Obsah

 

Závod o putovní pohár k příležitosti oslavy 920. výročí obce Lety

#

 

Očima pořadatele

Ve čtvrtek 1. května 2008 se konal již 9. ročník tradičního závodu jednotlivců o putovní pohár k 920. výročí obce Lety ve čtyřech kategoriích.

Závod jsme jako vždycky pečlivě připravovali. Sponzoři nám darovali opět velmi hodnotné a krásné ceny, koupili jsme poháry pro ty nejlepší a zbývalo jen čekat, kolik se přihlásí závodníků a jaké bude počasí.

Se závodníky to nejdříve vypadalo dost bledě. Týden před závodem jsem měla asi osm přihlášek, a to do té nejnižší kategorie, do ZOP. K tomu pouze jednoho závodníka do ZVV2. Zdálo se, že bude se závodníky problém. V posledním týdnu se naštěstí prolomily ledy a přihlášky začaly přibývat. Počet závodníků se stále měnil, a to dokonce ještě v den závodu, kdy přijelo pár závodníků jak se říká „na blind“. Po prezenci bylo jasné, že se letošního ročníku závodu zúčastní rekordní počet psů.
kategorie ZOPNa nástupu stálo 13 závodníků v kategorii ZOP, 8 závodníků v kategorii ZM, 10 závodníků v kategorii ZVV1 a 3 závodníci v ZVV2. Tato kategorie mě dělala největší starosti, stejně jako v loňském roce, protože bylo málo závodníků. Nešlo nám jen o udělení pohárů a věcných cen, ale hlavně o zadání putovníhonástup poháru, protože propozice hovoří o tom, že k jeho zadání je nutné, aby závodili minimálně čtyři závodníci. A když den po uzávěrce přihlášek závodu máte stále jen jednoho závodníka nástupv kategorii, máte skoro po náladě a taky starosti, co s kategorií vlastně provedete.
No, co vám budu povídat, pěkně mi to zamotalo hlavu. Naštěstí se vše v dobré obrátilo, ozvala se telefonicky další závodnice a pak zbývalo přemluvit jednoho našeho člena, aby byli závodníci aspoň tři jako vloni.nástup Trochu se nám ulevilo, ale stejně bylo jasné, že ani v letošním roce putovní pohár nezadáme. Co naplat.

Ale nazpět k závodu.  

Po nástupu jsme vyrazili na stopy. Rozhodčí Honza Plšek posuzoval stopy podle ZM a Miloš Bartůněk podle ZVV1 a ZVV2. Stopy pro ZVV2 pokládala Míša Kranátová. Terény byly pěkné, bylo to osení, bylo vlhko po předešlých stopa deštích, ráno bylo oblačno, tedy na stopy skoro ideální počasí. Ideální počasí bylo ale také pro zajíce, kterých je na poli habaděj, což, jak se později ukázalo, některým psům docela dost vadilo.

Přestože byly dobré terény, v ZM se závodníkům na stopách nedařilo. Pouze dva by splnili limit na zkoušku. Ilona Morávkouvá s fenou NO Kristýnou získala 39 bodů a Jirka Hůla s fenou NO Gilli Polodr získali za velmi pěknou stopu 46 bodů. Mezi lepší# stopy patřila ještě fenka NO Cora Půlnoční měsíc se Zdenkou Kloučkovou s 31 body. Ostatní měli problémy hlavně na lomech, Marcela Mejstříková, Xandra Anrebriněkteří i na rovných úsecích a na předmětech.

Po vypracování stop podle ZM jsme se vrátili na cvičák a zanechali Miloše Bartůňka na poli s „jeho“ ZVV1 a ZVV2. Vzápětí začaly na place poslušnosti podle ZOP. Více než polovina startovního pole v této kategorii měla velmi pěknou poslušnost, šest závodníků dostalo přes 90 bodů. Kategorii vyhrála Marcela Mejstříková s fenou NO Xandrou Anrebri z našeho klubu za výborný výkon ohodnocený rozhodčím 99 body. Na druhém místě byl Vladimír Karásekposlušnost - hodnocení s fenkou zlatého retrívra Bonnie Bohemia Angel z Tuchlovic s 96 body. Na třetím místě byl opět „Letovák“ Roman Mecka s fenkou křížence Buffy s velmi pěknými 95 body. Smůlu v této kategorii měl čivava Dareček, který se v první části poslušnosti „zasekl“ a nechtěl pracovat. Tím trochu zklamal svoji paničku Jiřinu Smejkalovou, ale protože má doma háravou Irenku, odpustila mu a on jí to ve druhé části poslušnosti odvedl, protože získali velmi pěkných 47 bodů. Nebýt nul z první části Gilli Polodrposlušnosti, určitě by získali lepší umístění. I tak je to na čivavu výkon hodný uznání, který si zaslouží velkou pochvalu za odvahu, že se závodu zúčastnili.

Na place pak bez přestávky pokračovaly poslušnosti podle ZM. I tady byl nejlepší Jirka Hůla se svojí Gilli, získali 46 bodů. Hezkou poslušnost měla Julie Nádvorníková se svým belgickým ovčákem tervueren Berishou, 45 bodů. Další hezkou poslušnost za 43 bodů předvedli Zdenka Kloučková s Corou Půlnoční měsíc. Elis Laguna Nova - kontrolák

Mezitím se vraceli ze stop závodníc i jedniček, kteří hned také pokračovali poslušnostmi. Výsledky  stop byly vesměs velmi dobré, tři výborné. A co říci k poslušnostem v této kategorii? Kromě fenky velkého knírače Cobry, která měla zkrat a nepřišla potvůrka na přivolání, byly poslušnosti podle jedniček pěkné a všechny by splnily zkoušku. Jedničky byly vůbec kategorií, ve které byly předvedeny nejlepší výkony. Iro

Poslední se vrátili ze stop závodníci kategorie ZVV2. Kromě Věry Štěchové s Brixem Sinensis, kteří si vyčuchali 85 bodů, se dalším dvěma závodníkům na stopách nedařilo. Bron Vládi Kasla neměl svůj den, vyčuchal si jen 10 bodů. Ale ani border kolii Petry Horákové se nedařilo, odnesli si ze stopy pouhých 24 bodů. Jmenovaní závodníci předvedli poslušnosti na place jako poslední. Dvojkové poslušnosti byly vcelku slušné, všichni by splnili limit zkoušky.

Čas utíkal jako blázen, bylo kolem patnácté hodiny, a tak se bez přestávky pokračovalo v závodu. Všichni diváci se těšili na nejatraktivnější disciplínu závodu – na obrany. Bohužel přišla „studená sprcha“ v podobě „nul“. Z osmi závodníků vBron kategorii ZM získali body jen dva, a to Ilona Morávková s fenkou Kristýnou, 26 bodů a Zdenka Kloučková s border kolií Dennym Magic Tennant, 32 bodů. Jedna závodnice odstoupila pro zranění psa a ostatní měli obranu anulovanou. Někteří psi neodpouštěli a někteří bohužel selhali. I to se může stát.

Pokračovalo se obranami podle ZVV1. Jak už bylo řečeno, v této kategorii byly doposud předvedeny nejlepší výkony. Bylo tomu tak i v této disciplíně. Bohužel při výkonu Jiřího Labuty s rychlým belgickým ovčákem Marcusem de ABrix Sinensislphaville Bohemia došlo při cviku zadržení pomocníka k nepříjemnému pádu figuranta na psa, což mělo za následek nedokončení této velmi pěkné obrany. Pes byl z pádu otřesen a psovod proto odmítl opakování výkonu. Vypadalo to, že Marcus snad přestál pád bez újmy na zdraví, při opravném kousání po závodu se zdál plný energie do kousání. I tak jsme z toho byli všichni špatní. Ale i to se může stát, maliňáci jsou známí svojí rychlostí a razancí při kousání a bývají černou můrou figurantů.

Bylo nutné pokračovat v závodu. Další obrany pokračovaly jedna za druhou, figurant byl ze své zodpovědnosti ke psům velmi nervózní a ustaraný. Inu není divu. Nejlepší obranu předvedla v této kategoricenyi Majka Šubrtová s Brenem z Hromadného, rozhodčí je ohodnotil 99 body. Další výborné obrany předvedli Vládimír Kasl s Cafu Půlnoční měsíc (Iro) – 97 bodů a Karel Ráž s dobrmankou Elis Laguna Nova – 91 bodů. Ale i ostatní obrany by splnily limit zkoušky.

Následovaly obrany podle „dvojek“. První nastoupili Bron s Vláďou Kaslem. Bron tentokrát velmi váhavě pouštěl, což se projevilo na hodnocení. Přesto získali velmi pěkných 87 bodů. Následoval Brix s Věrou Štěchovou. Brixovi se obrana vůbec nepovedla. Kromě neúplně provedeného cenyprůzkumu terénu po přiběhnutí do makety okamžitě napadl figuranta a až do doby příchodu paničky jej nepustil. Vzápětí po prvním zákusu byla jejich obrana bohužel anulována pro nepouštění. Jako poslední nastoupila Petra Horáková se svým borderákem Bártem. Jejich obranu jsem bohužel neviděla v reálu, ale až na videu. Získali stejný počet bodů jako Bron s Vláďou Kaslem. Pokud jsem mohla posoudit, tak technickou část obrany měla Petra se svým psem velmi dobře zvládnutou. Slabší byly zákusy a dohlídání fïguranta.
Bylo téměř čtvrt na pět, když skončila soutěž. Zbývalo spočítat všechny výsledky a připravit závěrečný ceremoniál. Než děvčata v kanceláři spočítala výsledky a vytiskla diplomy, byl připraven závěrečný nástup, na plac byly připraveny všechny ceny. Vše šlo velmi rychle, všichni1. v ZOP byli již hodně unavení a spěchali domů. Atmosféra byla poznamenaná rozčarováním psovodů nad některými výkony a určitě také zmařenou obranou maliňáka. I my pořadatelé jsme byli velmi unavení a vyčerpaní. Kolem páté proběhl velmi rychle závěrečný ceremoniál s předáním cen a všichni mohli konečně spěchat domů. Další akce je definitivně za námi a můžeme se připravovat na další.

A co říci na závěr? Počasí nám přálo, opravdu se povedlo. Přes den bylo oblačno, spadlo sice pár kapek, ale opravdu jen pár. Chvílemi sice foukal 1. v ZMtrochu studený vítr, ale když vykouklo sluníčko, bylo velmi teplo, až to psům při obranách docela vadilo. Rekordní počet závodníků jsme podle mého mínění zvládli organizačně dobře, za celý den nebyla snad jediná minuta zdržení, pánové rozhodčí neměli téměř čas se ani najíst, ani napít, jak poctivě „makali“. Po závodu byla totálně vyjedená i kantýna, takže doufám, že všem chutnalo, když tam nic nezbylo. A to bylo navařeno více než 8 litrů svíčkové na smetaně s knedlíky a asi 8 kilo bramborového salátu se smaženými kotletami. Na řadu přišla ale i sekaná, tousty a párky. S jídlem pomohli určitě i diváci, kterých bylo na hrázi po dobu závodu1. v ZVV1 také hodně.

Díky sponzorům byly již tradičně velmi hodnotné ceny a bylo jich hodně. Poděkování patří firmám Clasic, Osbet, Triada s.r.o., Liftec s.r.o., Pizzerii Grado z Davle, Řeznictví Dolejší z Davle, panu Noskovi z Řevnic, panu Žáčkovi ze Supermarketu ESO Lety, Veterinární klinice Zbraslav a dalším, kteří si nepřáli být jmenováni. Všem patří velké poděkování. Zvláštní dík patří panu Robertu Uksovi z Karlíka, který věnoval na závod putovní pohár a jeho repliku.
Protože jsme letos opět nemohli zadat putovní pohár, rozhodli jsme se na poslední chvíli, že vítězi ve dvojkách darujeme alespoň repliku poháru, třeba to bude pro příští rok motivace, aby se do této kategorie přihlásilo více závodníků, kteří by mohli 1.v ZVV2bojovat i o putovní pohár.

A ještě k těm nejlepším. O kategorii ZOP bylo již vše napsáno. V kategorii ZM zvítězila Ilona Morávková s fenou NO Kristýnou se 105 body, na druhém místě byl Jirka Hůla s fenkou NO Gilli Polodr s 92 body, třetí se umístila Zdenka Kloučková s fenou NO Cora Půlnoční měsíc se 74 body.

V kategorii ZVV1 zvítězila Majka Šubrtová s NO Brenem z Hromadného s 280 body z naší ZKO, druhá byla Vlasta Rychtrová s NO Enzo z Lounského chovu ze ZKO Lány s 265 body, třetí byl Jan Netušil s NO Dastym ze ZKO Tuchlovice s 263 body.

V kategorii ZVV2 zvítězila Petra Horáková ze ZKO Libeň s border kólií Bart Stříbrný permoník se 192 body, druhý byl Vláďa Kasl z naší ZKO s NO Bronem z Gargamellu se 167 body a třetí byla Věra Štěchová ze ZKO Břevnov s NO Brix Sinensis se 158 body. Byly vyhlášeni a oceněni ještě nejlepší v každé disciplíně, nejmladší a nejstarší závodník. Všem blahopřejeme k úspěchu.

Tolik fakta. A ještě na úplný konec můj osobní subjektivní pohled na předvedené výkony. Možná si říkám o „přes ústa“, ale přesto to risknu. Ke kategorii ZOP nemám v podstatě co říci, protože to je kategorie, ve které je předváděna „jen“ poslušnost, takže se v ní předvádějí hlavně plemena, se kterými se nevěnují psovodi jiným disciplínám (pachovým pracím a obranám) anebo je to možné brát pro všestranné psy jako příležitost k „otrkání“ psa i psovoda pro další akce. Přesto je to velmi zajímavá a ne úplně lehká zkouška. V této kategorii se mi moc líbila Vendulka Radzientová z Libně se svojí welškorkou Blady Mary. Myslím, že je chválil i pan rozhodčí.

Většina stop podle ZM byla poměrně slabá, psi byli nevychození, dělaly jim problémy hlavně lomy, ale i předměty. Na poslušnostech to bylo trochu lepší. Co mě ale zklamalo, to byly obrany. Ze sedmi závodníků byla u pěti anulovaná obrana, a to je hodně. U některých psů neměli psovodi dodělané pouštěčky a doslova je sundávali z rukávu. Někteří psi byli velmi nejistí a nezkušení při samostatné práci, takže na obraně selhali.
Série rozhodčím zadaných nul za předvedené výkony vzedmula mezi přítomnými diváky a závodníky vlnu nelibosti a emocí, a tím se značně zahustila atmosféra dosud velmi pěkného a hladce probíhajícího závodu. Z řad diváků byla slyšet kritika na práci figuranta, která se týkala hlavně údajné tvrdosti vůči psům.

V kategorie ZVV1 byly předvedeny vcelku pěkné výkony ve všech disciplínách, jak jsem už zmínila. Nešťastná náhoda pádu figuranta při hladkém zadržení na belgického ovčáka malinois však ještě zhoršila atmosféru závodu. Obrany pokračovaly ve velké nervozitě a napětí jak ze strany figuranta, tak ze strany závodníků.

V nejvyšší kategorii, ZVV2 získali dva závodníci shodný počet bodů – 87, jedné závodnici byla obrana anulovaná pro nepouštění. Zkrátka tentokrát měl rozhodčí Honza Plšek bloček popsaný hodně nulami…

Co jsem začala povídat, měla bych taky dokončit. Možná si myslíte, že zase tolik zkušeností a znalostí nemám, abych mohla dělat závěry, hodnotit některé výkony závodníků a psů a vůbec tady psát kdejaké chytrosti. A asi máte pravdu.
Mám však oči a ty se koukaly nejen na závod v reálu, ale také několikrát za sebou na videozáznam obran. A to, co jsem na videozáznamu viděla, nelze svalovat jen na chyby figuranta.  
Říkám to proto, že mě připadalo, že se někteří závodníci v kategorii ZM chovali jako na tréninku, čímž myslím pouštěčky, které, jak už bylo napsáno, rozhodně u mnoha psovodů vypadaly tak, že psa prostě natvrdo sundali z rukávu. A to, uznejte, ať se vám to líbí nebo ne, je prostě na anulování obrany. 
Asi si teď říkáte něco nepěkného o mých rádoby „chytrých“ připomínkách. To se mi to povídá. Po bitvě je prý každý generál. On ten závod však není jen o výkonech psovodů a psů. Závod znamená hodně práce a financí k jeho zajištění. A když se hodně snažíte všechno připravit a na nic nezapomenout, přijdou pak věci, které nemůžete vůbec ovlivnit. V tom by mi jistě dali za pravdu ti, kteří s tím mají svoje zkušenosti.
A tak mi to věřte nebo ne, mě je vždycky smutno, když se něco nepovede. Mám prostě pocit, že to shazuje výsledky veškerého snažení, které bylo okolo přípravy závodu.  Stejně jako jsem byla zklamaná loňským podzimním závodem kvůli slabým výkonům, i teď se zamýšlím nad tím, kam kráčíš, ó kynologie? Že by to bylo tím, že závodníkům zestárli psi a ještě nemají dodělané ty mladé? Doufám, že tomu tak je, a že příští rok přijedou všichni perfektně připravení, a to i do té nejvyšší kategorie, a že budeme nad výkony radostí plesat. Už se na to těším, jdu vybírat poháry na příští závod a prosit sponzory o další ceny ….

A ještě na úplný konec velké poděkování všem, kteří pomáhali při závodu, ať už měli jakoukoliv funkci.

replika putovního poháru

Sepsala Alena Vanžurová

ZDE NAJDETE VÝSLEDKY

Zde najdete fotogalerii ze závodu

(autorkou většiny fotografií je Jana Suchánková)