Obsah

 

Neděle 9. ledna 2011

Už v sobotu večer bylo jasné, že letí řeka nahoru. Sledovali jsme internet, předpoklady byly, že hladina Berounky půjde minimálně na 1. stupeň povodňové aktivity, na horním toku a přítoky Berounky stoupaly. Obleva, tání sněhu, do toho déšť, musíme doufat, že to půjde rozumně. V Černošicích hlásili 2. stupeň PA, protože tam byla nastavěná bariéra z ledu. Ta se hnula údajně kolem půlnoci, tím, jak se zvedal stav hladiny řeky, bariéra odplavala. V průběhu sobotního odpoledne připlouvaly další kry a ledy od Karlštejna a další ještě z jiných lokalit.

Dnes byla řeka už na prvním stupni a pomalu stále stoupá. Během dopoledne jsme se rozhodli zrušit z bezpečnostních důvodů kurzy pro štěňata, protože by bylo velmi nebezpečné, kdyby některé štěně vběhlo z nerozumu do řeky. Jistota je jistota, a tak raději počkáme, až Berounka klesne. Dokonce jsme kolem oběda vyndaly příčné oplocení, aby v případě vystoupání hladiny na plac mohla voda volně odtékat. Snad to nebude tak hrozné, sledujeme stále přilepení na obrazovkách počítače, jak Berounka stoupá.

Fotogalerie z 9. ledna 2011

blíží se velká voda

 

Úterý 11. ledna 2011

Berounka dosáhla v pondělí 10. ledna téměř 2. SPA, chyběly pouze 3 cm. Voda se vylila z koryta před sokolovnou a dále směrem k našemu cvičišti. Malý plac byl trochu zasažen, na velkém cvičišti to bylo "tak tak", prostě téměř zároveň s terénem.
Dnes Berounka od poledne pomalu klesá, zhruba po jednom centimetru za hodinu. Předpověď počasí je snad příznivá, co se týká deště. Co se týká teplot, mělo by přes den být hodně teplo, dokonce o víkendu až 11 stupňů, v noci by teploty měly být o trochu nižší. Nicméně je jasné, že bude dále pokračovat obleva, tání sněhu. Kulminace Berounky a odtékání při zvýšené hladině bude trvat zřejmě delší dobu. Uvidíme, uvidíme, snad vše dobře dopadne.

 

Čtvrtek 13. ledna 2011

Tak a dnes nám začalo být jasné, že to nebude všechno tak jednoduché. Oteplilo se, předpověď se plní, a do toho prší. No, dá se vlastně říci, že leje. leje...

 

A leje všude, hlavně "nahoře" na Plzeňsku. Teplý déšť, teplo, hodně sněhu, to není dobrá kombinace. Asi bude průšvih...smutný smajlík

Uklidili jsme překážky, menší a lehčí jsme odnesli ke klubovně, velké a těžké překážky jsme přestěhovali k plotu ke hrázi a dali ve směru "po vodě". Snad to bude stačit. Nerada bych se zase dívala, jak překážky odplouvají, tak jako v roce 2002... uplakaný smajlík

Jsme pěkně nervózní, voda pořádně nestačila klesnout a už jde zase nahoru. Budeme si držet palce.smajlík

 

Pátek 14. ledna 2011 

Tak na dnešek jsem toho moc nenaspala. Každou hodinu jsem vstávala a dívala se na internet, jak stoupá řeka. Předpovědi byly, že bude stoupat rychle a hodně. To člověka fakt "uklidní". 
V noci jsem byla na "kontrolní obchůzce" po hrázi... tma jak v pytli, takže nic nevidíte, jen slyšíte, jak řeka "letí" a jak hlučí. To mi tedy opravdu "zvedlo" náladu, takže jsem přenesla nervozitu na psy, kteří ze mě byli docela špatní. Bylo teplo, dalo se chodit jen ve fleecové bundě.
V noci byl taky hodně "uklidňující" ten déšť, který skoro celou noc bušil do oken. Strach člověka tak sevře, že není schopen se na nic soustředit, nic pořádného dělat. Pořád přilepená na monitoru počítače, hodinky posunujete očima, abyste se dožili ve zdraví dalšího měření na limnigrafech a věděli, jak řeka stoupá... Jo, strach se vám zadře pod kůži. Jarní vody z tání jsem zažila mockrát, letní divoké a rychlé povodně taky, jsme prostě od vody a jsme na to zvyklí. Lépe řečeno, byli jsme zvyklí, až do srpna 2002, kdy jsme zažili tu hrůzu a děs z vody, která stoupala do neuvěřitelné výše. To se prostě nedá zapomenout, ať se snažíte, jak chcete. A tak pokaždé, když prší déle, než je zdrávo a začne voda stoupat, máte v žaludku podivné pocity zmocní se vás strach..

Ráno bylo už okna vidět, že voda zase vylezla výš. Na řeku se dívám z okna přes hráz, takže to mám takříkajíc "z první ruky".
Řeka přes noc stoupala, ale ne tak rychle, jak předpovídali hydrometeorologové. Vypadalo to, že máme před sebou ještě minimálně den a noc plný nervozity a strachu.
Malý plac byl už pod vodou celý, velký tak zhruba ze dvou třetin.
V průběhu dne upřesňovali na netu předpovědi, které nevypadaly vůbec růžově...
Spát jsem šla opět pozdě, do noci řvala čerpadla hasičů, kteří na druhé straně řeky odčerpávali vodu z potoka přes hráz do řeky, protože hladina řeky už byla výš než odtok potoka, takže museli zavřít stavidlo...

ODKAZ NA FOTOGALERII Z PÁTKU 14.1.2011

velká voda 14.1.2011

Sobota 15. ledna 2011

Ani dnešní noc nebyla klidná, opět jsem skoro každou hodinu vstávala a sledovala internet, jak řeka stoupá. Uklidňovalo mě to, že se můžu kdykoliv podívat na informace o vodě. Berounka stoupala velmi zvolna, po centimetru za hodinu. To vypadalo nadějně, doufala jsem, že se předpovědi hydrologů nenaplní. I když předpovědi hydrologů pro nás doma nebyly tak strašné, věděli jsme, že nás ochrání hráz, přemýšlela jsem o cvičáku, kde byly v nebezpečí naše ploty a překážky...
Ráno jsem únavou tvrdě usnula. V osm hodin jsem vylítla z postele a letěla k oknu. Berounka se mi zdála skoro stejná jako večer. Honem k internetu!

Podle záznamů na netu už řeka v Berouně kulminovala v šest ráno a nyní stagnovala. Dobrá zpráva. V noci už nepršelo, sice bylo pořád teplo, ale důležité je, že nepršelo.  Na zahradě jsme měli už spodní vodu, která se prosakuje skrz ochranou protipovodňovou hráz. Ale to nic, sice se nedostanu už ze vrat, na cestu se tlačí voda a přibývá, ale to nevadí, až řeka klesne, voda se ztratí.

Celý den jsem běhala s foťákem a kamerou (Kája taky), fotili jsme, natáčeli. Byli jsme už klidnější, voda jde pomalu dolů. Podle zpráv začali vypouštět přehradu Hracholusky nad Plzní, takže voda bude asi klesat pomalu, ale důležité je, že už nestoupá!!!

Na plac nám připlavalo spousty věcí... tak jako vždy... zase bude co uklízet. Hlavně, aby byla voda už pryč a důležité je, aby nebyly žádné škody a nic se nestalo.

Během dne klesla řeka o více než dvacet centimetrů a už je nám zase veseleji. Dnes půjdeme spát klidnější, budu moci vypnout počítač...

ODKAZ NA FOTOGALERII ZE SOBOTY 15.LEDNA 2011

 velká voda 15.1.2011

 

Neděle 16. ledna 2011

Dnešní ráno bylo o poznání klidnější než ta předešlá... Dokonce jsem si skoro hodinku přispala. Do pokoje mi svítilo sluníčko... Rychlým pohledem z okna jsem zjistila, že řeka je pomalejší, není tak divoká, což znamenalo, že stále klesá. Sice pomalu, ale klesá. Voda na zahradě za vraty sice přibyla, ale to mě nijak nepřekvapilo. Psi se vyhřívali spokojeně na sluníčku a ospalýma očima sledovali korzující davy na hrázi. Jo, povodňová turistika, to je holt nový trend. Ale abych nekřivdila, nebyli to jen cizí zvědavci, byli to i domácí, bydlící blízko "naší" řeky, kteří taky prováděli jako já kontrolu stavu řeky... Dokonce jezdilo i poměrně hodně cyklistů, které vylákalo zřejmě na výlet příjemné sluníčko.

To se to dneska bude fotit, libovala jsem si, je krásně, konečně bude světlo, ne jako ty pošmourné, zamračené dny plné inverze. Krásně modré nebe jako vymalované se smějícím se sluníčkem mě hned zlepšilo náladu. Konečně něco pozitivního! Moc jsem to potřebovala.

Celý den řeka pozvolna klesá, bude to dobrésmajlík

 

FOTOGALERIE Z NEDĚLE 16. LEDNA 2011 

voda na cvičáku