Obsah

 

Zkoušky z výkonu podle NZŘ

Termín konání neděle 14. listopadu 2010
Místo konání ZKO Lety
Rozhodčí Renata Machová - Angelovová
Figurant Roman Šonský 
Kontakt, informace, přihlášky

Vladimír Kasl

tel. 731 489 759, e-mail: elektro.kasl@seznam.cz

Reportáž ze zkoušek

fotogalerie ze zkoušek

Poslední zkoušky z výkonu letošního podzimu jsou za námi. A jaké byly?

Počasí bylo přímo nádherné, na psy bylo dokonce až moc teplo. Po place jsme chodili dokonce v tričkách s krátkými rukávy, jaké bylo teplo. Obloha byla skoro celý den téměř bez mráčku a sluníčko opravdu hřálo. Na kopcích nad Halouny, kde byly terény na stopy, to však hodně foukalo.

Po sobotním posvícení, které se konalo v Letech na návsi, byli někteří z nás docela unavení a nevyspalí. Přesto jsme se začasli scházet kolem sedmé už v klubovně. Tedy jen někteří. Ostatní dorazili trochu později, nicméně přesto včas.

Na soupisce bylo šest zkoušek ZZO, jedna ZM, dvě ZPS 1 a jedna ZVV3. Z toho vyplynulo, že naše „šlapka“ Vašík Mejstřík jel s vedoucím zkoušek Kájou Rážem položit na Halouny speciálky a trojkovou stopu, zatímco my ostatní včetně paní rozhodčí jsme si mohli ještě v klídku vychutnat kávu. Tedy úplně v klídku asi ne, protože se přitom kontrolovala soupiska a „papíry“. Nicméně všechno dopadlo dobře, Kája nechal šlapače pokládat stopy na loukách a vrátil se, abychom mohli zahájit zkoušky.

Po nástupu, kontrole tetování a čipů jsme zahájili poslušnostmi speciálek. Po nich následovala poslušnost ZVV3 a pak ZM. Časově to stále vycházelo, protože speciálky jsou dvouhodinové a trojka dokonce tříhodinová. A tak jsme pokračovali dále poslušnostmi podle ZZO. Dokonce jsme stihli i speciálky ZZO. Po jedenácté hodině jsme vyrazili do Haloun na stopy. Nejdříve měli čuchat speciálky. Sluníčko hřálo, u lesa bylo příjemně, ale na loukách fučelo jako blázen. První speciálka stopu zvládla, ale psovod nebyl z výkonu svého psa moc nadšený. Body nicméně body stačily, takže měla tato dvojice zkoušku už v kapse. Druhá dvojice na speciálce byla méně úspěšná, bohužel se na stopě trochu ztratili, a tak je paní rozhodčí odpískala.

Potom jsme spěchali na další terén, kde byla položená tříhodinová trojková stopa. Počasí bylo opravdu velmi teplé na takhle pozdní listopadové datum, do toho silný vítr, byli jsme zvědaví, jak si pes s těžkou stopou v rozfoukaném terénu poradí. Bohužel měl pes problémy už na prvním úseku, kdy se natolik odklonil od stopy, že byla jeho stopa ukončena.

Zbývalo položení stopy podle ZM a její vypracování. Stopa je krátká, jen sto padesát kroků, takže byla položená rychle. Její vypracování bylo také velmi rychlé, pes ji vypracoval v rychlém tempu, psovod měl co dělat, aby mu stačil. Kvůli myším dírám pes trochu zaváhal na nášlapu, takže psovod ho musel uvést podruhé. První úsek vypadal dobře, foukalo to zprava, ale pes šel i přes velký vítr ve stopě. Lehounce přešel lom, asi o metr, metr a půl, pak se hned stáhl do stopy a vypracoval druhý úsek, který byl proti větru. Kupodivu šel s nízkým nosem. Označení předmětu trochu šikmo, ale sláva, je konec. Psovi se to ale moc nezdálo, je zvyklý už na stopy ve tvaru „U“ s několika předměty, a tak svojí paničce moc nevěřil, že už je opravdu na konci. Pak se ale radoval, že už může běžet pro balónek.

Tak a už můžeme frčet nazpátek na cvičák. Zbývá jen obrana podle ZM a jedna háravá fenka v ZZO. V klubovně na nás čekala dobrá zabijačková polévka, jitrnice a jelítka. Dali jsme si „gáblík“. Po jedné hodině se šlo na jedinou obranu, která byla dneska na programu. Obrana podle ZM je velmi krátká a rychlá, zkouška je hotová, blahopřání od paní rozhodčí.

Zbývala už jen poslední adeptka na ZZO, háravá stafordka. Panička byla za celé dopoledne pěkně vynervovaná, čubinka naopak velmi veselá. Obzláště aportíček fenku natolik rozveselil, že se rozhodla, že si s ním hezky zaběhá okolo paničky i okolo paní rozhodčí. Legraci jí trochu překazila panička, která se jí snažila přivolat i s aportem, což fenku nakonec otrávilo a k paničce přišla. Naděje na úspěšné složení zkoušky však definitivně panička stafordky ztratila, když se fena zvedla z dlouhodobého odložení a vesele běžela k ní. Vzhledem k tomu, že předcvičující pes měl za úkol splnit cvik volno s přivoláním, dovolila paní rozhodčí odložit fenku ještě jednou na dlouhodobé odložení. fence se však vyloženě nechtělo ležet daleko od paničky, a tak se rozhodla svůj příchod k paničce zopakovat. Konec, útrum, nezadařilo se. Symaptická stafordka si tak musí ještě chvíli potrénovat, než bude moci na jaře zkusit zkoušku znovu a spravit si tak svoji reputaci. Nic se neděje, zkouška je od slova zkoušeti, a tak se pravděpodobně zase na jaře se symaptickou fenečkou a jejími majiteli zase uvidíme.

Konečná!!! Jdeme psát papíry. Gábina je už připravená jako vždycky splnit každé přání rozhodčích. V klubovně diktuje paní rozhodčí Gábině výsledné body adeptů na zkoušky a my si jdeme zatím klidně trénovat obrany na plac.

Po ukončení administrativních záležitostí spojených se zkouškami bylo oficiální zakončení zkoušek, vyhlášení výsledků, předání papírů majitelům – psovodům. Zbývalo jen krátké poděkování paní rozhodčí a ještě hodnocení od paní rozhodčí. Z deseti psovodů bohužel čtyři dnes nebyli úspěšní, z toho dvě ZZO, jedna speciálka a ZVV3. Šest dvojic se mohlo z dnešního úspěchu radovat a založit si do desek další protokol ze složené zkoušky. Blahopřejeme.

Venku bylo pořád nádherně, sluníčko trhalo rekordy a my jsme mohli jít pokračovat v tréninku obran. Poslední letošní sportovní akce se vydařila, většina z nás může být spokojena. Čeká nás zbytek podzimu a dlouhá zima, kdy až do jara máme čas na trénink našich psů na další zkoušky z výkonu, které nás čekají na jaře příštího roku. Určitě budeme trénovat hlavně poslušnost a obrany, pokud bude sníh, tak to bude slabší se stopami.

Tak a to je konec pohádky…, co to vlastně povídám. To je konec dnešních zkoušek, které byly, jak už bylo napsáno na začátku tohoto článku, posledními letošními zkouškami.