Obsah

Závod přes Berounku

Další ročník závodu přes Berounku se konal v sobotu 25. srpna 2007 v Řevnicích. Pořadatelem závodu byl řevnický kynologický klub. Tradici tohoto závodu přerušila na čtyři roky velká voda v roce 2002. Podle pořadatelů nebylo jeho obnovení  jednoduché, protože řada pozemků na břehu řeky, kde se závod vždy konal, změnila Zadržení přes řekumajitele, a tak bylo nutné hledat místo jiné. Nakonec se to vloni podařilo a my jsme se těšili, že si zazávodíme tak, jako před povodní, ve velké konkurenci minimálně dvaceti závodníků. Bohužel jsme byli jen tři, kteří si chtěli poměřit síly s Berounkou. Všichni jsme čekali, že letošní závod bude mít hojnější účast, než vloni. Mýlili jsme se. V ulici Na Stránce v Řevnicích se sešli jen čtyři odvážlivci. Pořadatelé s lehce ironickým úsměvem konstatovali, že se účast zvedla o celých 30 %. To znělo sice dobře, nicméně v řadě při veterinární přejímce opravdu stáli jen čtyři závodníci. Opět jsme cítili s pořadateli, kteří si dali práci s přípravou závodu, na něž znovu nebyla očekávaná odezva v podobě většího počtu účastníků.
Ale nazpátek k závodu. Počasí vypadalo dobře. Poránu bylo sice chladno, ale jasná obloha se sluníčkem slibovala příjemné počasí. Závod začínal jako vždy na pravém břehu řeky, v místech zhruba naproti řevnickému cvičáku, a to první polovinou obrany, která obnášela setkání psovoda a psa s figurantem, prohlídku, přepad při rozhovoru a eskortu figuranta k loďce.

Řeka je v tomto místě podle mého odhadu minimálně 80 metrů široká. Po pátečních průtržích mračen na horním toku Berounky a na jejích přítocích se ráno voda zvedla asi o 15 cm a začala se barvit do žlutohněda, uprostřed bylo vidět, že je tam docela slušný proud.

Přes řeku jsme se snažili fotit a natáčet, kvalita však odpovídala vzdálenosti dění, navíc se nám psovodi se psy schovávali za vrby. Závodníci podle vylosovaných startovních čísel postupně překonávali řeku na loďce za plavajícím psem, který měl sledovat figuranta na první loďce. Na levém břehu pak následovalo hladké zadržení figuranta s vody a kontrolák. Psi byli poměrně dost vysíleni plaváním, a tak zadržení nebyla moc Kontrolák Elis Laguna Novarazantní. Někteří psi se i hůře orientovali.

Jako první startovala ostřílená závodnická dvojice Roman Vaněk se svým německým ovčákem Jerry Lee. Jerry měl, tak jako vloni, opět nejrychlejší čas plavání. To je podle propozic nejdůležitější, protože se od nejlepšího času odečítá každá vteřina ztráty ostatních jako ztrátový bod. Čas plavání tedy téměř vše rozhoduje. Čas je měřen od výstřelu figuranta na odplouvající loďce z pravého břehu až do zákusu psa na levém břehu při zadržení. Pokud má tedy nezkušený pes problémy s orientací nebo není dostatečně samostatný, aby se bez pána vydal za loďkou s figurantem, je časová ztráta fatální. Jerry překonal řeku v nejlepším čase a dokončil obranu na druhém břehu hodně vysílen. Bron (Bob z Gargamellu)

Jako druhý plaval Orlando pana Krbce. Měl poměrně velkou ztrátu na čas Jerryho. Závodil však na tomto závodu poprvé, takže se projevila jednak jeho nezkušenost, ale také závislost na pánovi, který ho celou dobu plavby vehementně povzbuzoval. Chvílemi se zdálo, že je to možná i na úkor jeho výkonu, protože to rozptylovalo jeho soustředěnost na odplouvajícího figuranta. Nicméně Orlando přeplaval a dokončil obranu.

Následovalo startovní číslo tři, Vláďa Kasl s Bronem z Gargamellu. Po loňských zkušenostech podal Bron lepší výkon, i když ho chvilkové váhání stálo několik vteřin. Jako poslední startoval Karel Ráž se svojí dobrmankou Elis Laguna Nova. Těšili jsme se na plavajícího dobrmana. Po první části obrany se Elis snaživě vrhla do Berounky za figurantem, avšak po několika tempech se rozhodla, že se vrátí k pánovi, který stál na molu a čekal na druhou lodičku. Situace se několikrát opakovala, psovod ji stále vysílal vpřed za figurantem, ale ona nechápala, proč nejde do vody s ní. Dlouho, dlouho trvalo, než dal rozhodčí pokyn pomocníkovi z druhé loďky, aby přirazil k molu a naložil psovoda. Bylo jasné, že Elis bez pána prostě nepoplave. Vteřiny mezitím nezadržitelně utíkaly. Elis ještě jednou zaváhala, ale pak se statečně vydala za loďkou, ve které seděl páneček a povzbuzoval ji. Plavala docela rychle, ale bylo jasné, že časovou ztrátu nemůže dohnat. Premiéra je prostě premiéra a bez tréninku je to náročné. Zadržení z vody i kontrolák byly dobré.

Následovala přestávka před poslušností. Sluníčko už pěkně pálilo, na place už bylo pěkné vedro. Po přestávce byla zahájena poslušnost podle ZVV1. Na Jerrym Lee Romana Vaňka byly znát zdravotní problémy s nohama, a tak jsme viděli unavenou poslušnost bez šťávy a kromě překonání kladiny také bez překážek. Metrovku pes nepřeskočil, z áčka bohužel spadl. Pes by sice pro páníčka vydal asi i duši, ale nějak to nešlo, své udělalo i vedro. pan Krbec a Orlando

Startovní číslo dvě, pan Krbec s Orlandem. Tak tahle poslušnost většině z nás vyrazila dech a předčila všechna naše očekávání ve špatném slova smyslu. Orlando si na place dělal co chtěl, ani za mák nerepektoval psovoda a podle toho to taky vypadalo. Je těžké se k předvedenému výkonu vyjádřit, oko výcvikáře by nad ním zaplakalo. Pes měl aktivní reakci na střelbu jak při odložení za pochodu, tak i při dlouhodobém odložení. Běhal zmateně po place a psovod měl velké problémy ho přivolat. Bylo nám z tohoto výkonu opravdu smutno.

Výkon Brona z Gargamellu Vláďi Kasla byl také bez metrovky a áčka, absolvoval jen kladinu. Bohužel i na tomto psu byly znát jeho zdravotní problémy s páteří. Zbytek poslušnosti byl standardní.

Karel Ráž, Elis Laguna NovaNa řadu přišel poslední pes – dobrmanka. Viděli jsme veselou, temperamentní poslušnost, ve které byly bohužel díky živosti nepřesnosti. Přestože, oproti ostatním dvojicím, byly provedeny všechny cviky, i když, jak už bylo řečeno, s nepřesnostmi, objevily se v kartičce psovoda nuly. Tato poslušnost byla ale z hlediska diváka pohledná.

Tak a máme to za sebou. Jdeme na kávu, bramboráčky, mňam, mňam. Po spočítání výsledků následoval závěrečný nástup, vyhodnocení výkonů a předání diplomů a cen. Kartičky s bodovým hodnocením dostali psovodi do ruky zároveň s diplomy. Porovnat výsledky jsme nemohli, nikde jsem neviděla výsledkovou listinu, kde by byli všichni závodníci s bodovým ohodnocením. Možná jsem se jen špatně dívala. Škoda.

Byli jsme překvapeni, že psovod se psem, který měl dvakrát reakci na střelbu, měl velké problémy s přivoláním a mnoho dalších hrubých zásadních chyb na poslušnosti, se umístil na třetím místě. Je faktem, že na tomto závodu vždycky rozhodoval čas plavání, a ten byl pravděpodobně třetí v pořadí. Je ale také pravda, že do času plavání se počítá i čas, který stráví psovod na molu pobízením nerozhodného psa k plavání. Možná by stálo za to více propracovat propozice v tomto bodu, stanovit časový limit k zadání povelu pomocníkovi ve druhé loďce …..to jsou však jen připomínky a nápady.

Přesto mě po zážitcích z poslušnosti nešla z mysli otázka: Kam kráčíš, ó, naše kynologie?

Co naplat, pořadatel nemůže ovlivnit počasí ani výkony závodníků. To je neoddiskutovatelný fakt. Nemá-li tedy psovod soudnost, nezná zkušební řád a jde závodit s nepřipraveným psem, pořadatel s tím zkrátka nic nenadělá.Vyhlášení vítězů

O přestávce se také debatovalo o malém počtu závodníků, což je prý bohužel v poslední době na závodech obvyklé. Dejme tomu, že závod přes Berounku patří svojí speciální disciplínou mezi náročnější závody, ale pamatujeme doby, kdy se závodilo ve dvou kategoriích, a to ZVV1 a ZVV2, kde se zadával putovní pohár a na břehu se sešlo skoro třicet závodníků. Že by to bylo již nenávratnou minulostí? Já doufám, že ne, a že to pořadatelé nevzdají.

Při diskusi padl návrh přidat v příštím roce kategorii ZZO nebo ZOP, kde by mohli závodit psovodi s plemeny, která necvičí obrany. To by možná počet závodníků zvýšilo.

Snad se příští rok obrátí k lepšímu a práce s přípravou závodu se zúročí větším počtem závodníků a diváků. Moc bych to pořadatelům přála. 

                                                                  Alena Vanžurová

P.S.: Ve fotogalerii najdete fotogalerii z tohoto závodu, za kterou vděčíme Jirkovi Hůlovi, který byl na závodu s námi jako divák.

 

ZDE JE ODKAZ NA FOTOGALERII - KLIK !!!