Obsah

 

Zkoušky z výkonu podle KJ Brno

Termín konání sobota 9. října 2010
Místo konání ZKO Lety
Rozhodčí Rudolf Baudyš
Figurant Roman Šonský 
Kontakt, informace, přihlášky

Vladimír Kasl

tel. 731 489 759, e-mail: elektro.kasl@seznam.cz

 

Fotogalerie ze zkoušek

 

Odkaz na fotogalerii

 Reportáž ze zkoušek

Trochu opožděně usedám k počítači a začínám přemýšlet o tom, jak vlastně zkoušky v sobotu probíhaly... Proč jsem reportáž nemohla napsat hned, o tom až někdy jindy...

Takže ke zkouškám.

Soupiska adeptů na zkoušky byla tentokrát čtyřstránková a chybělo na ní do počtu dvaceti lidí pouze jedno jméno, aby byly stránky úplně plné. Takže v pátek večer bylo přihlášeno celkem devatenáct lidí, z toho devět na ZOP, šest na ZPU1, dva na ZPU2 a dva na úplně novou zkoušku ZPU S. Zkušenému oku bylo jasné, že bude sobota velmi náročným dnem.  A byla.

Ráno jsme se sešli v půl osmé v klubovně, někteří už ale minimálně půl hodiny venčili psy v okolí cvičáku a "klepali venku pěkně kosu", protože bylo velké chladno, tuším, že bylo kolem mínus dvou stupňů. Brr, to je docela brzy na mrazy. Moc se nám nechtělo se navlékat do zimních věcí, ale bundy a teplé kalhoty včetně bot nám tedy dneska byly opravdu dobré. 

Po kontrole papírů byl v osm nástup na place. Jeden psovod se na zkoušku nedostavil, takže bylo osmnáct adeptů. Řada psovodů se psy byla velmi, velmi dlouhá, takže se mi nevešla ani do objektivu. A taky byla pestrá, protože v ní stáli zástupci spousty psích plemen. Německých ovčáků bylo tentokrát celkem devět, čtyři hovawarti, jeden dobrman, jeden německý pinč, jeden belgický ovčák groendal, jeden staford a nakonec jedna border kolie. Tolik výčet plemen.

Při nástupu byla nad řekou mlha, ale bylo jasné, že jakmile se mlha zvedne, bude svítit sluníčko a bude hezky. Po nástupu se vydal pan rozhodčí s vedoucím zkoušek a psovody na terény na stopy. Čuchat se jelo opět na louky nad Řevnice. Na cvičáku zůstali jen psovodi, kteří se chystali na skládání zkoušek ZOP. Jak to vypadalo na stopách, to jsem slyšela z vyprávění, protože jsem na stopy nejela. Bylo to jako vždy, některým se vedlo lépe, některým hůře. 

Deset stop je deset stop, všechno chce svůj čas, a tak se s poslušnostmi začínalo po jedenácté hodině. Nervozita začátečníků, kteří skládali ZOPky byla jako vždycky velká. A když se k nezkušenosti začátečníků přidá nervozita, je to pak na výkonech pejsků i jejich páníčků vidět a bodíky ubývají. Nejdříve posuzoval pan rozhodčí individuální poslušnosti ZOP, pak ZPU1, ZPU2 a ZPU S, tedy jako vždy od nejnižší zkoušky po tu nejsložitější. Čas utíkal, sluníčko pěkně hřálo, na hrázi se zastavovalo spoustu diváků, i cyklisti, kteří projížděli okolo se zastavovali a sledovali výkony.

Pan rozhodčí pokračoval bez přestávky na jídlo a pití. Rádoby kritikové na hrázi komentovali výkony někdy pochvalně, někdy kriticky, jak už to bývá. Byli i tací, kteří ostřížím zrakem sledovali se zaujetím hodnocení pana rozhodčího, fotoaparáty cvakaly... všechno běžělo tak, jak to běžet má. Následovaly skupinové poslušnosti a pak přišla na řadu zajímavá část zkoušek ZPU S. Tato nově zařazená zkouška z výkonu je náročnou skladbou cviků. Už stopa byla náročná tím, že oproti jiným zkušebním řádům nezačíná klasicky u zapíchnuté tabulky do země, ale vyhledáním nášlapu, trochu podobným stylem, jako bývala dříve těžká zkouška FH2. Takové vyhledávání nášlapu se musí se psem natrénovat, protože je to pro něj něco nového. Stopa je to cizí, má celkem tři úseky, přičemž jeden lom je do pravého úhlu (možno však i doleva -:) smajlík...) a jeden úhel je ostrý (může být ven nebo dovnitř tvaru stopy).

Poslušnost u této zkoušky je trochu podobná ZVV3, pak jsou tam však přidány prvky ze záchranářských zkoušek. Pes musí překonávat netradiční překážky, jako je skok do dálky přes překážku, rovný žebřík s jedním náběhovým prknem, kdy na konci překážky musí pes zůstat na žebříku stát a psovod ho musí z překážky sundat v náruči. Další překážkou je "houpačka" a náročné jsou i vysílačky do dvou směrů s přivoláním a ještě překonání nízké kladiny tam a zpět, aport přes áčko, plížení, povely na dálku (štěkání, sedni, lehni vstaň) ... Pak je nutné absolvovat ještě další speciální disciplíny, jako je rozlišení předmětu a nakonec zase záchranářské prvky při vyhledání figuranta - v tomto případě zraněného, vyštěkání zraněného a ovladatelnost psa při transportu zraněného. Zajímavé je také vyhledání a vyštěkání figuranta vleže, úkryt figuranta (zraněného) je mezi třemi ohni. Snad jsem na nic z této zajímavé zkoušky nezapomněla. Podle mého názoru je to zkouška zajímavá, inspirativní a náročná. Mohou jí nacvičovat například ti, kteří nedělají se svými psy klasické obrany. Každopádně stojí za to zkusit připravit psa na tuhle zkoušku.

Ale to jsem se nějak zapovídala. Po speciálkách následovaly ještě klasické obrany podle ZPU2. Čas se hodně nachýlil, myslím, že bylo rozhodně po třetí hodině odpolední, když pan rozhodčí odcházel z placu se svými poznámkami, aby je v klidu u stolu u klubovny zpracoval do konečného hodnocení. Pak Gábina jako vždy zpracovala za asistence pana rozhodčího protokoly a soupisku a už bylo možné dopsat vše do výkonnostních knížek a oficiálně zakončit zkoušky jejich zhodnocením.
Mezitím jsme se všichni nabaštili, zmizel v nás obrovský hrnec bramboračky a hodně porcí guláše s knedlíky nebo s chlebem. V kantýně se otáčela Romana Rychlá (dostála svému jménu), za což jí patří velké díky. Bramboračku vařila moje maličkost a gulášek byl dílem mého bratra kuchaře, za což mu také patří díky.

A jak že ty zkoušky vlastně dopadly? Mno... jak bych to jen řekla. No samozřejmě dopadly dobře, jen bohužel tentokrát byli někteří psovodi zklamáni a smutní. Z celkových 19 přihlášených nastoupilo, jak bylo již napsáno pouze 18 psovodů. Z osmi ZOP bylo šest úspěšných, přičemž čtyři měli známku výborně a dva velmi dobře. U ZPU1 už byl pan rozhodčí přísnější,  takže z celkových šesti uchazečů obdržel jeden známku uspokojivě, jeden dobře, tři velmi dobře a jen jeden výborně. Vůbec se nevedlo dvěma uchazečům o zkoušku ZPU2, a to bohužel až v poslední disciplíně, kdy ani jeden nedosáhl na bodový limit, který by na splnění zkoušky stačil.
Radost ze složené zkoušky si mohli užívat oba psovodi, kteří skládali zkoušku ZPU S, jeden na známku uspokojivě a druhý na velmi dobře.

Skončila další akce letošního podzimu. Počasí se nám mimořádně vydařilo, mohli jsme si užít podzimního sluníčka, kteřé velmi příjemně hřálo celý den. Úspěch ze složené zkoušky hřál u srdíčka, kvůli neúspěchu ukápla sem tam i slzička. Člověka zamrzí, když se nedaří a nějakou dobu to trvá, než neúspěch přežvýká a stráví. Ale je nutné si nakonec říci, že kdyby nás v životě potkalo jen to, že nesložíme zkoušku z výkonu, mohli bychom si určitě radostně pískat. V životě nás totiž potkávají mnohem a mnohem těžší zkoušky, kterým musíme čelit, než jsou ty zkoušky s pejsky. Když budeme všichni zdraví, můžeme si v budoucnu udělat zkoušek z výkonu kolik budeme chtít a věřte, že to vyjde. Tak nesmutněte a až vás ten smutek z neúspěchu přejde, přijďte zase trénovat na další zkoušku z výkonu. Pojďte dělat to, co nás baví a baví to i naše chlupáče.

 sluníčko