Obsah

Závod o putovní pohár k 918. výročí první zmínky o obci lety - 7. ročník - 1.května 2006

 

Tak máme zase další akci za sebou.

nástupJe večer 1. máje 2006 a my můžeme konstatovat, že se letošní závod povedl. Počasí vyšlo, dá se říci, že po několika předešlých mokrých, deštivých a studených dnech snad skoro zázrakem.  Na závod bylo přihlášeno 27 závodníků. Tedy oficiálně do uzávěrky přihlášek na závod. Dnes ráno při prezenci se měnilo všechno každou minutu. Někteří přihlášení se nedostavili z důvodu nemoci, což se samozřejmě dá pochopit. Někteří se však nedostavili a ani jsme jim nestáli za omluvu. No co se dá dělat, zřejmě je to normální se někam přihlásit a pak nepřijít. Musím však říci, že já to tedy za normální nepovažuju. Naopak. Jsem schopná pochopit cokoliv, co se může najednou z ničeho nic "vyvrbit", ale v dnešní době mobilních telefonů by snad neměl být problém zavolat a sdělit, že účast na závodu se ruší.

No to nic, to jsem si jen tak postěžovala, aby řeč nestála. Ale k závodům. Jak už jsem řekla, situace s počtem závodníků se měnila až do konce prezence, což také způsobily například i pozdní příchody některých závodníků, což je, mimochodem, další věc, kterou já tedy přímo nesnáším. Je to docela bezohledné, když musí ostatní čekat na opozdilce. A musím dodat, že to nepůsobí zrovna dobře ani na rozhodčí, kteří jsou obzvlášť na tyhle věci hákliví. A já se  jim ani nedivím. Musím s nimi v tomhle jen a jen souhlasit. Zkrátka kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, a v tomhle případě dost často škodí i ostatním.

Tak už dost k těm negativům, které mě ráno nadzvedly, ostatně není to ani poprvé, aniFaith z Adarova dvora naposledy. A teď už snad jen to příjemnější.

Závod jsme zahájili oficiálním nástupem všech závodníků v 9 hodin. Rozhodčí a vedoucí závodu seznámili závodníky s programem závodu a pak si závodníci vylosovali startovní čísla. Už pouhým losováním získali pro svého psa konzervu, protože jsme konzervy použili jako losovací čísla.

Po rozlosování odešli postupně závodníci v kategoriích ZM, ZVV1 a ZVV2 na pole vypracovávat stopy. Stopy hodnotil pan Miloš Bartůněk. Terény nebyly zrovna lehké, jak se později podle výkonů v pachových pracech ukázalo. Hodně psů mělo totiž problémy s vypracováním stopy, což se odrazilo výrazně na bodovém ohodnocení. V této disciplíně se také projevila letošní dlouhá zima, které nedala psovodům moc šancí na přípravu, protože se dlouho kvůli sněhu nedalo stopovat.

obrany 1.5.2006Zároveň probíhaly na cvičišti poslušnosti podle ZOP. V této kategorii startoval rekordní počet závodníků, a to patnáct. Tuto kategorii posuzoval  pan Jan Plšek. Mezi závodníky byli například retrívři, němečtí ovčáci, jeden belgický ovčák, border kolie, ale taky malý bišonek, malí knírači a nechyběla ani německá doga a apenzelský salašnický pes. Zkrátka velmi široká škála plemen. Některým se dařilo více, někteří nebyli se svými výkony úplně spokojeni, ale to je závod, a tak to má být. Vyhrát může jen ten nejlepší. V kategorii ZOP získala prvenství paní Petra Malá se svou fenkou labradorského retrívra Britou, a to výkonem s plným počtem bodů, které je možné v této kategorii získat, což je rovných 100 bodů. Obě tak obhájily tak svoje loňské vítězství. Petra malá si odnesla zároveň figurku německého ovčáka za nejlepší poslušnost.

V kategorii ZM soutěžili pouze tři účastníci, dva rotvajleři a jeden labrador. Pachové práce je prověřili, takže na poslušnost dva závodníci postupovali se slušnými body za stopu, třetímu se stopa nepodařila. Poslušnosti byly standardní. ZM je vlastně těžká zkouška, onomu "základnímu minimu" říkají mnozí pejskaři "zkouška mistrů". Je to totiž o tom, že si nesmíte dovolit ztratit moc bodů, protože maximum v každé kategorii je 50, takže jakákoliv ztráta je citelná, pokud máte jeden cvik  za nulu, je velmi těžké získat slušné body, které stačí na dobré umístění. Je ale faktem, že vzhledem k tomu, že závodili pouze tři závodníci, měli všichni jistý pohár. Původně byli v této kategorii přihlášeni čtyři závodníci, jeden však kvůli nemoci nedorazil. Jistě by byla soutěž v  této kategorii zajímavější, kdyby byla větší konkurence. To je však věc, kterou jako pořadatel neovlivníme. V této kategorii zvítězil Jiří Pohorský s fenou Corou z Kralup nad Vltavou s celkovým počtem 136 bodů.#

Dále ke kategorii ZVV1. V této kategorii zbyli po ranním úbytku závodníků pouze čtyři účastníci. Bohužel dvěma se stopa vůbec nepodařila, oba si odnesli pouze nulu, a to se špatně závodí dál, protože tento rozdíl se nedá prostě dohnat. Nejlépe odčuchali pan Miloslav Kulhánek se svojí fenkou německého ovčáka Alfou Sta-Sir, obdrželi 89 bodů, což byla zároveň nejlepší dnešní stopa. Tato stopa byla dobrým základem do dalších disciplín a této dvojici se vyplatila, protože nakonec zvítězili s celkovým počtem 248 body. Pan Kulhánek byl zároveň nejstarším závodníkem dnešního závodu. Nejlepší obranu v této kategorii měla Petra Fürstová s fenou německého ovčáka Tequillou Anrebri, 97 bodů.

Poslední kategorie, ZVV2, kategorie nejtěžší, měla být dnes velmi zajímavá, protože kromě dalších 4 závodníků startoval Roman Vaněk z Chrustenic se svým německým ovčákem Jerry Lee. Minulé dva ročníky závodu Roman Vaněk se svým psem vyhráli, takže dnes šlo o putovní pohár. V pravidlech našeho závodu je, že kdo vyhraje třikrát za sebou se stejným psem, odnese si putovní pohár. Věřte nebo ne, oběma přálo štěstí a pohár si odvezli. Prvenství získali celkovým počtem 250 bodů, přičemž stopu měli za 72, poslušnost za 88 a obranu za 90 bodů. Vítězství bylo opravdu zasloužené. Ostatním dvojkařům se moc nedařilo už na stopách, a jak už bylo  řečeno, body ze stop citelně chyběly při rozdělování pořadí. Na druhém místě v této kategorii byla paní Věra Štěchová s německým ovčákem Brixem Sinensis Bohemia z Břevnova s 215 body, na třetím místě byla Michaela Kranátová s fenou německého ovčáka Granadou Květ Laryk se 194 body, čtvrtý se umístíl stálý soupeř ze závodů Romana Vaňka, pan Jaromír Vašák s německým ovčákem Filem Bornek se stejným počtem bodů jako Míša. O pořadí v tomto případě rozhodla lepší stopa Granady, pouze o 4 body. Na posledním místě ve dvojkách byla Kateřina Kloučková s fenou německého ovčáka Orsi z Města šachet se 136 body.

Závod 1.5.2006Posuzování disciplín skončilo před patnáctou hodinou. Pak už zbývalo jen sečíst výsledky, napsat a vytisknout diplomy a následoval nástup, vyhlášení a předání nádherných a hojných cen , které darovali naši sponzoři a oficiální ukončení závodu. Vítězové si dostali tolik věcí, že měli co dělat, aby je unesli. Ale ani ostatní závodníci neodešli s prázdnou, každý dostal alespoň malou pozornost.

Závod figurovali Petr Beneš a Pavel Vaníček, šéfoval Luděk Hrudka, "pobočníka" (na pachových pracích) dělal náš předseda Karel Ráž.

A nakonec je ještě třeba poděkovat osazenstvu kantýny, která se starala celý den o všechny hladové a žíznivé krky. Další veliký dík patří sponzorům dnešního závodu, kteří se postarali o nádherné a bohaté ceny. Bez stálé podpory našich sponzorů by jistě dnešní akce nebyla tak pěkná.

Doufám, že se všem, kteří se dnešníšního závodu zúčastnili, závod líbil, a že přijedou příště znovu. Takže za rok na shledanou.

                                                                                  za KK Lety Alena Vanžurová

A ZDE NAJDETE VÝSLEDKOVOU LISTINU

A ZDE JE ODKAZ NA FOTOGALERII