Obsah

 

Srpen 2010

Máme prázdniny, přesto je potřeba stále sekat a sekat a sekat, neboť letošní léto je trochu podivné, jak by možná řekl klasik ... Deštivé a chladnější dny se střídají skokově se dny s tropickými teplotami, a tak tráva roste jako blázen.

Dovolená nám skončila 7. srpna, kdy se prohnala severními a východními Čechami a Plzeňském blesková povodeň a my jsme s obavami hlídali Berounku. Ta byla naštěstí rozumná, sice stoupla, ale nijak dramaticky. Pravdou však je, že když jsme se v sobotu 7. srpna vraceli v lijáku z dovolené, trochu jsem měla sevřený žaludek, aby se neopakoval scénář z roku 2002, kdy byly také takové přívalové deště a pak několik dnů trvalejších dešťů na celém území republiky rozvodnilo skoro všechny řeky naprosto totálně. Krátce řečeno, kdo to jednou prožil, nezapomíná a budeme se asi bát už napořád, jakmile trochu víc prší. S napětím jsme sledovali internet a televizi, mlčky jsme zírali na tu spoušt, co zase nadělala voda a jakou obrovskou sílu má.

Ale nazpět k brigádám... V průběhu naší dovolené posekal plac Luděk Hrudka. Jakmile jsme se vrátili, zjistili jsme, že tráva po deštích a vedrech hodně zhoustla a vyrostla. Sekání bylo tentokrát opravdu za trest. Jednak poměrně často (skoro pořád) pršelo, a tak se mokrá tráva sekat nedala. Takže stále rostla a rostla... prostě děs. Muselo se sekat na několikrát. Takže několik dnů věnoval sekání Kája Ráž a pomáhal mu jeho syn (také Kája, ale ml.) Na hrázích sekal křovinořezem tradičně Miloš Forman. Takže všem patří dík za odvedenou práci. Odpracováno - Miloš Forman 6 hodin, Karel Ráž st. 10 hodin, Karel Ráž ml. 4 hodiny.

Plánujeme další práce na podzim, úpravu odkládacích kotců, které chceme posadit na ztracené bednění, aby to trochu vypadalo. Dosud je máme usazené na trámech, ale trámy začínají hnít a tak je třeba vše předělat. Vláďa Kasl pracuje na výrobě nových překážek. Bylo by potřeba obrousit dřevěné zahradní stoly a znovu natřít. Stále je dost práce, která na nás neudělaná čeká. Takže máte-li někdo chuť přiložit ruce k dílu....

Konec srpna

V předposledním týdnu prázdnin Kája Ráž stále a stále sekal trávu na placu. Čtrnáctidenní dovolená a vlhké počasí, které se střídalo s vedry udělalo své. Tráva na place sice nádherně zhoustla, ale také vyrostla. Kvůli vlhku se moc špatně sekala, a tak Kája musel sekat na několikrát a následně vzít koš a zase jezdit a trávu sbírat. I když používáme mulčovat, trávy bylo tentokrát tolik, že by se nerozpustila, ale na place by hnila, což by byla velká škoda. Kolik hodin odjezdil Kája na traktůrku si ani netroufám odhadovat, ale bylo to hodně. To už se asi opakuju, ale nevadí.

čtvrtek 26. srpna

Na dnešek se kluci dohodli, že pohnou s plánovanou přestavbou odkládacích kotců. Už před prázdninami jsme zakoupili ztracené bednění, abychom předělali osazení odkládaček. Jsou osazeny na trámcích, bohužel však trámky už berou za své a je potřeba je vyměnit. Kotce nejsou úplně rovně a protože to chceme mít na cvičáku hezké, dali jsme se zase do práce. Dnes bylo v plánu udělat první řadu kotců, které jsou mezi lípami. Od čtyř odpoledne se na cvičáku tedy pracovalo. Kluci sundali kotce z trámů a dali je stranou. Vykopali základy pro ztracené bednění, které osadili a zabetonovali. Až beton zatvrdne, kotce osadíme zpět na svoje místo.
Bylo dusno, chvílemi pod mrakem, chvílemi polojasno, kolem 28 stupňů. Všechen hmyz žral a kousal jako o život, komáři byli jako šílení a dokonce kousali i čmeláci, kteří měli hnízdo kousek za kotci. Kluci pracovali až do půl deváté, na poslední tvárnice už nebylo skoro vidět. Jo, den se nám už začal docela rychle krátit.
Dnes pracovali:

Miloš Forman, Karel Ráž, Vladimír Kasl, Michal Ráž, Jiří Hůla. Všichni odpracovali po 5 hodinách.

V příštích dnech budeme postupně pokračovat v práci. Ještě nás čekají tři řady po devíti kotcích, takže se rozhodně nebudeme nudit.

Neděle 29. srpna

Dnes pracovali Kája a Michal Rážovi, připravovali další část výkopů pro ztracené bednění, pod další řadu odkládacích kotců. Miloš Forman vše vyměřil a kluci vykopali jámy pro bednění. V úterý budeme betonovat ztracené bednění... Počasí nic moc, poměrně chladno, ale jen sem tam nějaká přeháňka.

Odpracovány 2 hodiny.

Úterý 31. srpna

Počasí připomíná buď tak konec března, začátek dubna nebo říjen, listopad. Chladno, kolem 12 stupňů, vítr, zima, déšť, hnus. U nás naštěstí jen přeháňky, na horách prý napadl první sníh. No to je tedy nářez, a to dnes teprve končí prázdniny. Letošní počasí je tedy přinejmenším pěkně podivné...

Na dnes jsme plánovali pokračování v betonování ztraceného bednění pod další kotce. Kája Ráž zařídil včera dovoz písku a cementu. Michal Ráž společně s Kájou před čtvrtou odpoledne namíchali beton a byli připraveni, až dorazí Miloš Forman, aby společně pokročili v plánované práci. Vydatné přeháňky nás sice otravovaly, ale přesto se podařilo splnit dnes to, co jsme naplánovali. Další řada betonových tvárnic je připravena, abychom na ni zítra osadili další kotce. Začíná to vypadat moc pěkně, vyrovnaně. Jen Baroušek, který přebývá v prvním kotci v řadě, má kotec položený nejvýše, protože je terén trochu do kopečka. Chudák staroušek s bolavýma nohama, musí teď do kotečku vyskakovat. Kája mu slíbil, že mu udělá schůdeček, aby se mu do kotce líp lezlo. To bude rád...smajlík, už ho přece jen nohy bolí.

Počasí se tedy dneska moc "nevycajchnovalo", snad se ještě ukáže babí léto, abychom se trochu zahřáli, než přijde opravdový podzim a zima. Brr, ani se na zimu netěším. Nemám ráda plískanice, bahno, spoustu hadrů, které si musí člověk na sebe navlíct, aby mu nebyla zima. Ach jo... Tak nevím, co si o tom mám myslet, protože ty letošní "počasové" výkyvy byly opravdu extrémní. A to meteorologové a jiní podobní odborníci vyhrožují, že si na tyhle výkyvy a extrémy budeme muset zvyknout, protože prý budou teď často. No asi země prochází nějakým zvláštním obdobím, na které je lidský život krátký. Snad nás tedy nepotkají žádné katastrofické hrůzy a živelní pohromy.

Dnes odpracovali Miloš Forman, Kája Ráž a Michal Ráž po 3 hodinách.

smajlík