČÁST 

poslušnost 19.11.11 - 1. část

POSLUŠNOSTI - 2. ČÁST

 

FOTOGALERIE - OBRANY

FOTOGALERIE - ZKOUŠKY 19.11.2011 - OBRANY

FOTOGALERIE 19.11.2011- POSLUŠNOSTI 2. ČÁST