Obsah

Podzimní obranářský závod

 

Termín konání pátek 28. října 2011
Místo konání ZKO Lety
Rozhodčí Miroslav Kasík, Miroslav Ryneš
Figurant Roman Šonský, Jindřich Kubík
Kontakt, informace, přihlášky

Alena Vanžurová, 728 748 384

e-mail: kk.lety@seznam.cz

nebo alena.vanzurova@kklety.cz

 smajlík

VÝSLEDKOVÁ LISTINA VŠECH KATEGORIÍ

VÝSLEDKOVÁ LISTINA KATEGORIE ZZO

VÝSLEDKOVÁ LISTINA KATEGORIE IPO1

VÝSLEDKOVÁ LISTINA KATEGORIE ZVV1

VÝSLEDKOVÁ LISTINA KATEGORIE ZVV2

VÝSLEDKOVÁ LISTINA KATEGORIE OBRANÁŘ

PROPOZICE ZÁVODU

PŘIHLÁŠKA NA ZÁVOD

německý ovčák

SPONZOROVALI NÁS:

Hájek Pet Food

firma Dibaq - krmivo FitminKRMIVO FITMIN

 

Firma CLASICReklama Centrum www.triada.czwww.pespritelcloveka.cz

 

Liftec CZ spol. s r.o. Liftec CZ spol. s r.o.Liftec CZ spol. s r.o.

 

firma DESSOSupermarket ESO Letywww.osbet.cz

 

 REPORTÁŽ ZE ZÁVODU

 

Je večer, 28. října 2011, a já sedám hned ke svému „drahému“ PC a hodlám sepsat reportáž z dnešního závodu. Únava z celodenního závodu (a přípravy, která mu předcházela) udělala své, nicméně raději „hodím“ svoje zážitky do psané podoby, dokud mám všechno v živé paměti…

tři disciplíny...

Počet přihlášených závodníků se těsně před závodem pořád měnil, ale vzhledem k tomu, že ve stejný termín, jak jsem zjistila na internetu, se konalo více závodů, nebyl počet přihlášených tak špatný. Celkem bylo přihlášených 38 závodníků, přičemž 14 z nich bylo domácích, což mě hodně těšilo. V předvečer závodu odpadli dva psy, takže ráno jsme na prezenci očekávali 36 závodníků. Pravda, že to nemělo být celkem 36 lidí, protože několik závodníků bylo přihlášeno s více psy, někteří měli závodit ve dvou kategoriích (kategorii a vloženém závodu), ale celkem prostě 36 psů.
Na závod ve skutečnosti dorazilo a nastoupilo nakonec jen 33 psích závodníků, dva závodníci se bez omluvy nedostavili (jedna závodnice byla přihlášena do kategorie i do vložeňáku). Sakra, to se v tom začínám pěkně motat… smajlík
Pro pořádek tedy po pořádku, v kategorii ZZO nastoupilo pět závodníků, v kategorii ZVV1 osm závodníků, v ZVV2 šest závodníků, v IPO1 čtyři závodníci a ve vloženém obranářském závodu deset závodníků.
První nadšenci se začali scházet už před sedmou, byla ještě úplná tma, a tak jsme museli na place pro trénink rozsvítit. Po osmé hodině bylo v klubovně a na place už pořádně živo. Ti, kteří chtěli ještě honem zatrénovat před závodem, se střídali na place, ostatní venčili anebo přišli do klubovny vypít kávu. Po půl deváté jsme se sešli na nástupu, vedoucí závodu Miloš Forman s rozhodčími pány Miroslavem Rynešem a Miroslavem Kasíkem zahájili oficiálně závod a mohlo se začít.
Začínalo se kategorií ZZO na vedlejším malém place, kterou posuzoval pan Kasík. Souběžně probíhala na větším place poslušnost ZVV1, kterou posuzoval pan Ryneš. Po ZVV1 přišly na řadu poslušnosti IPO1 a pak poslušnosti ZVV2. Organizace se rozjela.
Počasí bylo ucházející. Bylo zataženo nízkou inverzní oblačností, takže na fotkách to bylo hodně znát, že je málo světla. Ale nepršelo, bylo kolem 10 stupňů.
Po poslušnostech se pokračovalo obranami. Tentokrát začínaly IPO1, figuroval Jindra Kubík. Následovaly ZVV1, které figuroval taky Jindra. Pak přišly na řadu obrany podle ZVV2, které figuroval Roman Šonský.
Čas letěl, trochu se oteplilo, oblačnost se trochu zvedla, ale vypadalo to, že dneska se sluníčko opravdu neprobojuje přes mraky.
Všechny disciplíny na place byly hotové, zbývala poslední kategorie, vložený obranářský závod. Nastoupilo 10 závodníků. Tahle disciplína je opravdu náročná a psi, kteří neznají obrany tak zvaně „z praxe“, mohou mít problémy.
Ale postupně k výkonům v jednotlivých kategoriích.
psí miminoZZO je kategorií pro psy začátečníky, kteří v letošním roce dosáhnou maximálně věku dvou let. Kategorie je podle našich propozic věkově omezená právě proto, že zkouška ZZO je základní zkouškou podle NZŘ, tudíž pro mladé psy, kteří začínají. Někteří nám měli za zlé, že jsme kategorii věkově omezili, ale myslím, že důvody, které nás k tomu vedly, mají svůj smysl. Kategorie, která obsahuje jen šest základních cviků, (bez speciálních cviků) je tak akorát právě na prověření mladých psů. V kategorii nastoupili tři němečtí ovčáci, jeden rotvík a jeden holandský ovčák. Výkony měly poměrně slušnou úroveň, vítězka Majka Šubrtová s Alfem Larben získala 51 z celkových 60 bodů. Druhá a třetí závodnice měly stejný počet bodů, 49, a tak musely o pořadí losovat. Při losu měla více štěstí Zuzana Žaloudková s holadským ovčákem Apollo Wasti, která se tak umístila jako druhá, třetí místo si vylosovala Andrea Vydrová s fenkou německého ovčáka Qwínou z Berounské bašty. Čtvrté místo obsadila Renata Hrubá s německým ovčákem Sonny z Jirkova se 44 body. Poslední místo obsadila sympatická veselá fenka rotvajlera Xiba Bára Horký dech s Martinou Grolbertovou, která měla bohužel celou poslušnost anulovanou kvůli nepřivolání při aportu. A byla to škoda, protože jinak měla poslušnost moc hezkou, takže by měla rozhodně šanci na lepší umístění. Inu dnešní závod byl pro ni první zkušeností, takže teď panička přesně ví, kde ji a její fenku „bota tlačí“ a co začít dopilovávat přes zimu, aby na jaře mohly předvést lepší výkon.
kategorie IPO1V kategorii IPO1 nastoupili, jak jsem už zmínila, celkem čtyři závodníci, tři z nich byli domácí. Kromě poslušnosti vítěze Romana Šonského, který získal za předvedený výkon zasloužených 93 bodů, byly poslušnosti bodově ohodnocené pod limitem 70 bodů. V disciplíně obrana byly výkony i bodové ohodnocení lepší. Nejlepší výkon podal opět Roman Šonský s německým ovčákem Arturem Nokafi a získal 97 bodů, kdy 3 body ztratil na vyštěkání. Druhé místo obsadila moje maličkost s NO Hankem ze Srnčího dolu alias Honey se 143 body (68, 75). O bod za mnou (142), na třetím místě, byl Luděk Hrudka s NO Garym z Hromadného (60, 82). Nešťastnou bramborovou medaily získal Karel Ráž s fenou beaucerona Buggie od Kulaté báby se 135 body (69, 66).
kategorie ZVV1Přichází na řadu hodnocení výkonů v kategorii ZVV1, kde bylo osm závodníků. Jako první se umístila Petra Adamcová s fenou BOM Bombou ze Six-bau. Na poslušnosti získaly 93 bodů a na obraně dokonce 97, celkem tedy 190 (z celkových 200). Druhé místo obsadil Roman Šonský s NO Honem z PS alias Honzou se stejným počtem bodů. Rozhodla obrana, kdy Roman s Honzou měli o jeden bod méně, tedy 96 bodů.
Na třetím místě byla opět Petra Adamcová, tentokrát s druhým psem, rotvajlerem Jonnym bez PP s celkem 181 body. Z ostatních závodníků určitě zaujala svým výkonem na obraně sympatická mladá fena německého boxera Connie bez PP Ivety Hladíkové, která obsadila šesté místo se 156 body (78,78). Connie nás nejdříve rozesmála svým vyštěkáním, které předvedla v taneční pozici „na zadních“, nicméně byla velmi aktivní. Akční a razantní byla i v dalších zákrocích, bohužel se při kontroláku utrhla z rukávu. Podrobnosti bodového hodnocení a umístnění ostatních závodníků najdete ve výsledkové listině.
Kategorie ZVV2Dostávám se k hodnocení výkonů v kategorii ZVV2, kde měla naše ZKO čtyři želízka v ohni. Maliňáci v této kategorii porazili německé ovčáky. Kategorii vyhrála Petra Horáková s fenou BOM Verou z Hückelovy vily se 188 body (95, 93). Na druhém místě skončila Vlasta Kočanová s BOM Yagus de Alphaville Bohemia se 182 body (91, 91). Třetí místo obsadil Vláďa Kasl s NO Iccem z Gargamellu se 179 body (94, 85), za ním následovala na čtvrtém místě Majka Šubrtová s NO Brenem z Hromadného se 177 body (87, 90). Páté místo obsadil Jirka Hůla s NO Gilinou Polodr (87, 81). Poslední šesté místo obsadil Vláďa Kasl s druhým NO Cafú Půlnoční měsíc alias Iro se 149 body (63, 86). Iro dnes evidentně neměl den, posbíral na poslušnosti celkem tři nuly, a tak ani body na obraně nepomohly k lepšímu umístění.
A dostali jsme se k poslední disciplíně, k vloženému obranářskému závodu.černej pes
První místo obsadil Zdeněk Vydra s fenou NO Bonou ze Svobodného dvora se 196 body z celkových 200. I na druhém místě byl stejný psovod s NO Jikrou z Trucu zvanou Jiřka (jestli jsem správně poslouchala) se 193 body. Třetí příčku obsadila domácí Majka Šubrtová s NO Brenem z Hromadného se 190 body. Další podrobnosti najdete opět ve výsledkové listině.
Ač se to možná někomu nezdá, je tenhle závod velmi náročný. I když někteří psi velmi dobře koušou, pokud nemají podobné zákroky, jako jsou uvedeny v propozicích obranáře, natrénovány, mají na úspěch šanci jen výjimečně. První dva cviky – přepad a hladké zadržení – jsou prováděny na prvního figuranta, na druhého figuranta pak navazuje kontrolák na 150 kroků. „Přepnutí“ z jednoho figuranta na druhého je pro některé psy velmi těžké. Dnešní kontroláky byly navíc ztížené tím, že druhý rozhodčí, který posuzoval kontroláky, v rychlém sledu navazoval na předešlý cvik hladkého zadržení a dával povel druhému figurantovi k zahájení cviku v době, kdy první figurant byl ještě v blízkosti psovoda se psem, respektive za jeho zády. Pro většinu psů bylo tak velmi těžké přepnout z prvního figuranta a orientovat se na další zákrok. A tak to někteří zvládli lépe, někteří hůře, někteří vůbec. V této disciplíně tak přišlo na řadu i zklamání, rozčarování a následně i emoce. Nicméně z toho plyne poučení, že pokud budeme chtít dál v příštích letech pořádat tento závod, bude nutné hodně do podrobna propracovat propozice, aby vše bylo jasně dané pro závodníky i pro posuzování rozhodčích, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním, které pak právě vyvolávají možná někdy i oprávněné zklamání. Od zklamání a rozčarování pak už je jen krůček k emocím.
A co říci na závěr? Inu je fakt, že někdy náš sport z legrace srovnáváme s krasobruslením. Proč? No proto, že je posuzován subjektivním pohledem rozhodčích na jednotlivé výkony jednotlivých závodníků a následně bodově podle tohoto subjektivního pohledu i ohodnocen. Zkrátka to, co se nedá změřit délkou či časem nebo zvážit, je prostě posuzováno právě subjektivním pohledem rozhodčího. A každý rozhodčí má tento pohled jiný. Platí však pravidlo, že rozhodčí má vždycky pravdu a proti jeho rozhodnutí není žádného odvolání.
A ještě jedna poznámka. Se psy cvičíme, protože nás to baví. Alespoň já jsem si to doteď vždycky naivně myslela, že to tak je. Stojí nás to spoustu času, práce a dneska i hodně peněz, a tak by nebylo asi dobré, abychom z toho byli otrávení. Z druhé strany je ale taky pravda, že člověk stráví i neúspěch líp, pokud nemá pocit křivdy. A že někdy ten červíček pochybnosti člověku v hlavě vrtá, to je fakt. A pak to trávení neúspěchu trvá dlouho a bere chuť do další práce.
Tak jsem se zase nějak rozpovídala... Doufám, že si všichni vysvětlí a pochopí všechno to, co jsem napsala tak, jak jsem to myslela. Byla by přece velká škoda, kdyby se přestaly konat takové závody, mezi které patří i ten náš. Zajištění a organizace každé akce stojí hodně námahy a úsilí a přitom je spoustu věcí, které nemůžeme ovlivnit, ať už je to počet přihlášených závodníků, počasí, ale někdy i výkony našich psů, protože to jsou jen zvířata, která mají také nárok na to, aby se jim to zrovna v ten den, kdy nám na tom moc záleží, nepovedlo.
Abych nakonec ze samého filozofování nezapomněla napsat, že kromě ocenění prvních třech z každé kategorie poháry a hodnotnými věcnými dárky jsme vyhlásili také nejlepší poslušnost z kategorií IPO1, ZVV1 a ZVV2. Nejlepší poslušnost měla Petra Horáková – 95 bodů, vítězka kategorie ZVV2, odnesla si kromě jiného i figurku NO. Nejlepší obranu ze stejných kategorií měl Roman Šonský – 97 bodů, v kategorii IPO1. Nejlepší ženou psovodkou byla vyhodnocena Petra Adamcová se 190 body. Nejmladší závodnicí byla jedenáctiletá Andrea Vydrová a nejstarším závodníkem byl Jirka Hůla s Gilli Polodr.
A už mi zbývají poděkování. Bez těch, kteří se na zajištění organizace závodu podíleli, by nebyl závod takový, jaký byl. Díky patří vedoucímu závodu Milošovi Formanovi, Gábině a Tereze v kanceláři, kde všechno šlapalo jako obvykle. Díky patří také pánovi, který byl členem doprovodu jedné závodnice a ujal se role střelce.
Velké díky patří samozřejmě také kantýně, kde jako obvykle řádila Romana Rychlá s mým bráchou kuchařem Mílou Vondráškem. Poděkování patří i všem ostatním, kteří pomáhali například ve skupině při poslušnostech podle IPO1 nebo pomáhali připravit slavnostní nástup na ukončení závodu. Dík patří i fotografům, kteří dokumentovali dnešní závod. Byli to střídavě Kája Ráž, Alena Vanžurová a Tereza Suchánková.
Poděkování posílám i rozhodčím a figurantům. A samozřejmě velký dík patří všem štědrým sponzorům, kteří nadělili ceny pro závodníky. Věřím, že všichni byli spokojeni a že se zase sejdeme společně na dalším závodu.
Tak snad jsem na nic nezapomněla. Pokud ano, dejte mi vědět, napravím to.
 
Ze závodu je více než 1800 fotek. Uffff, to mě zase čeká šichta, abych je všechny prohlédla, vybrala, upravila a uveřejnila. Počasí fotografování moc nepřálo, bylo málo světla. S kvalitou to tedy nebude žádný zázrak. Inu, uvidíme.
 

Sepsala 28. října 2011 Alena Vanžurová

První fotogalerie je na světě. Můžete prohlížet.

 Fotogalerie ze závodu 28.10.2011 - IPO1

 Poslušnosti ZVV1

Obrany podle ZVV1 - 1. část

Závod 28.10.2011 - ZVV1 - obrany 2. část

 Kategorie ZVV2-poslušnosti

ZVV2 - obrany 

Vložený obranářský závod 

 Ostatní foto ze závodu 28.10.2011