Obsah

ZKOUŠKY Z VÝKONU PODLE IPO/SCHH/VPG

 

TERMÍN ZKOUŠEK NEDĚLE 9. LISTOPADU 2008
ROZHODČÍ RENATA MACHOVÁ
FIGURANT VOJTĚCH BODNÁR
INFORMACE VLADIMÍR KASL
TEL. 731 489 759 e-mail: elektro.kasl@seznam.cz

 

Poslední sportovní akce letošního podzimu je za námi.
 
Zkoušky z výkonu podle IPO/VPG se konaly v neděli 9. listopadu.
Sobotní počasí, den před zkouškami, bylo doslova nechutné. Skoro celý den pršelo, a když nepršelo, bylo vlhko a nevlídno. Je pravda, že na to, že je listopad, nebyla taková zima, nicméně bylo to spíš na spaní a rozhodně ne na to, být od rána do večera venku.
A to my jsme (někteří) byli, protože se v Letech na návsi konalo tradiční Martinské posvícení. Všude voněly jitrnice, jelita, zabijačková polévka a zabijačkový guláš. Ve stáncích pak vonělo svařené víno. Na návsi se pekl „trdelník“, prodávaly koláče a spoustu dalších úžasných dobrot a zajímavostí počínaje kořením, oříšky na slano i na sladko, konče plyšovými hračkami a cukrovou vatou. Zkrátka klasické posvícení se všemi atrakcemi.
Proč píšu o posvícení? Protože všechno souvisí se vším. Jednak jsme byli za sobotu trochu „vyšťavení“ z celodeního pobíhání a prodávání na návsi, navíc jsme se jitrnicemi zabývali už v pátek, kdy jsme špejlovali. A taky jsme docela zmokli a měli toho za celý sobotní den plné zuby.
A tak se nám v neděli ani nechtělo moc vstávat. Obvyklé rozhýbání našich unavenýchnástupkoster trvalo trochu déle než obvykle. Trochu nás děsilo, že by mělo být počasí v neděli stejné jako v sobotu. Za okny byla hustá mlha. No potěš, to je tedy nadělení.
Sraz na cvičáku byl jako vždy na osmou hodinu. Nervy už začaly pracovat, takže nebyla ani chuť na kávu (tedy někteří jedinci si raději ani kávu nedali…)
Co se týká počasí, začaly se naše obavy rozplývat, protože venku to vypadalo, že se mlha zvedá, a že bude svítit sluníčko.
Na soupisce bylo tentokrát celkem dvanáct psů, což bylo umožněné tím, že bylo přihlášeno pět zájemců na zkoušku BH, dva na stopařskou FPr1, dva na stopařskou FPr2 a jeden na stopařskou FPr3. Pak zbývala jedna SchHA a jedna IPO V.
Zkoušky přijela posuzovat letos již podruhé paní Renata Angelovová Machová, stopy byl připraven položit Michal Ráž, vedoucím zkoušek byl tradičně Luděk Hrudka a figurovat měl Vojta Bodnár.
nástupPo kontrole „papírů“ byl nástup. Zkoušky byly zahájeny a mohlo se jet na stopy, které už šlapač mezitím pokládal na loukách nad Řevnicemi.
Všichni prošli stopou úspěšně. Tím pro ty, kteří skládali stopařské zkoušky, vlastně zkoušky skončily, mohli se dívat na ostatní a samozřejmě přiložit ruku k dílu, kde bylo potřeba, například udělat skupinu na poslušnosti. Na place se po stopách začalo poslušnostmi podle BH. Z pěti účastníků tři obstáli, dva bohužel zkoušku nesložili. Co naplat, posvícení bylo včera, dnes se nezadařilo.
Po poslušnostech BH následovala poslušnost IPO V a poslušnost SchHA. Tady byli psovodi úspěšní a postoupili tak do dalšího „kola“ – na obranu. Obrany byly pěkné a rychlé.
Předvedení výkonů skončilo, zbývalo opět „papírování“, které prostě ke zkouškám obranapatří.
A už se to chýlilo pomalu ke konci, ještě rozdat protokoly, zhodnotit výkony, poděkovat všem, kteří na zkouškách spolupracovali a hurá domů.
A co říci na závěr posledních zkoušek?
Letošní sezóna byla dlouhá a plná akcí. Šestery zkoušky z výkonu, dva malé závody a jeden mezinárodní, k tomu sem tam nějaká společenská akce, zkrátka sezóna byla opět nabitá.
Čeká nás zima, krátké dny a dlouhé večery, málo času a možností na stopy, ale dost času na trénování poslušnosti a obran. Přes zimu můžeme pilně trénovat, abychom mohli zase příští rok na jaře stát na pomyslné startovní čáře a pokračovat v dalších sportovních akcích.
Ti, kterým se nezadařilo, budou mít možnost znovu se přihlásit na zkoušky a napravit si reputaci. Hlavně je potřeba brát neúspěchy s nadhledem, i když je to někdy těžké. Ani člověk ani psi nejsou stroje a občas nemají ten správný den. Svět se kvůli tomu ale určitě nezboří, když se zkouška vždycky nepovede. Hlavně neztratit chuť a nenechat se otrávit, to je to nejdůležitější.
Těm, kteří si dnes odnesli potvrzení o složených zkouškách, blahopřejeme!