Obsah

ZÁVOD CACIT LETY 2006

podle IPO 3 máme za sebou…. Logo závodu

 Logo závoduLogo závoduLogo závodu

S odstupem týdne se teprve mohu pustit do povídání o závodu.  Ale od začátku.
Nejdřív přišel nápad, a to vloni v září. Nápad je jedna věc, ale dovést ho do zdárného konce podle našich představ, to už je věc jiná, složitější. A věřte mi, že v průběhu téměř roční přípravy závodu mě mnohokrát napadlo, jestli jsme udělali dobře, že jsme se do takovéto akce pustili. Riziko to bylo veliké a bylo jasné, že poneseme kůži na trh, a to doslova a do písmene.
#Představy jsme sice měli, ale na jejich realizaci byly potřeba hlavně finanční prostředky, a ty se v dnešní době neshánějí zrovna lehce. Oslovili jsme hodně lidí, ať už těch, kteří náš klub a naši činnost již znají, ale také ty, na které jsme se dosud s našimi aktivitami nikdy neobrátili. Velmi brzy jsme začali mít z finančního zajištění závodu dost těžkou hlavu, přestože jsme oslovovali potencionální partnery s velkým časovým předstihem. Bylo však jasné, že cesta zpátky nevede, a tak jsme museli jít dál dopředu a nevzdávat se. Začala trnitá cesta k realizaci závodu# v té podobě, v jaké ho mohli vidět ve dnech 4.-6. srpna 2006 v Letech všichni ti, kteří se ho buď zúčastnili jako závodníci, diváci nebo ostatní, co měli co do činění s akcí.

Možná to bylo už mnohokrát řečeno, ale myslím, že když některé věci zopakuji, že to nebude rozhodně na škodu.

Zkušenosti s typem takovýchto akcí nám chyběly, ale s o to větší vervou jsme se do přípravy závodu pustili. Skoro rok času na přípravu se zdálo být velmi příznivé, snažili jsme se rozložit přípravu na věci, které mohly být připraveny s časovým předstihem, abychom je pak neřešily ve stresu, a na záležitosti, které bude nutné řešit těsně před samotným konáním závodu. Čas však neuvěřitelně letěl, a než jsme se ohlédli, začaly chodit přihlášky závodníků.

Po celou dobu se přípravě závodu intenzívně věnoval užší tým lidí, kteří měli připrav#it veškeré administrativní záležitosti, zajistit vše potřebné pro bezproblémové konání akce a připravit podrobnosti pro všechny ochotné pomocníky, kteří pak byli vidět v průběhu závodu většinou ve žlutých pořadatelských tričkách. Díky tomuto bezvadnému týmu, což mohu dnes s nadšením říci, se závod povedl tak, jak se povedl. Všichni udělali svůj díl práce a všechny práce byly stejně důležité. Protože kdyby tomu tak nebylo, nebyl by náš závod hodnocen jako perfektní po organizační stránce.

Ráda bych moc poděkovala všem, kteří pomohli s organizací, ať už to byli naši členové nebo členové jejich rodin či kamarádi. Všichni si vzali akci za svou, dělali svůj díl práce zodpovědně a spolehlivě. Občas sice něco zaskřípalo, ale bez toho to nejde, hlavně, že drobné nedostatky nebyly vidět zvenčí. My o nich víme a můžeme si slíbit, že se jich budeme snažit příští rok, na příštím ročníku závodu, vyvarovat.#

Poslední týden před závodem nám všem začalo také docházet, že jde o prestižní závod, který bude posuzován z mnoha hledisek. V průběhu závodu jsme si připadali jako pod drobnohledem. Starost, aby všechno klaplo, abychom si „nepokazili reputaci“, nás moc tížila. Nervy pracovaly a dny nám připadaly moc krátké na to, abychom ještě všechno dodělali do detailů. A co ty detaily, na které jsme zapomněli? Nedalo mi to spát. Počasí se pokazilo, ochladilo se. Bylo to mnohem lepší, než když byla vedra, hlavně pro psy, ale co diváci? Přijedou se vůbec podívat, když bude pršet? Věcí, které se nedaly odhadnout, bylo hodně. Nervy na pochodu nešly zastavit, a už tady byl pátek. Začali přijíždět závodníci. Neoficiální část závodu už byla v běhu, dodělávali jsme poslední úpravy. Realita nás dostihla, nebylo kam utéci, zbývalo poprat se se vším a vydržet do konce, tedy do neděle do odpoledne.

#Páteční rozlosování startovních čísel nás pořadatele trochu rozhodilo, protože jedna závodnice, která se normálně odpoledne zúčastnila prezence a tréninku, po vylosování čísla prohlásila, že tohle číslo se jí nelíbí, a že ze závodu odstupuje. Tak, jak už to někdy bývá, někteří závodníci remcali, nebyli spokojení s losem, ale to je život, los je právě proto losem, že rozhoduje trochu o štěstí.

V sobotu ráno pršelo, předpověď počasí nebyla moc povzbuzující. Pomalu jsme se probírali z nervozity. Na osmou hodinu byl připraven slavnostní nástup závodníků, na kterém všechny přivítali starosta naší obce pan Jiří Hudeček, pan ing. Jaroslav Kratochvíl, ředitel závodu a pan Karel Ráž, předseda našeho klubu. Všichni popřáli závodníkům sportovní úspěchy. A mohlo se konečně všechno rozběhnout. První závodníci odjeli na stopy a plocha hřiště byla  připravena pro poslušnosti. Pak už jelo všechno jako na drátku. Všichni pořadatelé fungovali téměř bezchybně, když se nějaká chybička vloudila, nebyla skoro vůbec vidět, protože se hned opravila nebo vyřešila. Počasí se během dopoledne trochu umoudřilo, bylo sice pod mrakem, ale kromě pár kapek skoro nepršelo. Odpoledne už to bylo horší, přece jen bylo pár přeháněk. První soutěžní den skončil po 16. hodině.

Na večer byl připraven společenský večer s hudbou a rautem. Večírek se fantasticky povedl. Hudba padla lidem do noty, a i když byla na malý sál trochu více hlučná, repertoár přítomným natolik vyhovoval, že se výborně bavili. Pohoštění, které připravoval pan Aleš Samek, bylo ohodnoceno vysokou známkou, zkrátka všem strašně moc chutnalo. Někteří dokonce říkali, že takovýhle raut ještě nikde nezažili. Není tedy chlubením, když řeknu, #že večírek byl opravdu skvělý a všem, kteří se ho zúčastnili, moc zvedl náladu. Okolo jedné hodiny po půlnoci jsme večírek ukončili a ubírali se do hajan. Spát se moc nedalo, v hlavě se nám honil zmatek, co bude ráno, jaké bude počasí a jak to všechno dopadne. Čekal nás ještě jeden těžký den. Hodiny se ale nezastavily ani na chvilku, takže brzy ráno jsme se opět sešli v klubovně. Na obloze to nevypadalo nijak dobře, předpověď byla ještě horší, než na sobotu. No nic, počasí nevyřešíme, jedeme dál.

Soutěže se rozběhly v osm ráno. Jednotlivé skupiny opět jezdily na stopy a zpět, na hřišti znovu probíhaly soutěže v poslušnosti a obraně. Z nebe se každou chvilku spouštěly přeháňky, ale kupodivu diváci na hřišti vydrželi. Po 14. hodině soutěž skončila a tím začala perná práce pro kancelář, která musela v co nejkratší době pořídit všechny výsledky, vytisknout diplomy, připravit všechny administrativní záležitosti jako zápis účasti na závodu do všech výkonnostních knížek. Mezitím diváci mohli shlédnout doprovodný program – ukázky agility, mondioringu, tance se psem a ukázku obrany border colie, jako všestranného psa. Ukázky se lidem líbily, my jsme z nich moc neviděli.

Po 16. hodině se začal chýlit závod ke konci, bylo připraveno slavnostní zakončení závodu. Nástup na hřiště byl dojemný, mnohé z nás dojmul až k slzám. Bylo to opravdu hezké a důstojné, jak psovodi nastupovali v řadě za sebou za doprovodu hudby a řadili se. Na hřišti byly na stolech rozloženy všechny ceny, které měly být předány těm nejlepším, ale i drobnosti pro všechny účastníky.#

Slavnostním vyhlášením, poděkováním všem za sportovní a korektní chování a závěrečnými projevy starosty, ředitele závodu a předsedy naší ZKO byl ukončen letošní první ročník závodu. Mohli jsme spokojeně vydechnout. Máme to za sebou.

A ještě fotografie všech pořadatelů, skupiny obětavých lidiček, kteří se starali, aby všechno dopadlo tak, jak jsme si představovali. Díky nim všem se nám dostalo ze všech stran spousty chvály, ať už to bylo ze strany rozhodčích, figurantů, závodníků, ale i diváků. Podle jejich slov byl závod výborně zorganizován, do detailů. Chybičky, kterých si někteří odborníci všimli, nijak nepoškodily celkový dojem velmi příjemné atmosféry a organizace závodu. Teď už můžeme být pyšní, protože jsme svůj úkol splnili dobře.

A ještě zbývá poděkovat. A to všem sponzorům, partnerům, pomocníkům, nadšencům, pořadatelům, protože bez nich by závod nebylo možné uspořádat. Na místě je ale také poděkování závodníkům, kteří se chovali sportovně, korektně vystupovali, a také divákům a všem přítomným. Po závodu bylo hřiště a okolí uklizené a vypadalo tak, jako kdyby se žádný závod nekonal. Jsem ráda, že se všichni chovali ohleduplně. Doufám, že si všichni odnesli dobrý dojem, a že jsme také ukázali, co se dá se psy dokázat. Bylo tolik psů pohromadě a myslím, že nebyly žádné problémy.

Ze závodu máme natočený videozáznam, který bude možné si zakoupit. Také je mnoho velmi kvalitních fotografií, které pořídil Jirka Křivánek alias Pes Jíra. Všechny informace jsou na webové stránce závodu www.cacit.cz.

Připravila jsem alespoň malou fotogalerii ze závodu.

Tolik k prvnímu ročníku závodu. Můžeme se snad těšit na ročník další, za rok ve stejnou dobu.

Kdo zaváhal a letos nebyl, může přijet za rok, určitě se mu u nás bude líbit.

                                                              Alena Vanžurová

 

VÝSLEDKOVÁ LISTINA ZÁVODU