Obsah

Zkoušky podle Zkušebního řádu Kynologické jednoty Brno

#

 

Zkoušky se konaly v neděli 1. dubna 2007. Posuzovala rozhodčí paní Bc. Zdeňka Foučková, velmi sympatická paní, která vyzařovala naprostou pohodu a klid. Na zkouškách byl také hospitant, pan Baudyš. Funkci vedoucího zkoušek zastával již tradičně Luděk Hrudka, administrativu připravoval Vladimír Kasl. Jídlo do kantýny navařila (též tradičně) Alena Vanžurová, v kantýně obsluhovala žíznivé a hladové jako vždy Květa Vondrášková. Fotografem dnešních zkoušek byl sám předseda Karel Ráž, který zároveň pomáhal, kde bylo potřeba, s fotografováním pomáhala Alena Vanžurová.

Tolik k organizaci zkoušek, snad jsem na nikoho nezapomněla, pokud ano, doufám, že mi to odpustí. Ráno jsme se sešli krátce po sedmé hodině, tedy ti, kteří se podíleli na přípravě zkoušek a byli, jako vždy, nervózní za všechny ostatní. Sraz účastníků zkoušek byl kolem osmé hodiny ranní v klubovně. Oficiální zahájení mělo být v půl deváté. Před osmou se začali scházet účastníci zkoušek, někteří byli na place také již po sedmé hodině, byli to paradoxně ti, kteří to mají nejdále. Na soupisce bylo celkem 17 psů, což bylo docela vysoké číslo. No, bohužel musím říci, že se opět některým vymkl z ruky příchod na zkoušky, nechci jmenovat, ale mohli bychom říci, že je to též tradiční. Co naplat, stále musíme některé psovody vychovávat k zodpovědnosti, a bohužel u některých se nám to stále nedaří. Je pravda, že to jednoho otráví, protože práce s přípravami je docela časově náročná, a tak to zamrzí, když se někteří ani neomluví. Bohužel to ale není nic nového.

V půl deváté stálo na slavnostním nástupu 13 psovodů. Rozhodčí s vedoucím zkoušek je všechny přivítali. Následoval výklad základních informací o organizaci zkoušek, zkrátka kdo, kdy a jak. Pak jsme vyrazili na pole na stopy s adepty na zkoušku ZPU 1. Čuchat se jelo na osení směrem na Karlík. Terény byly téměř ideální, asi 15-20 cm vysoké osení, rosa. Osení muselo být obzvláště výborné, protože téměř všichni psi se pásli. Někteří méně, někteří více, někteří se pásli místo stopy, za což získaly dvě dvojice nulové ohodnocení. Ostatní nějaké body nasbírali. Psi se ale tvářili, že jsou po zimě poprvé na procházce na poli, a že tak dobré obilí už dlouho neviděli. Po návratu na cvičák začaly individuální poslušnosti kategorie ZOP, poté kategorie ZPU-1. Pak se předváděly skupinové poslušnosti. Nakonec cvičila háravá fena. Kolem jedné hodiny po poledni měli všichni odcvičíno. Na hrázi bylo skoro po celou dobu předvádění poslušností hodně diváků, což je moc dobře. Jednak bylo rozhodně na co koukat a pro psy, kteří cvičí je moc důležité, aby se naučili pracovat i v rušném prostředí. Klid na place rozhodně nebyl, přes Berounku byly slyšet vlaky, které jezdí v krátkých intervalech, takže občas zanikaly v hluku i povely rozhodčího. Někteří psi měli trochu problémy se soustředit, ale nakonec to zvládli. Počasí bylo nádherné, od rána svítilo sluníčko. Foukal sice trochu studený vítr, ale přesto byl dnes jarní den.

No a co říci k výsledkům? Každý určitě ví, kde ho bota tlačí, kde je potřeba něco vylepšit. Dva z psovodů se svými chlupáči nebyli dnes úspěšní, což začalo právě už smůlou na stopách. Smůla se na ně lepila i na poslušnosti. Jejich psi to měli dneska jak se říká "na háku" a nijak se poslušností nevzrušovali. Příště to bude určitě lepší. 11 psovodů bylo úspěšných, z toho jen jeden získal známku dobře, sedm velmi dobře a tři výborně. Takže zbývá poblahopřát úspěšným a popřát těm, kteří neuspěli, aby se to příští povedlo.
Bob z GargamelluNástup před zkouškamiPřekonávání překážky

 

A KLIKNUTÍM ZDE SE DOSTANETE NA FOTOGALERII