Obsah

 

PODZIMNÍ ZÁVOD JEDNOTLIVCŮ S VLOŽENÝM OBRANÁŘSKÝM ZÁVODEM

28. ŘÍJNA 2008

Vloni jsme pořádali v říjnu obranářský závod podle ZŘ SKS TART. Dost nás tehdy zklamaly výkony v obranářských kategoriích, a tak jsme se rozhodli, že nastal čas změn a že byl tento závod poslední. A tak jsme vymysleli a společně dali dohromady propozice na nový závod. Putovní pohár jsme v létě předali loňské a předloňské vítězce v kategorii OPT2, Janě Jandové, které právem patřil, protože vyhrála 2x za sebou se stejným psem, Perrym Jipo-Me. Janu jsme tím trochu zaskočili, protože se přijela podívat na závod CACIT na svojí kamarádku Gábinu Janouchovou a vůbec nečekala, že si odveze tento pohár. Mělo to být pro ni překvapení a myslím, že se nám to dokonale povedlo.

Jana Jandová 

Ale nyní už k letošnímu závodu, který jsme uspořádali opět v tradičním termínu jako každým rokem, tedy 28. října 2008, kdy je státní svátek. Letos to bylo úterý. Změnu jsme udělali ráznou a výraznou, závodilo se ve čtyřech základních kategoriích, ZZO, ZVV1, ZVV2 a IPO1. Pro zajímavost a zpestření jsme přidali vložený obranářský závod, který obsahoval tři "cviky" náročné nejen pro psy, ale i pro psovody. Takže kategorií bylo vlastně pět.

Trochu jsme měli obavy, kolik přijede závodníků. Do kategorie ZZO bylo přihlášeno slavnostní nástupnejvíce závodníků a potěšilo mě, že to byli samí mladí psovodi. Velmi dobře vypadala také kategorie ZVV1, kde závodníci utěšeně přibývali. Obavy mě opustily i co se týkalo vloženého obranářského závodu, o který byl překvapivý zájem i přes jeho velkou náročnost. Horší už to bylo s kategoriemi IPO1 a ZVV2. Nakonec jsem se těsně před závodem začala strachovat, co mi řeknou rozhodčí, protože když jsem závodníky spočítala, bylo jich 43! Uvidíme v úterý ráno, jak to dopadne, říkala jsem si.

nástupZávodníků tedy jako máků, a co doprovod, který přijede s nimi. Dělalo mi starost, jestli je všechny vůbec nakrmíme. Pustila jsem se tedy do vaření. Ostatní kroutili hlavami, že to, co jsem navařila, se přece nemůže sníst, protože je toho obrovské množství. Hrnec dršťkové polévky, hrnec svíčkové omáčky, hrnec bramborové kaše a dva plechy grilovaných kuřecích "paliček", kastrol guláše, párky, toasty... z pondělka na úterek se mi už o jídle zdálo... Snad to sníme, snad jsem to nepřehnala...

Počasí bylo přesně načasováno, čehož jsem se bála. Předpovědi nebyly nijak příznivé, hezké počasí už pravděpodobně skončilo, je konec října, takže nic moc. "A jak řekli, tak udělali", říkala jsem si v noci z pondělí na úterý, když začalo venku pršet. No, to je "výborný", klela jsem nahlas, když jsem o půlnoci lezla do postele, to se tedy máme zase na co těšit. Ach jo, co naděláme, počasí prostě nevymyslíte, kdybyste se nástupzbláznili.

V šest ráno jsem vykoukla z okna a nejradši bych se vrátila do vyhřáté postele. Venku neskutečně lilo. Co se dá dělat, jdeme na to. Psi měli obrovskou radost, že jdeme takhle brzy na cvičák, blázni, a vůbec jim déšť nevadil. Čisté kalhoty a bunda mě vydržely jen ke vrátkům, pak už jsem vypadala jako vždycky - jako prase, zabahněná od hlavy až k patě. Jo jo, to je ta jejich radost!

 hahaha

V klubovně bylo příjemně teploučko, zbývalo pár klidných chvilek, abychom si uvařili ke snídani kafíčko. Závodníci se začali pomalu sjíždět, aby si stihli ještě zatrénovat na place před zahájením závodu. Některým zbloudilcům jsem trochu pomáhala s navigováním dojezdu na cvičák, ale v podstatě byli všichni velmi šikovní a našli nás docela dobře. Náš cvičák každého poprvé tak trochu zmate, protože je schovaný za protipovodňovou hrází, takže je to tak trochu překvapení. Ale to jde jen o poprvé.

HoneyPo osmé dorazili rozhodčí, paní Hana Golhová a pan Miloš Bartůněk. Na figuranty bylo ještě moc brzy, nejdřív nás čekal nástup a pak mnoho a mnoho poslušností. Vedoucího závodu dělal již tradičně Luděk Hrudka.

Také dorazil pan doktor Veverka na veterinární přejímku psů. Všechno probíhalo tak, jak mělo. Byly nahlášené dvě háravé feny, obě v kategorii ZZ0. Ve tři čtvrtě na devět jsme stáli už všichni na nástupu. Trochu se nám protáhlo losování, protože téměř všichni pomocníci stáli v řadě jako závodníci. Na nástupu jsme taky pěkně zmokli. Mraky se táhly skoro po zemi a rozhodně to nevypadalo dobře. O krásném nedělním počasí, kdy svítilo sluníčko a bylo příjemně, se nám už mohlo jen zdát.

Hned po nástupu začaly poslušnosti podle ZZO, které posuzovala Hanka Golhová, Dupinavedle na odděleném place posuzoval speciální cviky podle ZZO Miloš Bartůněk. Sice nám to pěkně odsejpalo, přesto poslušnosti podle ZZO skončily skoro v jedenáct hodin. Moje předpovědi a propočty se pomalu začaly vyplňovat. Jestli já nebudu ta čarodějnice! Po ZZO šly IPO1, pak  ZVV "dvojky", oboje posuzovala Hanka Golhová. Nakonec šly "jedničky", které posuzoval Miloš Bartůněk. Odhadovala jsem, že budou poslušnosti do půl druhé a o moc jsem se nespletla.

Cora Půlnoční měsícJelo se dál bez přestávky. Skoro ve tři čtvrti na dvě začínaly obrany IPO1, poté ZVV2, pak "jedničky. Nakonec se závodilo ve vloženém obranářském závodu. Tam jsme na poslední chvíli udělali trochu změnu v propozicích, nekousalo se při přepadu na vegu, jak bylo plánováno, ale celé obrany byly na rukávy FRABO. Posuzování obranáře si rozhodčí rozdělili, jeden posuzoval přepady a hladké zadržení, druhý kontrolní zadržení na 150 metrů. Tím se závěr závodu značně urychlil.

A co říci podrobněji k jednotlivým disciplínám? ZZO byly "nadupané", bylo celkem 13 závodníků, a to ještě jedna závodnice odpadla kvůli nemoci pejska. Nejmladší závodnici bylo patnáct let. Všichni se v dešti snažili, jak nejlépe uměli, některým se dařilo lépe, některým hůře. Bylo většinou vidět, že jsou to všechno mladí psi, ještě ZZO"neotrkaní". V této kategorii zvítězil Lukáš Roudný ze Starého Plzence s fenkou BOM Darou Plzeňský Teufel s 86 body z celkových 90. Na druhém místě byla Lenka Nová z Prahy 9 - Kyjí s fenkou BOM Dajkou Bohemia Labín se stejným počtem bodů, o umístění rozhodly body za poslušnost, kdy Lukáš měl 58 a Lenka 56. Na třetím místě skončila Andrea Jelenová z BC klubu s fenkou beaucerona Beauté z Dorky s 84 body. Ale ani na dalších místech v pořadí nebyly špatné výsledky, mnohdy rozhodoval jednobodový rozdíl na poslušnosti, někdy i los.

V kategorii IPO 1 závodili čtyři závodníci. Na prvním místě byla Kateřina Havelková z Mělníka s NO Ox z Jirkova dvora se 168 body (z celkových 200). Druhé místo obsadil náš člen Vláďa Kasl s NO Cafú Půlnoční měsíc (Iro) se 164 body, třetí byl také náš člen Karel Ráž se 121 body.

Jana GibováV kategorii ZVV1 zvítězila Jana Gibová z Prahy 9 - Kyjí se psem BOC Calypso Carl Hardy Horde se ziskem 183 bodů a zároveň se stala nejlepší ženou tohoto závodu a také obdržela cenu za nejlepší poslušnost (95 bodů). Druhé místo obsadila Kristýna Másilková z Obedience CZ se psem BOC Vigour Bohemia Alké se 174 body, třetí příčku obsadil náš člen Václav Mejstřík s osmiletou veteránkou NO Enny ze Slamáku se 166 body.

Kategorii ZVV2 vyhrála naše členka Majka Šubrtová s NO Brenem z Hromadného se ziskem 180 bodů. Zároveň obdrželi cenu za nejlepší obranu - 97 bodů. Na druhém místě byla Petra Horáková z Libně se psem BOC Bártem Stříbrný Permoník se Bren z Hromadného177 body a třetí příčku obsadil Vláďa Kasl s Bobem z Gargamellu (Bronem) se 158 body.

A v poslední kategorii, obtížném obranářském závodu, obsadil první dvě příčky Vláďa Kasl, s Irem - 194 bodů (z celkových 200) a s Bronem - 181 bodů. Oba psi provedli výborné zákroky, Bron měl trochu problémy s pouštěčkami. Třetí místo obsadila Lenka Vyskočilová ze Starého Plzence s fenkou BOM Olivií Malidaj se 178 body. Za ní o tři body zůstala dobrmanka Elis Laguna Nova s naším Kájou Rážem, která provedla výborné zákroky, bohužel se na kontroláku utrhla z rukávu. I když šla do zákroku ihned znovu, byla bodová ztráta velká a nestačilo to na lepší umístění. Škoda, razance jejího zákroku byla skvělá.

BronV poslední kategorii se některým závodníkům nedařilo. Vložený obranářský závod byl náročný, i když se to možná na první pohled nezdálo. Obsahoval totiž ne zcela běžné zákroky, takže někteří psi na ně nebyli připraveni. Přepad zvládli vesměs všichni psi. Také hladké zadržení přes protipovodňovou hráz, kdy figurant odhazoval směrem ke psovi předmět, zvládli psi vcelku dobře, někteří měli bohužel problémy s pouštěčkami, takže došlo i k anulacím cviku. Obtížnost závodu se projevila hlavně na kontrolním zadržení na 150 m. Tři psi měli problémy s orientací na figuranta, někteří bohužel neunesli tlak samostatného zákroku na velkou vzdálenost, takže padlo několik nul. Někteří měli opět problémy s pouštěním.

Závod skončil, na hodinkách bylo 16.00. Moje předpověď se potvrdila. Mraky se stále couraly skoro po zemi a jemně mrholilo. Bylo lezavo a ochladilo se. Bylo jasné, že bude brzy tma. Závodníci i pořadatelé byli unaveni, ale ještě zbývalo zakončit závod. Elis Laguna NovaHonem honem do klubovny, vypsat připravené diplomy a spočítat výsledky. Mezitím už byly spočítané všechny kategorie kromě posledního obranáře. Venku se začalo rychle stmívat. Rozhodli jsme se narychlo, že vyhlášení uděláme v klubovně, bez pejsků, abychom všechno urychlili, protože všichni už pospíchali domů.

Zakončení bylo rychlé, předali jsme všem účastníkům poháry, věcné ceny, kostičky pro pejsky, pogratulovali k výsledkům a pozvali všechny na příští rok, na další závody.

V kantýně už nezbylo nic k jídlu, a tak kdo neměl čas nebo zaváhal, měl prostě smůlu. Ba ne, ještě tam zbyly výborné párečky a trochu polévky. Ale jinak byly lednice prázdné, vyjedené. A to je dobře. Snad všem chutnalo.

Zbývalo ještě poděkovat rozhodčím, figurantům, sponzorům za ceny.

Poděkování patří samozřejmě také všem pořadatelům, kantýně (Květě Vondráškové a Romaně Rychlé), fotografce Janě S. a kameramance Tereze Suchánkové. Za pomoc s administrativou závodu patří díky Gábině Staré. Na závodu také hodně pomáhala Barča Laiblová se svojí malou kníračkou Benji, Jirka Hůla s Gillinou, který pak při ostatních disciplínách dělal střelce. Ještě dlouho bych mohla jmenovat ty, kteří pomáhali, zároveň závodili ... Prostě a zkrátka díky patří všem.

Co říci na závěr? Máme za sebou další akci, chtěla bych věřit, že byla úspěšná, a že všichni odjeli spokojení. Tedy i ti, kteří možná byli trochu zklamaní výkonem svého psa. No jo, to se někdy stává, ne každý den je posvícení, říkávala babička a měla svatou pravdu. Doufám, že jste svým chlupáčům už odpustili. Začněte trénovat, příští rok to všem natřete! Máme na to celou zimu. Na jaře se můžeme sejít na prvním závodu, který se koná 1. května 2009. Bude to zase svátek, a tentokrát to bude pátek. Takže budete moci v sobotu i v neděli odpočívat a ne běžet hned druhý den do práce, tak jako to čeká ve středu 29. října nás. 

ODKAZ NA FOTOGALERII                                CIR ZE ŠUMAVSKÉ STRÁŽE

                                                                       Sepsala Alena Vanžurová