Obsah

 

Zkoušky z výkonu podle NZŘ

Termín konání sobota 2. října 2010
Místo konání ZKO Lety
Rozhodčí Miroslav Schober
Figurant Roman Šonský
Kontakt, informace, přihlášky

Vladimír Kasl

tel. 731 489 759, e-mail: elektro.kasl@seznam.cz

 

Reportáž ze zkoušek

Skoro každé zkoušky, které jsme pořádali, byly většinou obsazeny téměř maximálním počtem možných zájemců. Čím to bylo, že tentokrát nás bylo jen sedm, nevím. Nicméně i sedm je dost, podle toho, jaké zkoušky z výkonu jsou právě skládány. A tuto sobotu byly skládány dvě ZZO, tři ZVV1, jedna ZVV2 a jedna ZVV3.

Počasí, které hlásaly předpovědi, vyšlo. Ráno byla trochu mlha, chladno, rosa jako řeka. Na stopu výborné počasí. Po kontrole tetování a čipů na nástupu vyrazily "jedničky" na louky nad Řevnicemi. Šlapač, který měl pokládat trojkovou stopu jel na vybraný terén s panem rozhodčím. Ten se pak vrátil za jedničkami. Šlapač pak pokládal ještě dvojkovou stopu. Mezitím jsme postupně položili stopy pro ZVV1 a následně je vypracovávali se psy. Všichni tři jsme byli na stopě úspěšní, a tak jsme se mohli jet na cvičák připravovat na poslušnosti. Rozhodčí zůstal ještě se ZVV2 na louce.

První část zkoušek měla tedy téměř polovina z nás za sebou. V klubovně samozřejmě nechyběly debaty o tom, jak je kdo nervózní a co jeho pes umí či neumí, co asi zkazí a vymyslí za novoty, a tak dále. Vypovídat se trochu z nervozity většinou funguje.

Po návratu rozhodčího ze stop začínaly poslušnosti trojkovou poslušností, aby měl pes čas si odpočinout, než půjde vypracovat tříhodinovou stopu.

Zkouška ZVV3 je velmi náročná ve všech třech disciplínách, ale určitě nejtěžší z této zkoušky je poslušnost. Pes musí absolvovat kromě jiného vykonání povelů pouze na posunky, a to vzdálenost dvacet kroků od psovoda. To vyžaduje naprostou soustředěnost. Součástí této zkoušky je také absolvování vysoké kladiny oběma směry. Záludností jsou také vysílačky s přivoláním, které jsou prováděny z místa do dvou směrů, vždy na 50 kroků s přivoláním. Vysílačky se provádějí v terénu mimo cvičiště. To jen tak trochu na vysvětlenou. Ti psovodi, kteří tuto zkoušku už skládali, dobře ví, jak je těžké psa na ni připravit. Vzhledem k tomu, že je to zkouška nejvyšší v NZŘ, je také podle toho posuzována, tedy přísně s vysokou náročností na přesnost provedení cviků. A věřte, že to dovedou body hodně rychle ubývat.

Jak už bylo napsáno, první poslušností byla poslušnost trojková. Psovod byl hodně nervózní a pes taky, takže se to projevilo hned na začátku jeho roztěkaností. Zejména při provádění povelů na dálku bylo vidět, že pes je nepozorný, a tak nereagoval hned na první povel psovoda. To zvýšilo pravděpodobně jeho nervozitu. Než se oba zkoncentrovali, měli polovinu poslušnosti skoro za sebou. Na hrázi by bylo slyšet upadnout i jehlu, jaké tam bylo ticho, abychom dvojici na place nerušili. Sice občas bylo slyšet cvaknutí foťáku, ale jinak úctyhodné ticho. Ještě vysokou kladinu a už se to bude chýlit ke konci.... No a po kladině si zavolal pan rozhodčí psovoda se psem na výchozí bod a začal vysvětlovat směry vysílaček. Bylo vidět, jak psovod ztuhnul, protože měl vysílačky natrénované v terénu po stopách. Jeho nervozita dostoupila vrcholu. První vysílačka se nepovedla, pes evidentně nepochopil, proč ho pán posílá někam, kam nikdy neběžel. A tudíž když není vysílačka, není hodnoceno ani přivolání. Body mizely do nenávratna. Druhá vysílačka byla dobrá, přivolání taky. Všem nám začínalo být pomalu jasné, že body pravděpodobně nebudou stačit. Pan rozhodčí počítal, počítal, hodnotil, zase počítal, až se dopočítal 66 bodů. Inu tyhle body na postoupení "do dalšího kola" nestačí. Na psovodovi bylo vidět velké zklamání. To se prostě stává, že člověk věnuje hodně času přípravě psa a pak přijde zklamání, když se to nepovede.

Na place pokračovala poslušností ZVV2, pak následovaly tři jedničky. Potom byla přestávka na svačinu. Po svačině se pokračovalo poslušnostmi a speciálními disciplínami podle ZZO a nakonec mělo přijít to nejlepší, tedy disciplína obrany. Obrany začínaly tentokrát jedničkami. Ani jeden pes v jedničkách neoběhal všechny makety, všichni oběhli jen čtvrtou a pak mastili rovnou k vyštěkávací maketě. Lumpové. Při tréninku by si to nedovolili, ale jak vycítí nervozitu psovoda, vidí chlapa s deskami u makety, je hotovo, vědí, že jsou na zkoušce, a že páníček nic nemůže dělat, a tak to zkusí zjednodušit si práci. Prostě jak říkám - jsou to lumpové mazaní.

Obrany byly také úspěšné, body byly vcelku slušné. Zkoušky podle ZZO, abych nezapomněla, byly také úspěšné. Na hodinách bylo myslím po jedné, když jsme šli do klubovny vypisovat papíry.

Bramboračka už byla snědená, v kantýně ale voněla kuřecí stehna s bramborem. Vrhli jsme se konečně na jídlo, takže se po něm zaprášilo. Romana Rychlá (které je třeba moc poděkovat) se starala o naše hladové krky a krmila nás jídlem, které jsem tentokrát navařila opět já.

Zkoušky se chýlily ke svému konci. Gábina všechno vypsala s panem rozhodčím, vytiskla protokoly a soupisku a už se mohli pan rozhodčí s vedoucím zkoušek Luďkem Hrudkou (tradičně) podepisovat. Zbývalo všechno zhodnotit, rozdat papíry a pak už adié...

Ba ne, ještě chvíli se vzrušeně debatovalo na téma zkušebního řádu, nejasnostech jeho doplňků a zmatků co platí a co už neplatí, co se změnilo a kdy se to změnilo, a tak vůbec o životě kynologů .... Vzhledem k tomu, že jeden z těch, kteří skládali také zkoušku z výkonu, byl další rozhodčí, bylo o čem hovořit a dalo by se hovořit dlouho. Diskuse byla podle mého názoru jistě plodná, i když se na některé věci názory různily. Na většině věcí, které byly předmětem diskuse, jsme se však shodli, a tak jsme diskusi uzavřeli a šli raději trénovat na plac obrany. Za týden nás čekají další zkoušky, pak závody a ještě jedny zkoušky, a tak bylo třeba, abychom opravili to, co jsme dnes trochu pokazili, abychom se posunuli dál nebo výš, či jak to chcete pojmenovat...

Počasí vydrželo skoro až do večera, hlavně po celou dobu, co se kousalo. Bylo docela příjemně, dokonce jsme odpoledne chodili v tričkách s krátkými rukávy.

Další akce je za námi. Ze sedmi účastníků zkoušek bylo šest úspěšných. Myslím, že můžeme být spokojeni.

http://vanza.rajce.idnes.cz/zkousky-2-10-2010/