Obsah

Zkoušky z výkonu podle KJ Brno 16.9.2007

Další zkoušky z výkonu podle zkušebního řádu Kynologické jednoty Brno jsme pořádali v neděli 16. září. Vedoucím zkoušek byl tentokrát náš předseda, pan Karel Ráž, zkoušky přijel posuzovat Honza Plšek.

Předpověď počasí byla příznivá. Ráno bylo sice chladno, kolem 5 stupňů, ale jasná obloha slibovala, že se oteplí. Slavnostní nástup

Na nástupu bylo v řadě 15 psovodů se psy různých plemen, například belgický ovčák groendal, king charles španěl, bobtail, německý boxer, border kolie, hovawart, staffordšírský bullterier, labradorský retrívr, střední knírač a samozřejmě nemohli chybět němečtí ovčáci. Všichni psovodi se dostavili na zkoušky včas, což byl dobrý začátek. Na soupisce bylo zapsáno 11 psovodů na zkoušku ZOP a 4 psovodi na zkoušku ZPU 1.

Po nástupu jsme vyrazili na stopy, tentokrát až na Mořinu, protože v blízkém okolí jsou pole osázená řepkou nebo leží ladem. Zkrátka pro stopy terény žádná sláva. Stopy podle ZPU 1 byly čtyři. Na louce, kde se měly stopy pokládat, byla rosa jako řeka. Téměř ideální podmínky. Sluníčko začalo prohřívat vzduch, a tak jsme se pustili do práce.

Lucie StemerováSkoro všichni psi měli problémy s označováním předmětů, co se týká vypracování úseků a lomů bylo znát, že jsou ještě "nevychození". Na některých byla také znát nervozita a nezkušenost psovodů - začátečníků. Nejhezčí stopu měla border kolie, bohužel také bez předmětů.

Stopy byly vypracovány, vyrazili jsme zpět na cvičák. Měli jsme výborný čas, půl desáté, jdeme na individuální oslušnosti. Začínalo se ZOPkami.

Rychle se oteplovalo, bylo příjemně, i když ráno byl cítit studený dech podzimu. Pro psy to byla docela rychlá změna teplot a na některých to bylo znát.

Problém dnešních zkoušek se jmenoval "PŘIVOLÁNÍ". Na přivolání doplatili tři psovodi, kteří bohužel odešli smutní s nesplněnou zkouškou. I to se někdy stává. Jeden pejsek se choval extrémně zvláštně, rozhodčí vyhodnotil jeho chování jako přeskokové. Nebyl schopný se vůbec soustředit a majitelka bohužel pejska vůbec nemohla přivolat. Zachovala však chladnou hlavu a sklidila za svoje jednání potlesk. Bylo nám jí moc líto, že nemohla s pejskem nic předvést. Roman Bílek a Bart Jenebi

Nervozita psovodů byla znatelná. Atmosféra zkoušek a závodů je specifická. Když vám na zkoušce záleží, psa na ni dlouhodobě připravujete, je většina z nás potom velmi nervózní. Psi to z nás samozřejmě cítí, přenášíme to na ně, a tak je zajímavé pozorovat, že i oni se chovají někdy odlišně než při běžných tréninkových cvičeních.

Čas rychle běžel, diváci na hrázi měli možnost vidět jednak začátečnické výkony, ale také několik výkonů, které byly ohodnoceny rozhodčím bodově jako výborné.

Po poledni bylo na place vše posouzeno, hotovo. Byl čas na oběd, na kávu. Mezitím jsme se činili, připravili protokoly o zkoušce pro úspěšné psovody, soupisku pro pana rozhodčího. Úspěšné zkoušky byly zapsány do výkonnostních knížek. Zbývalo uzavřít akci oficiálním předáním protokolů, zhodnotit výkony. Na závěr rozhodčí a předseda přednesli krátkou řeč k psovodům.

Vyhodnocení zkoušekA už jdeme na kuřecí řízek, hezky to tady voní, paní kantýnská, máme hlad jako vlci!

Nervozita opadla, baštíme, až se nám dělají boule za ušima. Máme další akci za sebou, 11 psovodů bylo úspěšných, z toho 3 za výborně, 3 za velmi dobře, 4 dobře, 1 uspokojivě. Blahopřejeme úspěšným!

Těm, kterým se nevedlo nabízíme, aby si přišli zkoušku zopakovat, a to 18. listopadu 2007, kdy budou poslední letošní zkoušky podle ZŘ KJ Brno.

 ZDE JE ODKAZ DO FOTOGALERIE

Fotografoval Jirka Hůla, videozáznam ze zkoušek pořídila Alena Vanžurová