Obsah

Zkoušky z výkonu podle ZŘ IPO/SchH/VPG

Zkoušky se konaly v neděli 13. května 2007, posuzoval ing. Stanislav Karlas, figuroval Miloš Růžička, vedoucím zkoušek byl Luděk Hrudka.

#

POVÍDÁNÍ O ZKOUŠKÁCH

V neděli 13. května se konaly poslední plánované zkoušky prvního pololetí letošního roku. Co se týká počasí, bylo jasné, že tuto neděli se určitě docela zahřejeme, protože meteorologové předpovídali dost velké teplo.

Ráno kolem sedmé se sešli v klubovně první ranní ptáčata, vedoucí zkoušek, Luděk Hrudka, předseda klubu, dnes však účastník zkoušek, Karel Ráž, no a já, která nesmím samozřejmě nikde chybět. Tentokrát jsem byla bez psů, protože starší pes (Bary) má už od zkoušek volno a mladý pes (Honey) ještě není na žádnou zkoušku připraven, protože je to ještě velké „mimino“. Sice je mu už 13 měsíců, ale je to ještě takový truhlík. Pejsky jsem tedy nechala doma na zahradě, kde jim určitě bude líp, protože bych přes den na ně neměla čas.

Kolem půl osmé se začali scházet ostatní účastníci zkoušek. V osm jsme byli všichni připraveni, jen panu rozhodčímu se k nám nějak nechtělo. Až jsme měli kolem půl deváté už trochu strach, jestli na nás náhodou nezapomněl.

Nezapomněl. Jen trochu bloudil na objížďce, a tak se zdržel. Honem, honem, šupky dupky na nástup, kontrola tetování a už frčíme na stopy, tentokrát až na Mořinku, kde je osení nízké a terény ještě jakž takž vypadají. Mělo by být celkem sedm stop, takže #ti poslední budou čuchat pravděpodobně už za docela velkého horka.

Jako první nastupovali na stopy psovodi, kteří měli skládat novou zkoušku IPO-V, kde je stopa zhruba na úrovni zkoušky základního minima podle NZŘ, tedy vlastní čerstvá stopa ve tvaru „L“. Začínal Karel Ráž s fenou Elis Laguna Nova. Já jsem byla opět v roli kameramana, jako na posledních třech akcích. No, pravda, že se mi nějak úplně nedařilo a první stopu – zrovna stopu Karla s Elinou – jsem dokonale prošvihla, což jsem zjistila až při nahrávání videa do počítače. Koukala jsem jako blázen! Já tu krásnou stopu prostě zase nenatočila! No to bych se vztekla, to už se mi stalo podruhé, že jsem zrovna výkon Karla s Elinou prošvihla, posledně to byla obrana, dnes stopa! Sakra, to je tedy zákon schválnosti.

Ale nazpátek ke stopě. Stopa byla výborná, dvojice získala 94 bodů. Další stopu pokládal Vláďa Kasl pro Brona (Bob z Gargamellu). Bohužel při pokládání této stopy došlo k nedorozumění s panem rozhodčím ohledně pomalé chůze psovoda při pokládání stopy. Byl ze stopy odvolán a musel položit stopu novou. Vznikla tím docela dost veliká nervozita a nějak se nám sevřely žaludky. Asi dnes nebude úplně dobrý den, říkalo mi něco uvnitř. Jak se vzápětí v průběhu dne ukázalo, nebyl.

Stopa Brona byla až na drobné chyby dobrá, Bron si označkoval lom, lump jeden. Jinak šel hezky a dvojice získala 89 bodů. Poslední stopu podle IPO - V pokládala Petra Fürstová pro svojí fenu Tequillu Anrebri, se kterou následně za velmi pěknou práci získaly 98 bodů.

Pak vypracovávala stopu podle VPG 1 Míša Kranátová s Granadou Květ Laryk, získaly pěkných 84 bodů. Slunce už pěkně pálilo a na jižním svahu kopce na Mořince, kde jsme stopy pokládali, začalo být pěkně vedro. Pokračovalo se dál, další stopu podle zkoušky FPr 1 vypracovával Jindra Vančura s fenou rotvajlera Betynou, získali 80 bodů. Další na řadě byla znovu Míša Kranátová, tentokrát s Fronem Květ Laryk, skládali také zkoušku FPr 1, která obsahuje jenom pachové práce. Fronovi se nedařilo, měl problémy a lajdal. Sešel ze stopy a rozhodčí Míšu odpískal. Získala jen 4 body. Co naplat, i to se může stát. Poslední stopu podle FPr 1 měla absolvovat Majka Šubrtová s Brenem z Hromadného. Při pokládání stopy Majka letěla jako o závod. Podle rozhodčího byla tentokrát chůze pro změnu zbytečně moc rychlá. Nervozita byla již dost velká, teplota na poli taky stoupala. Bren na prvním lomu trochu lítal, pak se vykašlal na předmět a zbytek dokonal na druhém lomu, kdy po relativně dobrém vypracování lomu se najednou vrátil k Majce a pak se vydal úplně jiným směrem než měl, k cestě, kde u blízkého domku po celou dobu zajímavě štěkal pes. Skončilo to písknutím rozhodčího, když předtím upozornil psovoda, že musí jít za psem. Takže 44 bodů, což je sakra málo.

Na cvičák jsme se vraceli trochu rozhození, co bude dál. Poslušnostmi začala dvě děvčata s border koliemi podle BH. Bohužel ani jedné se nedařilo, jak by chtěly. Koliím se vyloženě líbily naše překážky, a tak měly tendence se na ně jít podívat. Odběhnutí od nohy bylo ohodnoceno velkou ztrátou a pak se přidalo ještě pár chyb při odložení za pochodu a body bohužel nestačily. Ani kolie tedy neměly dnes svůj den.

#Ale ještě nebyl zdaleka konec dnešní smůly. Lepila se na paty i dalším účastníkům zkoušek. Karel s Elinou měli docela hezkou poslušnost. Chyba se stala při poslušnosti bez vodítka, kdy došlo k opomenutí předvedení obratů, takže je museli dělat dodatečně, což oba dva evidentně psychicky rozhodilo. Smůla pak pokračovala chybou psovoda po aportu, kdy činku odhodil a po absolvování metrové překážky ji šla Elis hledat. Ztráta bodů byla hodně veliká, až se nám to zdálo skoro moc. Bodů po sečtení bylo v bloku rozhodčího jen 62, čímž bylo po nadějích na úspěšné složení zkoušky. Škoda, ale nevadí, zkoušek bude ještě dost, musí se ještě pilovat.

Drobnější chyby na poslušnosti měl i Bron, bohužel obdržel nulu za metrovou překážku. Celkově 82 bodů stačilo bez problémů k tomu, aby postoupil na obranu. Hezkou poslušnost měla Petra s ostřílenou sedmiletou Tequillou, celkem 93 bodů. Bodejť by neměla, když fenka má složeny několikrát trojkové zkoušky.

Následovala poslušnost podle VPG 1 Míši Kranátové s Granadou. Poslušnost nebyla špatná, bohužel při cviku odložení za pochodu vleže s přivoláním najednou Grada jakoby měla zkrat, zastavila se asi tři metry před Míšou a ne a ne jí přivolat. Dokonce v jednu chvíli ještě pár kroků couvla, jakoby se divila, kdože ji to volá. No smůla, Míše se hrnuly slzy do očí, Gradu přivolala až když si sedla na bobek. To ji čuba# málem porazila, jak k ní přiběhla a celou jí olízala. Trdlo jedno! Konec další poslušnosti. Připadali jsme si jako sedláci u Chlumce. Zbývalo provést dvě obrany podle zkoušky IPO – V. Vláďa Kasl s Bronem měli standardní  obranu, 89 bodů. Petra s Tequillou získaly stejně bodů jako na poslušnosti, tedy 93. 

Tak a máme to za sebou! Bylo poledne, (to to bylo dneska rychlé) sluníčko sálalo a na place bylo jak v peci. Jdeme dělat papíry. Moc toho vypisování nebude, jen tři úspěšné zkoušky. Jedna FPr1 a dvě IPO-V. No, dnes se opravdu nedařilo. Nálada nebyla dobrá, v klubovně panovalo trochu dusno, jen o málo menší než venku. Ale v klubovně nebylo dusno ze sluníčka.

To, že výkony se někdy nepovedou, to se může stát. Nemyslím, že by psovodi zanedbali přípravu psů. Prostě pes není stroj. Ne, že by se člověk chtěl vymlouvat, ale počasí bylo opravdu hodně dusné, hlavně byla rychlá a velká teplotní změna, která nesvědčí ani psům, ani lidem. Bohužel tentokrát byla akce ještě ke všemu plná nervozity, k čemuž přispělo částečně ranní nedorozumnění s rozhodčím. Trochu jsme se to snažili ještě prodiskutovat po zhodnocení  výkonů, ale diskuse se zrovna moc nepovedla. Na přetřes přišly i zkušební řády a jejich výklad, doplňky a změny, a další citlivé záležitosti. Názory přítomných se v některých záležitostech dost lišily, diskuse vázla a nepřinesla žádné resumé. Škoda atmosféry. Psovod, kterému na zkoušce záleží, bývá sám o sobě už dost nervózní, a tak některé zbytečné dohady mu na klidu a vyrovnanosti zrovna nepřidají. I tak byla tato akce pro nás velikou zkušeností, ze které bychom se všichni měli poučit. O čem by poučení mělo být, to ponechám na každém z vás, kteří byli buď účastníky těchto zkoušek nebo jen přihlížející, či pořadatelé.

#Ještě se musím omluvit za opožděné povídání o zkouškách, ale tentokrát jsem musela  počkat, až si to trochu „sedne“. Nějak se mi do toho psaní vůbec nechtělo, a to nejen proto, že se výkony úplně nepovedly. Meritem věci bylo něco jiného. Čím jsem starší, tím víc jsem přesvědčená, že je všechno v lidech, o komunikaci mezi nimi a o vůli či nevůli se domluvit.

Nicméně bychom se neměli tvářit, že se stala tragédie. Nestala – jen se nepovedlo pár výkonů, svět se proto ale nezboří. Takže na podzim se určitě znovu pokusí mnozí z těch, kteří dnes nebyli úspěšní, o složení dalších zkoušek a rozhodně se jim to úspěšně podaří. Budeme si všichni navzájem držet palce a ono to vyjde. To by v tom byl čert, aby to nevyšlo!

 

#