Obsah

 

Zkoušky z výkonu podle IPO/VPG 14.října 2007

 pes

Na nástupu se dnes ráno sešlo celkem 7 psovodů s devíti psy. Jeden účastník se z důvodů nemoci omluvil. Na soupisce je dvakrát BH, čtyřikrát FPr1, jednou IPO-V, jednou IPO1 a jednou FH1. Stopu pro FH1 bude pokládat Jarda Kratochvíl, křížit budu já.

Posuzovat přijela paní Hana Golhová, figurovat bude Miloš Růžička. Vedoucího zkoušek zastává dnes (tak jako téměř vždy poslední dobou) Luděk Hrudka. Fotografuje Jirka Hůla, natáčí Alena Vanžurová (moje maličkost).

A jdeme na to. Na pachovky jedeme na "naše" terény na Mořinku. Jako první nastupuje Kája Ráž s Elis Laguna Nova. Je nervózní jako blázen. Získávají 87 bodů, je to bez jednoho předmětu. Hezký začátek.
Jako druhá nastupuje Petra Fürstová s Chino Leryka na IPO1. Bohužel stopu nedošli, získali 52 bodů.
Další na řadě je Vašek Štefan se Stelou s FPr1. Stela šla hezky, ale na posledním úseku, mrška jedna, začala lovit myši. Nebýt těch myší, byla by stopa hezká - 71 bodů.
Další FPr1 je Vláďa Kasl s Bronem (Bobem) z Gargamellu. Odčuchali za 80 bodů.
Pak znovu Petra Fürstová, tentokrát s fenou Tequillou Anrebri, také FPr1. 80 bodů bez jednoho předmětu.
A ještě FPr1, Renka Simerská s Dariellou Sherak. Fena dnes evidentně není ve své kůži, takže bohužel jen 8 bodů. I to se stává.
Po pachových pracech se vracíme na cvičák. Na poli zůstala položená a překřížená FH1 pro malého knírače paní Alice Zelinkové. Stopa musí ještě stárnout...
Na place se začíná poslušnostmi BH, první je na řadě puntík Etrix s Laděnou Kotrbovou z Dobřichovic. V první části mají 45 bodů. Po puntíkovi jde cvičit poslušnost Vláďa Kasl s Irem (Cafú Půlnoční měsíc), získali hezkých 54 bodů.
Pak jsme předcvičovali Irovi poslušnost podle BH já s Barouškem. Baroušek rád předcvičuje, rád se předvádí a vzpomíná na aktivní roky plné akcí. A já taky.
Na řadě byl Kája Ráž s Elinou, IPO-V. Bohužel oproti ranní stopě se jim na poslušnosti vůbec nedařilo. Ke klasickým, nervozitou způsobeným nepřesnostem, se najednou přidala reakce na střelbu při odložení za pochodu vleže, kdy Elina poprvé zaváhala. Následně "neuležela" dlouhodobé odložení. Nejdřív si sedla, pak několik vteřin stála a nakonec se kradmým, plíživým krokem vydala za Kájou. To byl konec a Kája tím přišel o možnost pokračovat obranou. Za poslušnost dostali 57 bodů, a to nestačí, minimum je 70. Škoda. Tak příště. Tahle zkouška je zakletá.
Tím skončily poslušnosti. Bylo také jasné, že dnes žádné obrany nebudou. Pokračovalo se speciálními disciplínami podle BH. Oba psovodi úspěšně složily BH.
Časově to vyšlo akorát, abychom se vydali znovu na Mořinku s malým kníračem na FH1, stopařskou speciálku. Podle paničky pejsek na stopu měl, ale je to prý "mazák" a v poslední době prý jí to několikrát předvedl. Měla pravdu. Zajímaly ho hlavně jiné pachy, než položená stopa. Tedy ne, že by nevěděl, kudy stopa vede, ale na poli bylo pro něj mnohem více zajímavějšího, než právě stopa. Lump jeden. Na prvním lomu byli odpískáni, získali 11 bodů a měli možnost si tréninkově stopu dojít. Podle kladeče prý nebyla špatná, ale malý tvrdohlavý pes prý na paničku ještě v průběhu stopy několikrát zkusil, jestli by si nemohl jít čuchat zajíce... No, to je prostě život.
Zkoušky jsme měli za sebou. Počasí se vydařilo, ráno byl sice mrazík, a tak byla na stopách jinovatka. Přes den bylo ale moc hezky a slunečno.
Odpoledne po zkouškách jsme si aspoň zacvičili a zatrénovali obrany.

pejsek