Obsah

Zkoušky z výkonu podle KJ Brno - 6. dubna 2008

#

 

V neděli 6. dubna 2008 jsme zahájili letošní sezónu a uspořádali první letošní zkoušky z výkonu. Vedoucím zkoušek byl Luděk Hrudka, posuzoval již tradičně rozhodčí pan Jan Plšek, figuroval Vojta Bodnár, administrativu připravil Vláďa Kasl, dokončila Gábina Stará, v kantýně obsluhovala Květa Vondrášková, baštu navařila Alena Vanžurová, která při zkouškách fotografovala, kameru obsluhovala Tereza Suchánková.

V neděli jsme otevřeli oči do uplakaného, studeného a nevlídného rána. Ani vstávat seTereza natáčí nám nechtělo. Co naplat, počasí prostě neporučíš, a tak hupky hupky vstávat a šupky šupky do klubovny, za chvíli přijednou účastníci zkoušek, ať je všechno připravené...

Téměř všichni tentokrát dorazili hodně brzy, a tak se klubovna skoro naplnila hned brzy ráno. Bylo tam příjemně teploučko a vonělo to tam jídlem, čajem a kávou. Tentokrát jsem ani nikoho ráno nemusela budit mobilem, nikdo nezaspal. Jen Evka dorazila bez "psích papírů", a tak se musela pro ně vrátit domů. Ještě, že to nemá daleko. Jo, to ta nervozita...

Průkazy původu, legitimace, soupisky..., všechno kontroloval rozhodčí Honza Plšek, který dorazil taky velmi brzy. Nervózní psovodi venčili svoje psy a vesele na ně přenášeli svoji panickou náladu. V klubovně se rozvíjely teorie, co se nestihlo docvičit, co ještě včera pes doma dělal a teď ráno se tváří, jakoby v životě tyhle povely neslyšel...

Venku se pomalu, ale jistě rozpršelo. No to je "výborný", to "letovský" počasí, hudrovala jsem, zase to bude na mě, že jsem nezařídila sluníčko. Sakra, a to včera bylo docela slušně. Jdeme na nástup. Na nástup se dostavilo celkem 17 z původně

Ani se mi ta řada nevejde do objektivu...

devatenácti přihlášených psovodů. Dva museli na poslední chvíli zkoušku zrušit. V řadě byl opět nepřeberný výběr plemen. Samozřejmě "ovčouni" nesmějí chybět, ale v převaze rozhodně nebyli. V řadě však stál například anglický buldog, plemeno na zkouškách rozhodně skoro nevídané, hovawart, border kolie, krátkosrstá kólie, malý knírač, briard, parson russel teriér, kavalírek a samozřejmě také sympaťáci kříženci. Startovat měla také fenka landseera, která však v řadě nestála, protože hárala.

Po oficiálním zahájení zkoušek odjeli rozhodčí s vedoucím zkoušek, šlapačem proZPU1 ZPU2 a psovodem na ZPU1 na stopy.  Čuchalo se na osení, pro pachovky byly ideální podmínky (tedy ne pro šlapače, ti byli obaleni během chvíle bahnem...). Stopy byly rychlé, ZPU1 si "vyčuchala" 17 bodů z dvaceti. Na ZPU2 startovala Majka Šubrtová s Brenem. Bren svým tryskovým tempem na stopě získalGILLI POLODR velmi slušné body, protože kromě rychlého tempa a malého zaváhání na prvním lomu byla stopa pěkná, 95 bodů. Nervózní Majka vypadala jako mimozemšťan, ale ona tak vypadá vždycky, protože je strašný nervák a trémista. Mohla si tedy teď oddechnout a my jsme mohli zatelefonovat figurantovi, že může za hodinu vyrazit z domova, aby přijel včas na obrany.

Po návratu na cvičák jsme si prohlédli klepající se zbytek osazenstva v klubovně, který byl plný očekávání "věcí příštích", které se měly začít dít. A děly se... Venku nepříjemně pršelo, ale protože čas nečeká, dal se rozhodčí do toho. Jako první nastoupili na individuální poslušnost Eva a plavý hovawart Zet KvidoGasko Prim. Eva byla hodně nervózní, ale poslušnost měli slušnou, z první části si odneslï 43 bodů. Pak už to šlo ráz na ráz. Hodně nervózní byl i Jirka se svojí celočernou fenkou německého ovčáka Gilli Polodr. Neměl k tomu žádný důvod, protože jejich poslušnost z první části byla za 47 bodů a bylo to na potlesk. Jako neotřelou poslušnost vyhodnotil rozhodčí Honza Plšek výkon kliďasa Romana MeckyBarbora s Bernym s kříženkou ovčáka s huskym Buffynou. Získali za první část hezkých 45 bodů. Jedna poslušnost střídala druhou, většina výkonů byla poznamenána nervozitou. Jako raritu označil rozhodčí výkon anglického buldoga, který majestátně s přemýšlivým výrazem plnil rozvážně povely svojí paničky. Jak bylo řečeno, od buldoga nelze očekávat stejný výkon jako od německého ovčáka.  

Téměř jedenáctiletá Barbora měla plné ruce práce se svým briardem Bernym, až si z toho trochu pletla vlevo a vpravo, což ostatně bývá občas problémem i u nás dospělých ženských, Fery a parson russel teriérprotože jsme prý nebyli na vojně a tudíž to nemáme v krvi. Tak si z toho Barčo nic nedělej. Naštěstí Berny je trpělivost sama, a tak tato dvojice nakonec úspěšně absolvovala individuální část poslušnosti s výsledkem 32 bodů.

Standardní výkon předvedla Renka Simerská s fenkou německého ovčáka Bonou Stakor. Zajímavý nástup na plac a hlášení rozhodčímu měl rozhodně pejsek dvanáctiletého Františka Dolejše zvaného "Fery", Parson Russel teriér Naked Nobody, o kterém rozhodčí pak vtipně prohlásil, že je trochu jedovatý... Fery svého pejska zvládal dobře a získal na individuální poslušnosti hezkých 40 bodů. Vcelku hezkou poslušnost měla také Karina Čapková se svým malým kníračem For Ever Young, získali také 40 bodů. Hezkou poslušnost měla Majka s Brenemtaké Katka Vaněčková s kříženkou Nellou, delkem 43 bodů. Ostatní ZOPky měly průměrnou první část poslušnosti. Jen jeden psovod odešel z placu zklamán, byl to malý kavalírek, který se něčeho lekl a panička ho bohužel už nemohla přivolat. I to se někdy stává.
Jedinou ZPU1 skládala paní Iveta Pohlová s fenou německého ovčáka Beou z Jiř Moch. V první části, která se skládá právě ze stopy a z individuální poslušnosti, získaly 88 bodů z celkových 100. Jedinou zkoušku ZPU2 skládala Majka Šubrtová
s německým ovčákem Brenem z Hromadného. Měli moc hezkou poslušnost, Bren vymyslel jen jednu lumpárnu, a to na vysílačce, kdy si místo lehu sedl. Celkem 95 bodů.

skupinová poslušnostVymrzlý a zmoklý rozhodčí usoudil, že je třeba udělat přestávku a jít se ohřát. Po přestávce se šlo na skupinové poslušnosti. Hezky to "odsejpalo" a brzy bylo hotovo. Následovala obrana ZPU2, která byla rychlá jako blesk. Majka to má doma, obrana za 92 bodů, celkem 282, známka velmi dobrá.

Zbývala háravá fenka landseera, která cvičila podle ZOP. Měli hezkou poslušnost, celkem z obou částí 88 bodů.

A máme zkoušky za sebou, jdeme papírovat a baštit. Klubovna byla nacpaná Brenk prasknutí, protože venku bylo hnusně a chladno, všichni se cpali do tepla. V kuchyni se otáčela Květa a jídlo padalo do hladových a vymrzlých strávníků. Konečně je nervozita pryč, Dupi Dup Nirreterritžaludek je schopný si něco v sobě ponechat...

Bilance zkoušek:

Nejvíce bodů v ZOPkách získal Jirka Hůla s Gilli Polodr - 96, známka výborně. Výborně složilo zkoušku celkem 5 psovodů, velmi dobře 6 psovodů, dobře 5 psovodů, jeden nesplnil.

A ještě oficiální vyhodnocení rozhodčího, předání "psích papírů", poděkování vedoucího zkoušek všem, kteří pomáhali a už mohou všichni uhánět k domovu. Tereza natočila videozáznam, ze kterého je k mání sestřih.

Sepsala a perlila Alena Vanžurová

#