Obsah

 

Podzimní závod 2010

Termín konání svátek - čtvrtek 28. října 2010
Místo konání ZKO Lety
Rozhodčí Hana Golhová, Miroslav Ryneš ml.
Figuranti Roman Šonský, Jindřich Kubík
Kontakt, informace, přihlášky

Alena Vanžurová

tel. 602 362 668, e-mail: kk.lety@seznam.cz

 

PROPOZICE ke stažení

závod sponzorovali:

www.hpf.czhttp://www.reklamacentrum.cz/Supermarket ESO Lety

Krmení Fitminsponzor závodu 28.10.2010firma DESSO

www.clasic.czhttp://www.gaba.cz/www.osbet.czwww.triada.czwww.santony.cz

DĚKUJEME

*************

VÝSLEDKOVÉ LISTINY:

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VŠECH KATEGORIÍ

KATEGORIE ZZO

KATEGORIE ZVV1

KATEGORIE ZVV2

KATEGORIE IPO1

KATEGORIE -VLOŽENÝ OBRANÁŘSKÝ ZÁVOD

********

Reportáž ze závodu

FOTOGALERIE KATEGORIE ZZO PODZIMNÍ ZÁVOD-KATEGORIE ZZO

FOTOGALERIE KATEGORIE IPO1 http://vanza.rajce.idnes.cz/podzimni-zavod-IPO1-28-10-2010/

FOTOGALERIE KATEGORIE ZVV1 Podzimní závod 28.10.2010

FOTOGALERIE KATEGORIE ZVV2 Bren z Hromadného

KATEGORIE VLOŽENÝ ZÁVOD-OBRANÁŘ OBRANÁŘ

ZÁVĚREČNÝ NÁSTUP A DEKOROVÁNÍ VÍTĚZŮ závěrečný nástup

FOTOGALERIE - PORTRÉTY ... portréty..

Máme za sebou úspěšně další ročník Podzimního závodu. Příprava závodu mi letos vůbec nešla od ruky. Měla jsem tak trochu pocit, jako bych závod připravovala zbytečně. Přišlo jen pár přihlášek mailem a přihlásili se domácí závodníci. Pak už bylo ticho po pěšině. Sice jsem si pamatovala z loňska, že nakonec bylo hodně závodníků, celkem 52!, ale tentokrát to opravdu vypadalo dost zoufale. Zrovna tak, jako letos v květnu.

Nedalo mi to, abych nenapsala pár sms zpráv známým a „profláknutým“ závodníkům, jestli nemají chuť si u nás zazávodit. Ceny jsme měli připravené jako vždy bohaté a bylo jich hodně. Podle odpovědí na moje sms však bylo jasné, že tentokrát se závodníci rozjeli na více závodů, které byly ve stejném termínu, tudíž to bude na účasti určitě znát. A bylo.
Když ráno v den závodu Gábina po prezenci spočítala závodníky, bylo jasné, že je kategorie IPO1 skoro na zrušení, protože v ní byli přihlášeni pouze dva závodníci. A tak jsem klusala domů pro psa, abychom byli do počtu a mohli jsme kategorii nechat otevřenou. Původně jsem neměla vůbec v úmyslu závodit, protože když děláte pořadatele, máte hodně běhání okolo organizace závodu a máte v plánu jiné činnosti, jako je třeba fotografování všech závodníků, dost blbě se to kloubí ještě se soutěžením se svým psem. Ale co, říkala jsem si, škoda kategorie, nějak to dopadne. Závodníků bylo nakonec 27. 
Závod přijeli posuzovat rozhodčí Hana Golhová a Miroslav Ryneš. Figurovat přijeli Roman Šonský a Jindra Kubík.
V kantýně tentokrát „kralovali“ kuchař Míla Vondrášek (můj brácha) a tradičně Romana Rychlá. Bylo navařeno několik druhů jídel, takže bylo na co se těšit. Napekla Majka Šubrtová, jako vždy.
Vedoucím závodu byl tentokrát nováček, Miloš Forman, na kterého tahle funkce zbyla, protože ostatní, kteří přicházeli na funkci v úvahu, buď závodili na tomto závodu nebo závodili jinde anebo měli už jinou funkci. Byla jsem ráda, že Miloš funkci přijal. Své nové funkce se zhostil na výbornou.
Vzhledem k tomu, že bylo relativně málo závodníků, nespěchali jsme s nástupem. Bylo jasné, že závod dneska skončí v dobrém čase. Počasí slibovalo, že nebudeme muset být zalezlí v klubovně a klepat se zimou, předpovídali na toto pokročilé datum docela teplé počasí, sice pod mrakem, ale slušně, což se také vyplnilo. Dokonce na nás párkrát i zasvítilo sluníčko, což snad bude znát i na kvalitě fotek…..
Na slavnostním nástupu stálo 6 závodníků v kategorii ZZO, 5 závodníků v kategorii ZVV1, 5 závodníků v kategorii ZVV2, 3 závodníci v kategorii IPO1 a na startovní listině bylo 8 jmen v kategorii vloženého obranářského závodu.
Po nástupu si všichni vylosovali startovní čísla tradičně vytažením konzervy pro psa s číslem.
A mohlo se začít. Nejprve šli závodníci v kategorii ZZO, kterou posuzovala Hanka Golhová. Někteří měli problém s cvikem „volno“, což následně ovlivnilo hodnocení přivolání. Poměrně slabší měla většina závodníků aport. Mezi závodníky, kteří byli „na bedně“ rozhodovaly jen těsné bodové rozdíly.
První místo obsadila Lenka Holíková z naší organizace s německým ovčákem Quinto z Elbu alias Satanem s 56 body. Druhá byla Renata Hrubá z Libně s německým ovčákem Chadem ze Středohor s 55 body, třetí byla Helena Vacínková ze Středokluk s malým kníračem Barock Hel-Mich s 53 body.
Po kategorii ZZO se pokračovalo poslušností podle ZVV1, na place se vystřídali rozhodčí, posuzoval Miroslav Ryneš. Úroveň výkonů byla slušná, u jednoho psa se bohužel projevila reakce na střelbu, takže byla jeho poslušnost anulována.
Po jedničkách nastoupily ZVV2, opět došlo ke střídání rozhodčí na place, vrátila se tam Hanka Golhová. Poslušnosti ve dvojkách měly velmi dobrou úroveň, kromě jednoho psa, jehož poslušnost nebyla tak pěkná.
Jako poslední nastupovali na poslušnost závodníci kategorie IPO1. Abych nezapomněla, opět změna rozhodčí, posuzoval Miroslav Ryneš. IPO je IPO a podle toho vypadalo bodové hodnocení. Požadovaná přesnost cviků ovlivnila ohodnocení tak, že získané body závodníků byly poměrně nízké. Dvě závodnice získaly po 70 bodech, jedna dokonce jen 67 bodů. Přísné posouzení a hodnocení výkonů je na závodu jistě správné, ale….
Tak a poslušnosti byly hotové. Jede se dál, jdeme na obrany. Začínalo se kategorií ZVV1. Z pěti předvedených výkonů byly dva velmi dobré, jeden výborný, jeden uspokojivý, jednomu psovi byla obrana anulována pro nezájem o figuranta.
V kategorii ZVV1 zvítězila Petra Adamcová z Bukova s rotvajlerem Jonnym bez PP se 175 body (z celkových 200 – závody byly beze stop), druhé místo obsadil domácí Luděk Hrudka s německým ovčákem Garym z Hromadného se 162 body. Tady si dovolím „připodotknout“, že Gary je velmi mladý pes a jeho páníček závodil, myslím, poprvé, takže hodně věcí ovlivnil svojí nervozitou. Ale to je normální. Gary ztratil celých 9 bodů na průzkumu terénu, přestože měl dobře natrénováno. Jinak celkově poztrácel na obraně minimum bodů. Je to nadějný pes. Třetí místo obsadil Břetislav Žaloudek ze Stráže pod Ralskem s fenou německého ovčáka Baskou z Vrchlického návrší se 158 body. Fenku jsme mohli vidět na našem jarním závodu v kategorii ZM a podle mého názoru se od jara velmi zlepšila.
Obrany rychle pokračovaly, přišly na řadu „dvojky“. První šla Majka Šubrtová s Brenem z Hromadného. Bren je známý svojí razantní a excelentní obranou. Těšili jsme se na jeho obrany. Bohužel jsme byli všichni překvapeni, nejvíce však Majka, když Bren špatně vyhodnotil situaci a přepadl figuranta podruhé při dodělání prohlídky. Majku při tomto nečekaném přepadu dokonce porazil, takže překvapeně zírala, co se děje. Zkrátka zkrat, který ukončil neúspěšně celou obranu nulami. Škoda.
Pak už běželo všechno jako na drátkách až do konce kategorie. První tři závodníci měli stejný počet celkových bodů, 182. O umístění tedy rozhodovaly body z disciplíny obrana. A tu měli nejlepší Vláďa Kasl s Irem (Cafú Půlnoční měsíc), získali za ni 95 bodů. Na druhém místě byla Miroslava Worlová z Bukova s německým ovčákem Lukasem z Jirkova dvora s 93 bodovou obranou a na třetím místě byla Petra Horáková z Libně s border kolií Bártem Stříbrný permoník s 92 body za obranu.
Obrana podle IPO byla rychlá. Jako první nastoupil staford Bastien se svojí paničkou Zorou Bromovou z Libně. Jejich obrana byla bohužel anulována, protože Bastien při pokusu o útěk nedostihl figuranta a vůbec si nekousl. Další obranu absolvovaly Katka Kloučková se svojí fenou německého ovčáka Corou Půlnoční měsíc. Získaly 72 bodů. Nakonec jsem šla já s Hankem ze Srnčího dolu alias Honeyem, za výkon jsme obdrželi 77 bodů, a světe div se, tím jsme získali první místo.
Musím říci, že mi pes udělal velkou radost nejen tím, že jsme byli první, ale hlavně svým výkonem. Na poslušnosti jsem byla spokojená, protože podal svůj stálý standardní výkon, který je sice podle přísného posuzování IPA hodnocen menším počtem bodů kvůli nepřesnostem, poštěkávání v radostném očekávání dalšího cviku a radostném poskakování, které je hodnoceno jako neukázněnost. Ale když se to vezme z té druhé strany, já jsem ráda za veselého, i když neukázněného psa, kterého cvičení baví. Chyba je totiž určitě hlavně na mojí straně. Ještě se máme hodně co učit. Podle mého názoru je ale určitě lepší veselý pes plný chuti do cvičení, než pes, který sice cvičí přesně, ale v jeho projevu je vidět strach z psovoda. Nakonec i zkušení závodníci dobře vědí, že jedna z nejtěžších věcí je právě to, naučit psa cvičit přesně, ale aby v jeho projevu zůstala ta radost ze cvičení.
A co se týká obrany, i tam můj pes předvedl přesně to, co dělá při tréninku. Je to pes přemýšlivý a velmi chytrý. A u takových psů se každá chyba udělaná ve výcviku vymstí. Můj pes nikdy nebude „razantní bourák“, který do toho půjde po hlavě, naopak, můj pes vždycky přemýšlí a téměř vždycky něco taky vymyslí…. No, hlavně, že se máme rádi. Ale lhala bych, kdybych teď nenapsala, že mi pohár a první místo udělalo obrovskou radost. Ale dost už povídání o mě a mém psovi.
Po obranách v IPO1 jsme zorganizovali přípravu poslední kategorie, kde bylo přihlášeno 8 závodníků, vloženého obranářského závodu. Přepad za autem a následné zadržení figuranta přes protipovodňovou hráz s odhozením předmětu po psovi figuroval Jindra Kubík, kontroláky na 150 kroků figuroval Roman Šonský. První část posuzovala Hanka Golhová, kontroláky posuzoval Miroslav Ryneš.
Úroveň zákroků se podle mého názoru oproti loňskému roku zlepšila. Z osmi závodníků selhal na kontrolním zadržení pouze jeden pes. V této kategorii zvítězil Vláďa Kasl s Irem (Cafú Půlnoční měsíc) se 196 body z celkových 200. Na druhém místě byla Majka Šubrtová s Brenem z Hromadného se 188 body, třetí Miroslava Worlová s Lukasem z Jirkova dvora se 187 body.
Bylo kolem půl druhé odpoledne, když skončil poslední závodník. Gábina Stará se celý den činila v kanceláři, takže postupně uzavírala jednu kategorii po druhé, vypisovala diplomy a tiskla výsledkové listiny. Prostě na Gábinu je stoprocentní spolehnutí, odvedla výbornou práci. Zbývalo připravit závěrečný ceremoniál. Kdo měl ruce a nohy, pomáhal nosit spoustu cen na plac. Počasí bylo super, dokonce vysvitlo sluníčko, času bylo dost, nikdo nikam nespěchal, a tak jsme v klidu připravili slavnostní nástup, narovnali všechny ceny a trofeje podle umístění. Už zbývalo jen podepsat diplomy a mohli jsme „zahájit ukončení“ dnešní akce.
Předávání diplomů a trofejí se ujal předseda Kája Ráž společně s Milošem, pomáhal Vašek Mejstřík (dnešní střelec), Gábina předávala diplomy. Kromě vyhlášení prvních třech závodníků v každé kategorii, kteří získali poháry, medaile a kromě dalších cen také poukázky na slevu v internetovém obchodu www.santony.cz, byli vyhlášeni a odměněni cenami nejmladší závodník, kterým se stala Petra Horáková z Libně, nejstarší závodník, kterým byl náš předseda Kája Ráž, nejlepší žena psovod, kterou se stala Mirka Worlová z Bukova a získala kromě dalších cen i šperk. Dále byla vyhlášena nejlepší obrana, kterou vyhrál Vláďa Kasl a získal tak sošku německého ovčáka. Další sošku německého ovčáka získala za nejlepší poslušnost Petra Adamcová z Bukova.
Po celý den se střídaly v natáčení závodu u kamery dcera Lenky Holíkové se svým bráchou, já jsem lítala celý den všude možně s foťákem, takže budu muset roztřídit a upravit „miliony“ fotek, ke kterým přidám ještě fotky z Kájova foťáku, který mi v průběhu dne ve volných chvílích zdatně pomáhal vytvářet také momentky z výkonů. V kuchyni trochu ubylo z množství výborného jídla, které navařil můj brácha kuchař Míla a celý den se staral společně s Romčou Rychlou o hladové krky. A komupak jsem zapomněla poděkovat? Snad proboha nikomu.
A nakonec závěrečné hodnocení akce:
Velké poděkování patří všem našim štědrým sponzorům za věcné dary pro závodníky. Sponzoři jsou jmenovitě uvedeni v záhlaví reportáže.
Firma HPF z Rudné u Prahy sponzorovala krmením Bento Kronen Happy Live kategorie ZZO, ZVV1, ZVV2, obranářský závod, nejlepší obranu a nejlepší poslušnost, kategorii IPO1 sponzorovala firma Dibaq krmením Fitmin, dále nejstaršího a nejmladšího závodníka a nejlepší ženu psovoda. Děkujeme.
Další poděkování je ode mě směrováno všem, kteří pomáhali s čímkoliv okolo závodu, ať už to bylo trošku nebo víc, protože všichni jsou důležití a bez nich by to nešlo tak dobře, jak to šlo.
Poděkování patří také oběma rozhodčím a oběma figurantům.
Pak musím pochválit počasí, protože se chovalo opravdu slušně, nezlobilo, nepršelo (jen pět a půl kapky), bylo zkrátka skoro akorát.
Pochválit bych měla tentokrát i cyklisty, protože nebrblali, nenadávali, jezdili opatrně a dokonce i slézali z kol a proplétali se mezi diváky, účastníky, psy a dětmi…. dokonce se hojně i zastavovali a sledovali naše snažení na place a patřičně ho komentovali.
Diváků bylo myslím také přiměřeně, nálada byla podle mého názoru a toho, co jsem viděla a slyšela, dobrá.
Na nástupu mě pobavily spokojené komentáře závodníků z prvních míst o nutnosti odvozu cen nákladními auty, protože se do svých osobních se všemi cenami nevejdou. Takže si myslím, že ti závodníci, co přijeli, určitě nelitovali, litovat mohou jen ti, kteří dnes nepřijeli. Tak snad zase příště, tentokrát na jaře, tradičně 1. května 2011, kdy bude další závod, na který všechny závodníky srdečně zveme.
Vím, že akcí je hodně, termínů je stále stejně, jsou to víkendy a svátky, a tak se akce musí nějak rozdělit a závodníci taky. I přesto, že jsme čekali větší příliv účastníků, nevadí, závod se povedl a těšíme se na další.
Další radost mě udělalo, že na tomto závodu bylo celkem devět účastníků z naší organizace, takže ten závod byl taky i pro nás. A ještě víc mě těší, že jsme mezi závodníky nezapadli na posledních místech, ale že o nás bylo docela dobře slyšet i jsme byli vidět. V kategorii ZZO jsme měli dva závodníky, v ZVV1 jednoho, v ZVV2 dva, v IPO1 jednoho a v obranářském závodu dokonce tři závodníky.

Letošní závod skončil, můžeme se těšit na příští rok, kdy se bude konat už 4. ročník tohoto závodu.

Snad jsem opravdu na nic a na nikoho nezapomněla. Alena Vanžurová